Gelecek 20 Yıl İçerisinde Hayatımıza Neler Girecek?
Teknoloji hızla gelişiyor ve yıllar önce hayatımızda olmasını hayal etmediğimiz şeyler artık hayatımızın vazgeçilmezi olmuş durumda. Peni önümüzdeki 20 yıl içerisinde teknoloji bakımında hayatımızda ne gibi yenilikler olacak?

1. Renk değiştiren kıyafetler

Renk değiştiren kıyafetler

Kıyafetler, 20 yıl içerisinde günümüzdekinden farklı formlara dönüşecek. Gelecekte, kıyafetlerin rengini değiştirebilmek kolay bir işlem olacak ve rengi değişebilen giysiler dolaplardaki yerlerini alacak. Ayrıca güneş ışığını ve hareket enerjisini elektriğe çeviren giysiler de tasarlanacak.

2. Online eğitim

Online eğitim

Esneklik, düşük maliyet, kolay erişilebilirlik ve artan animasyonlu öğrenme sayesinde online eğitim hızla gelişecek, daha geniş kitlelere hitap edecek. Çevrimiçi sınıflara evrimleşecek eğitim sayesinde gençler koleje gitmek yerine online olarak eğitim alacak.

3. Drone'lar güvenlik için uçacak

Drone'lar güvenlik için uçacak

Gelecekte, drone’ların çoklu yetenekleri olacak. Son yıllarda önemli ilerleme kaydeden drone teknojojisi sağlık, eğitim, iş, seyahat ve eğlence gibi alanlarda yaygın olarak kullanılacak.

Tarımda da drone’lar kullanılacak

Tüm bunların yanı sıra tarım alanında tohum ekimi, ilaçlama, gübreleme gibi faaliyetlerde drone’lar aktif görev alacak. Drone’lar ayrıca polis birimleri tarafından güvenlik amaçlı kullanılacak, can kaybı yaşanabilecek operasyonlarda görev alacak.

4. Sanal Gerçeklik herkesin hayatına girecek

Sanal Gerçeklik herkesin hayatına girecek

Son dönemde teknolojisi ve popülerliği iyiden iyiye artan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) ile gelecekte hemen hemen herkes daha önce hiç gitmediği yerlere kolayca erişebilecek, sanal gerçekliği kullanarak yeni yerleri, sanki onları ziyaret ediyormuş gibi görebilecek.

5. Ulaşım Hyperloop sayesinde daha hızlı olacak

Ulaşım Hyperloop sayesinde daha hızlı olacak

Toplu taşımacılıkta yeni rüya olarak tanımlanan Hyperloop projesi sonlandığında iki nokta arasındaki mesafenin en hızlı şekilde kat edilmesini sağlayacak. Gelecekteki toplu ulaşım alışkanlarını tamamen değiştirecek Hyperloop, çevresel koşullardan ve iklim şartlarından etkilenmeyecek.

6. Evlerin güvenliği dijital olarak sağlanacak

Evlerin güvenliği dijital olarak sağlanacak

Gelişimini 20 yıl gibi kısa bir sürede büyük yollar kat ederek tamamlayan nesnelerin interneti, gelecekte çok daha farklı noktalarda kendisini göstermeye başlayacak. Teknolojinin hızla yol aldığı bu dönem içerisinde aklın alamayacağı şeyleri uzaktan görmek, dinlemek, yorumlamak ve kontrol etmek mümkün bir hale gelecek.

7. Elektronik oylama her yerde

Elektronik oylama her yerde

Kimlik doğrulama, güvenlik ve güvenilirlik gibi nedenler dolayısıyla internetten oy kullanma henüz yaygınlaşmış değil. Bu kaygıların hepsi gelecekte çözülecek, yeni nesil seçmenler, tek tıklamayla internetten oyunu kullanabilecek. Demokrasi dijitalleşirken e-oylama her yerde olacak.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları