Tarihin Yuh Dedirten En Saçma Savaş Sebebleri
Savaşların çok ciddi sebeplerden, çok ciddi anlaşmazlıklardan çıktığını düşünürüz. Ki on binlerce insanın ölümüne sebep olan savaşlar için de böyle bir düşünceye sahip olmamız gayet doğal. Oysa tarihte bir o kadar da on binlerce insanın ölümüne sebep olmuş ama sebebi çok basit olan savaşlar da var. İşte o savaşlardan bazıları.

1. Namus Belasına Gardaş (İngiltere - Zulu)

Namus Belasına Gardaş (İngiltere - Zulu)

Zulu kralının karısı gördüğü şiddete dayanamayarak kral kocasını bırakarak İngiltere'ye kaçar. Bu terkediliş Zulu kralının çok zoruna gider. Firar eden karısının peşini bırakmayan kral karısını İngiltere'ye kadar takip ettirir ve İngiliz topraklarında "Hain" karısını öldürtür.

Zulu kralının bu hareketini İngiltere sınır ihlali olarak görür ve yasalara göre de suç işlemiş sayılır terkedilmiş kral. Daha sonra Zulu kralı hızını alamayarak İngiltere'ye savaş ilan eder. Bu savaşta 8 bin kişi ölür. Bu ölenlerin 6 bini Zulu askeridir.

2. Futbol İçin Savaş Çıktı (El Salvador - Honduras)

Futbol İçin Savaş Çıktı (El Salvador - Honduras)

El Salvador ile Honduras arasında 1969 yılında futbol müsabakası düzenlenir. Bu maç sonucu El Salvador aleyhine bitince olaylar çıkar ve 14 Haziran'da savaş çıkar.

Çıkan savaş 5 gün sürer ve 5 bin kişi hayatını kaybeder. ABD'nin araya girmesiyle ateşkes ilan edilir.

3. Napolyon Özentiliği (Paraguay - Arjantin, Brezilya, Uruguay)

Napolyon Özentiliği (Paraguay - Arjantin, Brezilya, Uruguay)

Napoleon Bonaparte'ın sıkı bir hayranı olan Paraguay Başbakanı Francisco Solano Lopez kendisini mükemmel üstü bir kumandan olarakta görmektedir. Hayatında yaşayabileceği her şeyi yaşamış bu özenti sahibi başbakan bir savaş yaşamamıştır.

Ortada bir sebep yokken üç komşu ülkesi Arjantin, Brezilya ve Uruguay’a savaş ilan eder.  Bu savaş 1864 - 1870 yılları arasında tam 6 yıl sürer. Savaşın bilançosu o kadar ağır olur ki Paraguay neredeyse yok olma sınırına gelir ve erkek nüfusunun 100'de 90'nını kaybeder. 400 bin insan ruh hastası bir başbakan yüzünden hayatını kaybeder.

4. Bir Domuz Üzerine (İngiltere - Amerika)

Bir Domuz Üzerine (İngiltere - Amerika)

İngilizler bir domuzu Amerikan topraklarında gezinirken vurarak öldürür. Bu gelişme üzerine Amerikan ordusu 1859 yılında İngiltere'ye bir cephe açar savaş çıkma ihtimaline karşın. Taraflar ilk silahı kim ateşleyecek diye bekleye bekleye tam 4 ay geçirirler.

Taraflar birbirine cesaret edip savaş ilan edemediği için olan domuza olur. Domuz öldüğüyle kalmıştır.

5. Daralan Domuz Pazarı (Avusturya - Sırbistan)

Daralan Domuz Pazarı (Avusturya - Sırbistan)

1906 yıllarında Sırbistan iyice Avusturya İmparatorluğu'ndan yaka silkmekteydi. Sırbistan fakir bir ülke ve kendi yağında, domuz yağında kavrulmaktaydı. Geçimini domuz üretiminden sağlayan Sırbistan ürettiği bu domuzları Avusturya'ya satıyordu. Para sıcaktı ve Sırbistan başka pazarlara da açıldı. Buna kızan Avusturya 1906 yılında Sırbistan'a savaş açtı ve bu savaş 3 yıl sürdü. Bu savaşın en önemli özelliklerinden biri de 1.Dünya Savaşı için gergin ortam yaratmış olmasıydı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları