Kıvanç - Nalan Karaman Çelebi ve kızları İpek her haftasonu mutlaka İstanbul dışına kaçıyorlar. Kaçarken de evlerini yanlarında götürüyorlar. Yıllardır sürdürdükleri bu kaçış sevimli karavanlarıyla daha eğlenceli ve maceralı bir hal alıyor. Çelebi çifti son olarak Adatepe'ye gitti ve Kıvanç Çelebi'de izlenimlerini yazdı.

Adatepe İki Parçadan Oluşuyor

Adatepe İki Parçadan Oluşuyor

Hani bazen karavancıyı sevmeyen esnafa rastlarız ya, zaman zaman burada da tartışmaları döner, köy ya da kasabaya gelip de hiç esnaftan yeyip içmeyen, kendi karavanından başka yerde oturmayan biz karavancıları açık açık istemeyen insanlara denk geliriz, bugün yaşadığımızdan sonra ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu bir kez daha anladım.

Başa dönecek olursak, kalacak yer sorunu olmamasından mütevellit Perşembe akşamından rotamızı karavansız olarak Sokakağzı'na çevirdik, zaten çok sevdiğimiz ve senede 5-6 kez geldiğimiz bir yer olduğu için, bu sefer değişiklik yapıp etrafta gezilecek yer bakalım dedik, eşim Adatepe'yi duymuş, araştırdık, bugun gidelim dedik.

Adatepe dedikleri yer esas olarak 2 parçadan oluşuyor, ilki Zeus Altarı dediğimiz, arabayi park edip 800 metre yol yürüyüp de Küçükkuyu, Körfez ve Midilli Adası'nı tepeden gören harika bir tepe. Diğeri de Adatepe köyü dediğimiz, taş evlerden oluşan, bir kaç butik otel, esnaf, kafeteryaları olan sevimli bir köy. Biz kendi halinde sakin bir yer beklerken, anayoldan ayrılıp köy yoluna girdiğimizde koca koca tur otobüslerinin dönüş yolunda olduğunu görünce ne büyük bir hataya düştüğümüzü anladık, ancak 1,5 saat yol gelip de geri dönmeyelim diye sonuna kadar gittik.

Hesaplar Abartılı

Hesaplar Abartılı

800 metrelik yürüyüşü yaptik, manzarayı gördük, gitmeden araştirdiğimiz "Köy meydanındaki çınar ağacının altındaki o özlediğimiz çay bahçesi" ni bulup gözleme yeyip çay içelim dedik.

Aradığımız mekanı bulduk, ortalıkta tavukların kedilerin dolaştiği, kendi halinde bir çay bahçesine denk geldik. Epey kalabalıktı, fiyatları sormayi düşünmedik bile, zira daha önce bu şekilde Gölyazı'da bir çay bahçesine denk gelip makul fiyatlı çayı bulunca sıkılana kadar oturmuştuk, üstelik her masada içilmesi için sürahide ücretsiz su bile vardı.

Adatepe'deki çay bahçesinde 2 patatesli kaşarlı gözleme, 2 çay, 3 top dondurma yedik, hesabı istedik ki, biz şok.

Yağsız, tuzsuz kaşarsız patatesli (sözde) kaşarlı gözleme: 12 tl

bildiğimiz bardak çay: 3 tl

dondurmanın topu: 2,5 tl

Çay bahçesi, lafım sana: Sen, o çok özlediğimiz, İstanbul'da bulamadığımız koskoca çınar ağacının altındaki çay bahçesisin, Sırf "seni özledik" diye gözlemeye 12 lira, 1 bardak çaya 3 lira çekmek neyin nesi?

Ödedik, kalktık, bir daha da fiyat sormadan ahır da olsa oturup bir şey yememeye karar verdik. Size de tavsiye ederim :)

Gidecek olanlara, manzara da, köy de güzeldi, ancak sabah erken saatlerinde, tur otobüsleri gelmeden gitmek gerekiyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları