Ressam Olduğunu Bilmediğimiz Ünlüler
Ünlü olarak hayatımıza girenleri sadece o yaptıkları işte başarılı olduğunu sanarız. Oysa ki başka alanda yaptıkları çalışmalar göz ardı edilemeyecek kadar önemli çalışmalar olabilir. Ressamlık ise başlı başına çok önemli bir iştir bir ressamın da başka bir iş yapabileceğini pek düşünmeyiz. İşte ressamlığını pek göz önünde bulundurmayan bazı ünlüler.

1. Paul McCartney

Paul McCartney

1960’lı yıllardan beri tanınan sanatçının eserleri, Londra’daki ilk sergisinde Andy Warhol, Roy Lichtenstein ve pop art öncüsü Bridget Riley tabloları arasında sunulmuş. Yaratıcılığı ile bilenen sanatçının eserleri galeri ve müzelerde yer alırken, 2002 yılında Walker Art Gallery sergisini ziyaret eden Kraliçe Elizabeth ile ayrı önem kazanmış. Müzayedelerde satışa çıkan eserlerinin arasında, ergenlik çağında peçeteye yaptığı çizimin dahi yüksek meblağa satılması uzun süre konuşulmuştu.

2. Sylvester Stallone

Sylvester Stallone

Aktörün, film kariyeri kadar uzun süredir resim yaptığı az bilinen yönü, yakın geçmişte eserleri ile açılan müze sergileri ile ön plana çıkıyor. Rus Mikhailovsky ve Nice Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi’nde sergiler açan sanatçının üç yüz eseri arasında en çarpıcı olan ise, senaryosunu yazdığı Rocky filmi ile ün kazanmadan önce,  1975 yılında resmettiği “On Finding Rocky”  tablosu sayılıyor.

3. Anthony Hopkins

Anthony Hopkins

Oynadığı karakterler arasındaki Pablo Picasso’nun eserlerinden ilham alan aktörün eserleri, Las Vegas’ta bulunan Jeff Mitchum Galleries’de daimi olarak sergileniyor. Orijinal eserlerin yanı sıra litografilerinde bulunduğu koleksiyonun çıkış noktasını sanatçının rüyaları oluşturmuş.

4. Bob Dylan

Bob Dylan

Nobel ödülü de alan şair ve söz yazarı Bob Dylan’ın az bilinen diğer özelliği de ressam oluşu.  Matisse’ten etkilendiği eserlerinden oluşturduğu litografileri, 1994 yılından beri koleksiyonlarda yer alıyor. Londra’da Halcyon Gallery’de açılan “The Beaten Path” sergisinde yer alan büyük boyutlu tuvalleri için eleştirmenler folk müziğini çağrıştırdığı fikrindeler. Sıklıkla kullandığı tren rayları ise Amerikan tarihindeki önemine gönderme yapıyor.

5. Jim Carrey

Jim Carrey

Tanınmış aktörün sanat eserlerindeki başarısı, Palm Springs’de açtığı kişisel sergisi “Nothing To See Here” ile kabul gördü. Çocukluğundan beri resim yapan aktörün stüdyosunda portrelerde, kazıma, kesme ve kolaj teknikleri kullandığı biliniyor. Sergisinin ana temasını stüdyo duvarına da resmeden sanatçının yeni sergilerinin yakında açılacağı konuşuluyor.

6. Johnny Depp

Johnny Depp

Başarılı bir aktör ve müzisyen olmasına ilave, oldukça yetenekli bir ressam olan Johnny Depp, garip ve hareketli portre çalışmaları ile de tanınıyor. Kız arkadaşı Vanessa Paradis’in albüm kapaklarını da hazırlayan aktör, çok sevdiği botlarını da defalarca resmetmiş.

7. David Bowie

David Bowie

Glam rock yıldızı olmadan önce sanat ve tasarım öğrenimi alan şarkıcının öğrencilik hayatındaki eserleri Londra’da ve Basel’de 1995 yılında sergilenmiş. Ciddi bir ressam olarak anılmak isteyen sanatçının 2013 yılında açılan Victoria & Albert Müze sergisi “David Bowie Is” daha sonra Hollanda’daki Groninger Müzesi’nde de yer alarak sanatçının isteğine kavuşmasını sağlamış.

8. Lucy Liu

Lucy Liu

Charlie’nin Melekleri, Kill Bill gibi filmler ile tanınan aktris, Yu Ling imzası ile uzun yıllardır resim yapıyor. Büyük beğeni alan tablolarında buluntu objelerde kullanan sanatçı filmlerde görsel asistan ve animasyonlarında asistan olarak çalışıyor. Geleneksel Uzak Doğu sanatına da göndermeler bulunan eserleri, galerilerde sergileniyor.

9. Prens Charles

Prens Charles

Uzun yıllardır suluboya resim yapan Prens, sadece ülkesinin manzaralarına odaklandığı eserlerinin orijinallerini asla satmıyor. Belgravia Gallery’de sergilenen tablolarından üretilen litografilerin her edisyonu, kraliyet ailesi hatıra koleksiyonu yapanlar tarafından heyecan ile bekleniyor. Satıştan elde edilen tüm gelir, veliaht tarafından desteklediği yardım kuruluşlarına bağışlanıyor. Kaynak: oggusto

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları