Facebook’ta Yeni Trolleme Yöntemi: “RESMILEŞTI DİKKAT!!!”
Facebook’ta uzun zamandır paylaşılan ve son 2 gündür de bu yazıya ek olarak hatta yazının başına eklenerek paylaşılan bir “paylaşım” var. RESMILEŞTI DİKKAT!!! Diye başlayan paylaşıma itibar etmeyin.

Önce bu paylaşımın ne olduğuna bakalım:

RESMILEŞTI DİKKAT!!!

T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 69471265-010-06/1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Ayrıca MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi doğrultusunda Facebook'un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.

NOT: PAYLASMAYIN DUVARINIZA YAPISTIRIN.

Evet paylaşılan yazı böyle.

Bilgisayar veya akıllı cihazlarımızla İnternette yaptığımız her şey kayıt altına alınıyor. Yani “Ben yapmadım, o yaptı” deseniz bile bundan kurtulamazsınız.

Bir kişiye yaptığınız hakaret, bölücü veya ayrıştırıcı paylaşımlar da kayıt altında. Bu durum dünyanın her yerinde böyle. Günümüz teknolojisinde yapmadığınız bir paylaşımdan dolayı da kimse sizi suçlayamaz. Hesabınız ele geçirilmiş olsa bile hesabınızı ele geçiren kişi veya kişilerin nereden veya hangi makine ile hangi İP üzerinden paylaşım yaptığı kısa sürede tespit edilebilir.

Siz veya başka biri Facebook hesabınızdan veya diğer sosyal medya hesaplarınızdan bir paylaşımda bulunursa o an kullandığı IP adresi bellidir ve bu IP adresi asla değiştirilemez. IP değiştirme programları değiştirebildiğini idda etse bile her cihazda bulunan ve o cihazın adeta DNA’sını yansıtan MAC adresi İnternet servis sağlayıcıları tarafından da kayıt altına alınır.

Yani hesabınız Rusya’dan biri tarafından ele geçirilip sizin adınıza paylaşım yapsa bile bu paylaşım yapılan bilgisayar veya akıllı cihazın Rusya üzerinden kullanılan bir cihaz olduğu tespit edilir. Ve tüm sosyal medya platformlarına giriş yapılan yerler IP bazlı tespit edilir ve hangi ülkelerden giriş yaptığı bilinir.


İP Adresi Nedir? MAC Adresi Nedir?

İP Adresi Nedir? MAC Adresi Nedir?

İP Adresi Nedir?

İP adresini teknik laflara girmeden kısaca şöyle açıklayalım. 

İP adresiniz sizin evinizden işinize veya markete giderken takip ettiğiniz yoldur. Yani bu yol değiştirilemez mi? Evet başka bir yoldan gitseniz de çıktığınız veya vardığınız yer belli olduğu için İP’nizi yani yolunuzu değiştirseniz de bu gerçeği değiştirmeyecektir. (Modeminizi açıp kaparsanız eğer satın almadığınız “KALICI” (statik) İP adresiniz yoksa İP adresiniz değişecektir. Ama yine de sizin kimliğiniz değişmeyecektir. Çünkü İnternete bağlanma özelliği olan tüm cihazların MAC adresi vardır.) 

MAC Adresi Nedir?

MAC adresini yine teknik terimlere girmeden şöyle açıklayabiliriz. MAC adresi o cihazın gerçek kimliğidir. Yani eğer bir cihaz İnternete bağlanabiliyorsa mutlaka bir modemi ve o modeme de ait bir MAC adresi vardır. Ve MAC adresi olmadan hiçbir modem de İnternete bağlanamaz. 

Peki bu MAC adresini kayıt altına alan kim? Hemen söyleyelim.

İnternete çıkmanızı sağlayan, yani İnternet hizmetinizi veren hangi kurumsa o. Turkcell olur, Türk Telekom olur farketmez. Tüm İnternet servis sağlayıcıları sizin İnternet çıkışlarınızı kayıt altına almak zorundadır. 

Şimdi o Facebook paylaşımına dönecek olursak; 

 Facebook sizin hesabınıza hangi Ülkeden, hangi şehirden ve hangi cihazla hatta hangi internet tarayıcısıyla girildiğini biliyor. Ben yapmadım ben etmedim deseniz bile zaten bu kayıt altında. Yani içiniz rahat olsun. Yine içiniz rahat etmeyecekse Facebook Güvenlik Ayarlarına şu adresten girebilirsiniz. https://www.facebook.com/settings?tab=security

Aşağıda gördüğünüz fotoğraftaki ayarları değiştirebilir ve cep telefonunuz sayesinde hesabınızı daha da güven altına alabilirsiniz. Şifreniz de büyük ve küçük harfler, özel karakterler ve rakamlar kullanırsanız da hesabınız daha güvenli olacaktır.

Şunu belirtmekte fayda var ki; Bu Facebook iletisini ilk olarak piyasaya süren kişi araştırılsa bulunabilir. Ve bu paylaşımı ilk defa yapan kişi de büyük ihtimalle şu anda sesli bir şekilde gülüyordur. 

Haberazzi.COM Notu:
Lütfen siz siz olun ve arkadaş listenizdekileri böyle paylaşımlarla daha fazla rahatsız etmeyin. Veya kendinize ve arkadaşlarınıza bir iyilik yapın. Hesabınızı tamamen kapatın ve bir daha sosyal medya kullanmayın.

" style="max-height: 360px;">

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları