Güney Kore Hakkında Bilmediğiniz 15 İlginç Bilgi
Teknolojinin başkentlerinden biri elbet Güney Kore'dir. En bilinen markaların ana vatanıdır Güney Kore. Evimizde ve elimizde kullandığımız elektronik cihazların üretim yeri olan Güney Kore hakkında işte hiç bilmedikleriniz.

1. En Hızlı İnternet

En Hızlı İnternet

Dünyadaki en hızlı internet hızına sahip ülkedir kendileri. 2. sıradaki Japonya’nın internet hızından tam % 40 daha hızlıdır. Bunu Seul’e gittiğini zaman anlıyorsunuz. Eğer internetten bir şeyler indirmeyi düşünüyorsanız, Güney Kore’ye saklayın !

2. Bina Numaraları

Bina Numaraları

Binaların numaraları, bina yaşına göre sıralıdır. Yani 1 nolu bina, sokağın en eski binasıdır. Yanında 2 numara olacak diye bir kaide yoktur. O yüzden adres bulmak sıkıntı olabilir. Tıpkı bizim saatlerce adres aradağımız gibi sen de zorlanabilirsin. O yüzden gitmeden önce adresi GPS’e mutlaka kaydet derim.

3. Askerlik Süresi 2 Yıl

Askerlik Süresi 2 Yıl

Askerlik süresi 2 yıldır. Üniversite okurken üniversiteyi dondurup, askere gidip, tekrardan okula devam edebilirler. Zaten şehirleri gezerken henüz 20’li yaşlarda olan bir çok Koreli genci, sokaklarda askeri üniformaları ile görüyor olacaksın.

4. Estetiğe Düşkünler

Estetiğe Düşkünler

Estetik konusunda çılgındırlar. Özellikle gözlerini büyüten bir çok Koreli vardır. Kadınlar çift göz kapağı yaptırmaya bayılırlar. Oldukça popülerdir. Erkekler neyse de, gördüğüm en bakımlı ve güzel giyinen kadınlar Güney Kore’de idi. Sonradan öğrendim. Moda onlar için olmazsa olmazmış !

5. Bebeklerin Yaşı

Bebeklerin Yaşı

Yeni doğan bebek 1 yaşında kabul edilir. Yani bizden 1 yaş büyük gibi doğarlar. O yüzden yaş konusunda asla tartışmaya ya da ikna etmeye girmeyin. Bir türlü anlaşamazsınız !

6. Doğumda Önce Cinsiyet Öğrenmek Yasak

Doğumda Önce Cinsiyet Öğrenmek Yasak

Doğumdan önce çocuğun cinsiyetini öğrenmek yasaktır. Çünkü Güney Kore’de erkek çocuk olmayınca, çocuğu aldırma olayları sık görülmektedir. Aslında daha önceleri yaygınmış bu durum ama devlet hala bu yasağı uygulamaya devam ediyormuş.

7. ABD Sevgisi

ABD Sevgisi

Bazı Korelilerin resmi olmayan bir de İngilizce isimleri vardır. Ayrıca ABD’yi çok seviyorlar. E bunda Kuzey Kore ile yaşadıkları savaşın ve ABD’nin kurtarıcılığı ve liderliğinin de payı çok yüksek. Herkes ingilizce biliyor ve dünyayı çok yakından takip ediyorlar.

8. İntihar ediyorlar

İntihar ediyorlar

İntihar oranının en yüksek olduğu ülkelerden birisidir. 2014 yılında her 100.000 kişiden 27.3’ü intihar etmiş. Yani anlayacağın, para mutluluk getirmiyor !

9. Yeme Alışkanlıkları

Yeme Alışkanlıkları

Yemek konusunda her şeyi yiyebilirler. Canlı-ölü olmuş hiç farketmez. Hatta canlı ahtapot yemek son yıllarda oldukça popüler olmuş. Sebebi de hem sağlıklı olması hem de adrenalini arttırması. Öyle diyorlar. Ama her yıl sırf canlı ahtapot yerken boğulan Koreli sayısı 20’den fazlaymış.

10. Yaşlılara Saygılılar

Yaşlılara Saygılılar

Yaşlılara saygı sonsuzdur. Metrolarda yaşlılar için ayrılan bölüme kimse oturmaz. Boş olsa bile. Gördüğüm ülkeler arasında yaşlılara saygı gösteren ülkelerin başında geliyor.

11. iPhone Kullanıyorlar

iPhone Kullanıyorlar

iPhone oldukça yaygın kullanılır. “Sadece Samsung veya LG kullanıyorlar.” lafı yalandır. Teknoloji ile iç-içe yaşarlar. Ellerinden telefonları asla düşürmezler. E adamların metrolarında bile bilmem kaç G internet hızına erişimler var…

12. Kısa Saçlı Yaşlı Teyzeler

Kısa Saçlı Yaşlı Teyzeler

Yaşlı teyzelerin % 90’ının saçları oldukça kısadır. Hatta küt saçtır. Bunu tüm metrolarda, sokaklarda, alışveriş merkezlerinde kısacası heryerde görüyor olacaksınız. Bir de hepsi bir birine benziyor. Hala ayırt edemiyorum şu milletlerin insanlarını !

13. Dövme Yasak!

Dövme Yasak!

Dövme Güney Kore’de yasaktır. Ama yinede gizli-saklı dövme yaptırmaya devam ederler. Özellikle “kedi” dövmesi yaptırmak modadır. Ne kadar yasak o kadar tatlı !

14. 4 Rakamı Uğursuz Sayılır

4 Rakamı Uğursuz Sayılır

4 rakamı çoğu yerde kullanılmaz. Çünkü ölümü çağrıştırdığına inanılır. Apartmanlarda, asansörlerde hatta sıra numaralarında bile göremezsin. Hem Güney Koreliler hem de Japonlar böyle batıl inançlara çok düşkünler.

15. En Uzun Metro

En Uzun Metro https://www.birhayalinpesinde.com/guney-kore-hakkinda-15-ilginc-bilgi

Dünyanın çevresel uzunluğu bakımından en uzun metrosu Seul metrosudur. 520 km uzunluğunda, 397 istasyonu olan dev bir ağdan bahsediyoruz. Ne diyelim darısı başımıza !!!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları