Dünya'nın En Küçük 10 Ülkesi
Popüler kültürün etkisi ile gidip gördüğümüz, en azından varlığını bildiğimiz ülkeler olduğu kadar, bilmediklerimiz ve hatta adını bile duymadıklarımız var. Bu ülkeler dünyanın birçok şehrinden küçük, belki de kasabalarından bile.

Dünya evrenden bakınca küçük bir noktadan ibaret aslında. Fakat bu küçük yaşam alanımız kültürel açıdan eşsiz ve inanılmaz güzellikler sunuyor biz insanoğluna.

Popüler kültürün etkisi ile gidip gördüğümüz, en azından varlığını bildiğimiz ülkeler olduğu kadar, bilmediklerimiz ve hatta adını bile duymadıklarımız var. Bu ülkeler dünyanın birçok şehrinden küçük, belki de kasabalarından bile.

Peki bu küçük dünyanın daha da küçük olan ülkeleri ‘Dünyanın problemleri ile nasıl başa çıkıyorlar, kendilerini düşmanlarına karşı nasıl koruyorlar ya da nereden para kazanıyorlar?’. İşte akıllardaki soruların cevapları ile birlikte en küçük 10ülke:

‘İsteğin olduğu heryerde mutlaka bir yol vardır.’ sözü sanırım bu ülkeler için söylenmiş.

10- Grenada (344 km²)

10- Grenada (344 km²)

İlk durak bir ada ülkesi olan Grenada! Venezuela’nın kuzeydoğusunda yer alan ülke 7 ada grubundan oluşmaktadır. Baharat adası olarak bilinen ülkede mace adı verilen ve Hindistan cevizi kabuğunun öğütülmesi ile elde edilen bir baharat üretilmektedir. 110.000 kişilik nüfusuna rağmen mace üretiminde dünyanın en büyük üreticileri arasında yer almaktadır. Bunun altındaki en önemli etken kuşkusuz ki tropikal iklimin etkisinde olmalarıdır.

Grenada’nın tarihi ise oldukça çetrefilli. 1649 yılında kurulan ülke Fransa ve İngiltere’nin yerleşim yeri kurma çabalarına sahne olmuştur. Öyle ki Birleşik Krallık’a bağlı özerk bir devlet olan Grenada, 1974 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. 1983 yılında ABD’nin de istilasına maruz kalan ülke, henüz bu istilanın etkisinden kurtulamamıştı ki Iwan kasırgası ülkeyi vurdu ve ülkenin %90’ı zarar gördü. Grenada, Çin Halk Cumhuriyeti’nin yardım bağışları ile bir yıl içinde yaralarını sardı ve yeniden yapılandı.

9- Malta (316 km²)

9- Malta (316 km²)

İtalya’nın güneyinde Akdeniz’de yer alan adalar takımından oluşan Malta Cumhuriyeti’ni tanımayan yoktur. Grenada’dan küçük olsa da nüfus açısından 4 kat daha büyüktür ki bu özelliği Malta’yı dünyanın en yoğun nüfusa sahip ülkelerinden biri yapar.Her ne kadar küçük olsa da Roma döneminden beri stratejik olarak yerleştirilen deniz üsleri için önemli bir yer olmuştur. II. Dünya Savaşı döneminde de önemli bir rol oynayan Malta, 1964 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Mevcut tarihsel kayıtlara göre Malta M.Ö. 5200 yılında çiftçiler tarafından kurulmuştur. Ve bir Grenada örneği daha. Dikkat edin sahne yine Fransız ve İngilizlerin! Tahmin ettiğiniz gibi Malta da birçok fethin de konusu olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu da Kanuni Sultan Süleyman’ın hükümdarlığı zamanında Malta’yı sınırlarına dahil etmek istemiştir fakat kuşatma başarıyla sonuçlandırılamamıştır. Bir diğer önemli kuşatma ise Napolyon Bonapart’ın 1978 yılında gerçekleştirdiği kuşatmadır. Fransızlar olur da İngilizler olmaz mı? Onlar da Fransızlara karşı Malta’yı desteklemiş ve zaman içinde Malta İngiltere’ye bağlanmıştır. Bağımsızlığını ilan eden Malta daha sonraları siyasi söylemlerden uzak güvenli bir alan olarak hizmet vermiş ve  Soğuk Savaş dönemini sona erdiren anlaşma için bir buluşma noktası olmuştur.

8- Maldivler (298 km²)

8- Maldivler (298 km²)

Hazırlayın bavulları tatile çıkıyoruz! Rotamız Pasifik Okyanusu. Çoğunluğu Müslüman olan Maldivler, resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, 1200 adadan oluşmaktadır ve büyük çoğunluğu halen boştur. Geniş bir alana yayılan dağınık yapısıyla coğrafik açıdan farklı bir özellik taşıyan Maldivler’in geçim kaynağını balıkçılık oluşturmaktadır. Öyleki işgücünün %30’unu ve GSYİH’nın %15’ini balıkçılık sektörü oluşturur.

İnsan hakları ile ilgili ciddi meselelere konu olan Maldivler’de hem eşcinseller ve kadınlar hem de dini inancı olmayanlar (ateistler) sık sık fiziksel istismara ve farklı muamelelere tabi olmaktadır. 350.000 kişinin yaşadığı Maldivler’de nüfusun 1/3’ü halen balıkçılıkla uğraşırken ülkenin askeri kaynaklarının büyük çoğunluğu tehlikedeki denizcilerin izlenmesi ve yardımına gitmektedir.

7- Saint Kitts ve Nevis Federasyonu (261 km²)

7- Saint Kitts ve Nevis Federasyonu (261 km²)

Tam da yaz ayları yavaş yavaş bize göz kırparken Karayipler kulağa hoş gelmiyor mu? Saint Cristopher ve Nevis Federasyonu da olarak bilinen 2 adadan oluşan bir federal ülke olarak göze çarpıyor. ABD’nin egemen olduğu en küçük bağımsız devlet olan Saint Kitts ve Nevis’in devlet başkanının Kraliçe 2. Elizabeth olduğunu biliyor muydunuz?

Ülke, Batı Hint Adaları’nın ana koloni ülkesi olarak kabul edilir. Bunun nedeni ise İngiliz ve Fransızlar’ın Karayip’lerde ilk ayak bastıkları yerin burası olmasıdır. 55.000 nüfusa sahip olan ülkede 300 adet atanmış askeri personel bulunmaktadır. 767 milyon dolar GSYİH’e sahip olan ülkede girişimcilerin diğer ülkelerdekilerden daha fazla birikmiş serveti olduğunu söylemek mümkün görünüyor. Eğer ki Kraliyet ailesinin tepkisinden çekinilmese, bu ada ülkesini fethetmek çok da zor olmazdı herhalde.

6- Liechtenstein (160 km²)

6- Liechtenstein (160 km²)

Eminim ki birçoğunuz bu ülkenin adını ilk kez telaffuz ettiğinde başarılı olamıyor. Ülkemizde sıklıkla ‘liçestayn’ olarak söylenen bu küçük Avrupa ülkesinin adı ‘Lihtenşıtayn’. (Yıldız Tilbe’nin Aynşıtaynı gibi :D ) Resmi olarak adı Liechtenstein Prensliği’ olan bu ülke İsviçre ve Avusturya yer almaktadır. 37.000’in biraz üzerindeki nüfusu ile mikro devlet olarak nitelendirilmektedir.

Liechtenstein dünya genelinde en düşük işsizlik oranına (%1.5) sahip ülke olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra sahip olduğu dağlık coğrafi yapısı kış sporları açısından ülkeyi önemli bir turizm merkezi haline getirmektedir. Demokratik parlamenter monarşi ile idare edilen ülke, Prens ve parlamento tarafından yönetilmektedir. 2003 yılında yapılan anayasa değişikliği ile Prens’in veto yetkileri sınırlandırılmıştır.

5- San Marino (60 km²)

5- San Marino (60 km²)

Yeni durağımız özellikle futboldaki başarıları! ile nam salmış San Marino! Tümüyle İtalya içinde yer alan ve yaklaşık 32.000 nüfusa sahip Avrupa'nın 5 mikro devletinden biri olan San Marino, nüfusu itibariyle de Avrupa Konseyi’nin en az nüfuslu üyesi olarak dikkat çekmektedir. (Bu yüzden futbolcu yetişmediğini tahmin ediyorum. Ayrıca ülkenin milli takıma sahip olduğu tek spor türü futboldur.) Ülke, Avrupa’nın en eski anayasasına sahiptir ve tamamı latince yazılmış 6 ciltlik anayasa ile yönetilmektedir. Çok zengin bir ülke olmasa da, kişi başına düşen GSYİH oranları göz önüne alındığında şaşırtıcı bir şekilde dünyanın en zengin yerlerinden biri olduğu görülmektedir.

4- Tuvalu (26 km²)

4- Tuvalu (26 km²)

Sanırım dünyanın en zeki ülkelerinden birine geldik. Nedenini az sonra siz de anlayacaksınız. Pasifik Okyanusu’nda Avustralya ve Hawaii arasında yer alan 9 mercan adasından oluşan bir ülkedir Tuvalu. Ülkenin en şaşırtan özelliklerinden biri asker iyapıya sahip olmamaları ve haliyle askeri araştırma ve gelişmeler için herhangi bir ekonomik külfete katlanmamalarıdır. Bunun sebebi ise suç kavramının bu ülke için bir sorun olmamasıdır. Sanırım valizi toplayıp buraya göçmek lazım. Nüfusunun 11.000’in altında olması belki de önemli bir etkendir. Düşünsenize Bayburt bile Tuvalu’dan büyük :)

Gelelim zeki olduklarını iddia ettiğim konuya. Arkadaşlar bu ülkenin kısaltması tv’dir ve ülke internet uzantısı tv’yi satıp milyon dolarlık gelir elde etmektedir.

3- Nauru

3- Nauru

Dünyanın en küçük ada ülkesine hoşgeldiniz .Nauru, Pleasant Adası olarak da bilinir, Güney Pasifik’te bulunan bir Mikronezya ada ülkesidir. Yaklaşık 10.000 kişilik nüfusu ile Vatikan’dan sonra en az nüfusa sahip ülke olarak kabul edilmektedir. 1900’lü yıllarda madencilik, özellikle de fosfat çıkarımı, ile geçimini sağlayan ülke halkı, 50 ve 60’lı yıllarda fosfatın tükenmesiyle ekonomik bir çöküş yaşamıştır. Kriz döneminden sonra Avustralya’nın ekonomik desteği ile ayakta duran Nauru, Avustralya’nın kuklası olarak nitelendirilmiştir. 1968 yılında bağımsızlık kazanan ülke, sığınmacı olarak kaçan mülteciler için önemli bir yer haline gelmiştir.

2- Monaco (2 km²)

2- Monaco (2 km²)

Kara sınırları Fransa ile çevrili olan bir diğer mikro devlet Monako ya da Monako Prensliği, Vatikan’dan sonra dünyanın en küçük ülkesi. Nauru’nun 1/10’u kadar büyüklüğe sahip olsa da 38.000 kişilik nüfusu ile nüfus yoğunluğu en yüksek ülke statüsündedir. Prens 2. Albert tarafından yönetilen ülkede nüfusun %30’unu ünlü ve zengin milyonerler oluşturmaktadır. Öyle ki ülkenin en önemli şehirlerinden Monte Carlo bilindik kumar merkezlerindendir.

Diğer küçük ülkelere kıyasla dünyanın en yoğun polis gücü ile dikkat çekmektedir. (Nüfusun %1.5 gibi bir bölümünü oluşturmaktadır.) Ülke dünyanın kişi başına düşen en yüksek GSYİH ve en düşük açlık oranları ile ünlüdür. Eğer ki olur da bir gün ziyaret etmeyi düşünürseniz iki kere düşünmenizde fayda var. Çünkü Monako mil kare başına 58.300 dolar ile dünyanın en pahalı gayrimenkullerine sahip.

1- Vatikan

1- Vatikan

Eğer ki yolunuz bir kere Roma’ya düştüyse ve buraya uğramadan dönmemişseniz Vatikan’ın küçüklüğünü anlatmaya gerek kalmayacaktır. Vatikan şehri Birleşmiş Milletler tarafından ülke olarak tanınan en küçük yerdir. Kapladığı alan itibariyle sadece 110 dönüm olan Vatikan’da sadece 842 kişi yaşamaktadır.

Vatikan’ı önemli kılan şey ise hepimizin de bildiği üzere Katolik mezhebinin yönetim merkezi olması. Devletin başkanı, Katolik mezhebinin ruhani lideri olan Papa’dır ve sözleri kanun hükmündedir. Bu küçük ülkenin içinde tamamı Katolik olan ve geleneksel giysileri taşıyan 100 kişilik minik bir ordusu da bulunmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları