ABD, Designated Survivor Üzerinden Ağzındaki Baklayı Çıkardı
İlk yayınlandığı günden bu güne sadece Netflix abonelerinin haberdar olduğu Designated Survivor isimli dizi artık tüm Türkiye’nin gündeminde. Dizide çok sert ifadelerle Türk hükümetine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a saldırılınca ve 15 Temmuz darbe girişimi FETÖ tarafından değil de hükumet tarafından yapıldığı iddia elince ülke olarak bu diziye odaklandık.

Designated Survivor Dizisinin Konusu Nedir?

Haberazzi.com olarak bizler de Designated Survivor’da yer alan bu skandal ifadeleri ve algı operasyonunu daha önce hiçbir Türk kaynakta görmediğiniz şekilde didik didik edeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Designated Survivor’ın bölüm başı süresi 40 ile 42 dk. arasında değişiyor. Ülke gündemine giren bölüm ise 2.sezon 7.bölüm. Bu bölümde toplamda 40 dk. sürüyor ve Türkiye ile ilgili sahnelerin toplam süresi 12 dk. Yani 7.bölümün hepsi Türkiye üzerine değil. Bu bölümde başka skandallar, başka olaylar da gösteriliyor ve Türkiye ile ilgili olan sahneler diğer olaylarla paralel devam ediyor.

Designated Survivor aslında yine bir Netflix dizisi olan House of Cards gibi ABD’nin kirli siyasetini göstermiyor(du). Designated Survivor’da tüm meclis üyeleri (başkan, başkan yardımcısı dahil) bir kongre toplantısı sırasında bombayla havaya uçurulunca o kongreye katılmamış olan meclis üyesi Tom Kirkman’ın (Kiefer Sutherland) “Atanmış Varis” sıfatıyla ABD Başkanı olmasını ve sonrasında gelişen olaylar gösteriliyor. 

Designated Survivor da ayrıca ABD’nin kirli siyaseti eleştirilirken Tom Kirkman üzerinden, “Bir ABD Başkanı Aslında Nasıl Olmalı?” sorusu sorulup, “Bir ABD Başkanı Aslında Böyle Olmalı” cevabı veriliyor.

Buraya kadar her şey normalken ta ki Türk izleyicisi için Designated Survivor’ın 2.sezon 7.bölümüyle her şey değişmiş oldu. Designated Survivor “Liberal” çizgisini bir kenara bırakıp ABD’nin koyu Cumhuriyetçilerine dönüştü.

Dizi hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra Designated Survivor’ın 2.sezon 7.bölümde ne olduğuna sahne sahne bakalım şimdi.

Klip 1.

Designated Survivor’ın 2.sezon 7.bölümü protesto görüntüleri ile başlıyor.  Protesto sırasında adının sonradan Nuri Şahin olduğunu öğrendiğimiz ve dizide “Eğitimci, Üniversitede Hoca” diye tanıtılan bir adam göstericilere Türkiye’de yaşanan olayları ateşli bir şekilde anlatıyor. Nuri Şahin, yüzlerce gazetecinin Türkiye’den sınır dışı edildiğini ve muhalif görüşlerin susturulduğu iddia ediyor. Hatta bazı gazetecilerin öldürüldüğü ve Cumhurbaşkanı Fatih Turan’ın (Designated Survivor’da Türkiye Cumhurbaşkanının adı) 20 Milyonluk villasının temeli atıldığı ifade ediliyor. Bu ifadelerin ardın göstericiler o sırada ABD’de olan Cumhurbaşkanı Fatih Turan’ın ülkeyi terk etmesini istiyorlar. “Turan Gitmeli!”

ABD Başkanı Tom Kirkman da bu sırada canlı yayında bu gösterileri izlemektedir ve canlı yayında muhabir izleyicilere Nuri Şahin’i “Muhalif Lider” olarak anons ediyor ve Türk Cumhurbaşkanı Fatih Turan’ın NATO Zirvesi için ABD’de bulunduğunu söylüyor. Göstericilerin de Türk Büyükelçiliği önünde Cumhurbaşkanını protesto ettiğinin altını çiziyor. 

Canlı yayını o sırada Tom Kirkman özel kalemi, basın sözcüsü ile birlikte izliyor. Özel kalemi Kirkman’a Türk Cumhurbaşkanının Türkiye’deki ABD üslerinin kirasını arttırmayı istediğini ve bu parayla da 6 ay sonraki seçimleri finanse etmek istediğini söylüyor. Bu parayla ayrıca oy satın alınacağını da ekliyor. Bunun üzerine de Tom Kirkman, “Bizim paramızla olmaz artık” diyor. Çünkü o üsler için zaten ABD’nin Türkiye’ye yılda 6 milyar dolar ödediği vurgulanıyor. Bu diyalogda önemli bir detay daha var aslında. O üslerde ABD’nin nükleer silahları olduğu ve mutlaka paranın ödenmesi gerektiği aksi takdirde Rusya’nın Ortadoğu’da istediği gibi cirit atacağının altı çiziliyor. 

Özel kalem müdürü Tom Kirkman’a Türk Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı yapması yönünde görüş sunuyor ve bunun üzerine Tom Kirkman da Türk Cumhurbaşkanı Fatih Turan için, “Şerefsize oksijen vereyim yani!” diyor.

Klip 2.

Sahne ABD Başkanı ile Türk Cumhurbaşkanının Beyaz Saray önünde yaptıkları ortak basın toplantısı ile başlıyor. 
ABD Başkanı, Türkiye ile ilişkilerinin iyi olduğunu saygı ve anlayışa dayanan bir dostlukları olduğunun altını çiziyor. Söz hakkı Türk Cumhurbaşkanına geçtiğinde ise Fatih Turan, ABD ile 17 milyarın üzerinde ticaret hacimleri olduğunu ve Türkiye’nin bölge için önemli bir ittifak olduğuna vurgu yapıyor. Konuşma olağan şekilde ilerlerken Fatih Turan ters köşe yapıp daha önce planlanan metnin dışına çıkıyor ve, Türk halkının düşmanı Nuri Şahin’in ABD tarafından korunduğunu ve Türkiye’ye teslim edilmesi gerektiğini söylüyor. Ortam buz kesiyor ve araya ABD Başkanının basın sözcüsü girerek toplantının fotoğraf çekimiyle devam edeceğini ve başka yere geçeceklerini belirtiyor. 

Bu sahnede önemli bir bölüm daha var. ABD Başkanı, Nuri Şahin için Georgetown Üniversitesi'nde ziyaretçi öğretim üyesi olduğunu, ABD kanunlarına uyduğu sürece de istediği kadar ülkelerinde kalabileceğini söylüyor. Sahnenin devamı ise hayli sert tartışmayla geçiyor. Oval ofiste bir araya gelen liderler Nuri Şahin’in iadesini konuşuyor ve Nuri Şahin’in 97 sivilin ölümünden sorumlu olduğunu Fatih Turan belirtiyor. ABD Başkanının burada söyledikleri de oldukça önemli ve ABD’nin 15 Temmuz darbe girişimine bakışını net bir şekilde ortaya koyuyor. “Bizim İstihbaratımıza göre darbe girişimini Türk Ordusu yapmıştır.”

Bunun üzerine Fatih Turan eğer Nuri Şahin’in iadesi olmazsa Türkiye’deki ABD üslerini kapatacağını ve Rusya’ya açacağını söylüyor.

Klip 3.

Bu sahnede ise daha sonra çok farklı bir detayını öğreneceğimiz göstericilerle ABD Başkanının oğlu arasındaki arbedeyi izliyoruz.

Arbede dışarıda olurken kamera Beyaz Saray’a kayıyor ve ABD Başkanı ile A Takımı arasındaki diyaloğu gösteriyor. Kirkman koridorlarda yürürken ekibine, “Nuri Şahin, demokratik ve laik bir Türkiye’nin tek şansı” diyor. “Ve bundan dolayı da Fatih Turan tehdit olarak Nuri Şahin’i görüyor” ifadesi yine aynı diyalogda geçiyor.

Klip 4.

Türkiye’den bir darbe yemenin bu süreçte dünya kamuoyu önünden kötü olacağının söylendiği bu sahnede Tom Kirkman, Türkiye ile ilişkilerinin kopmaz olduğunu tüm müttefiklere ilan edilmesi emrini veriyor.  

Klip 5.

Göstericilerle ABD Başkanının oğlu arasında yaşanan olay internete düşüyor.  Bunda ne var diyebilirsiniz ama işin iç yüzü daha sonra ortaya çıkıyor. Meğer o göstericiler bir yerlerden finans ediliyormuş. Kimin finanse ettiğini ve ABD Başkanının müstakbel gelin adayıyla ilgili önemli bir detay da sonraya saklanıyor. 

Klip 6.

Fatih Turan’ın NATO üyelerine Beyaz Saray’da ,”ABD’yi kınama talebinin neden oylanmıyor, anlamıyorum” sözleriyle başlayan sahnede Türk Cumhurbaşkanı yalnız bırakılıyor. Fatih Turan bu toplantıda da Nuri Şahin’i istediğini belirtiyor ve ABD Başkanı’nın “Türkiye Cumhurbaşkanı taşkınlığını bitirdiyse…” sözleriyle karşılık buluyor. 

Bu toplantıda ipler iyice geriliyor ve Fatih Turan NATO’dan ayrılacaklarını deklare ediyor. Resmi olarakta ayrılacaklarını söyleyip salonu terk ediyor. Toplantının sonunda NATO üyelerinden biriyle Oval Ofis’te baş başa görüşen Tom Kirkman’a Nuri Şahin’i teslim etmekten başka çaresi olmadığı ve Türkiye’nin resmi olarak NATO’dan ayrılmak için baş vuruda bulunduğu söyleniyor.

Klip 7.

İşte dizide yer alan en önemli sahnelerden biri de bu. Muhalif lider, eğitimci, masum olarak gösterilen Nuri Şahin Oval Ofis’te ABD Başkanını bekliyor. Nuri Şahin sahnenin hemen başında kendisinin neden Beyaz Saray’a çağrıldığını ve iade edilecek olmasını da anlayışla karşıladığını söylüyor. Kendisinin devrimci olduğunu ve kendisine devrimci diyen Fatih Turan’ın da haklı olduğunu söyleyen Şahin, darbe girişiminde yer almadığını ama demokratik yollarla Fatih Turan’ın gitmesini istediğini belirtiyor.  

ABD Başkanından övgü dolu sözler alan Şahin sonrasında da istediği kadar ABD’de kalabileceği bizzat başkan tarafından teyit ediliyor. Nuri Şahin tam Oval Ofis’ten çıkarken ABD Başkanından vaat mi temenni mi tam olarak anlayamadığımız bir cümle dökülüyor: “Umarım yakın zamanda yuvana dönebilirsin.” 

Klip 8.

Şimdi çok çok önemli bir detay Nuri Şahin’in Oval Ofis'ten çıkmasının hemen ardına eklenmiş. Bu sahnede yukarıda bahsettiğimiz Başkanın oğlu ile göstericiler arasında yaşanan arbedenin iç yüzünü öğreniyoruz. 

ABD Başkanın oğlunun ittiği adam sıradan bir adam değilmiş. Ankara Vakfı adında hayır kurumuna çalışıyormuş ve bu vakıf Fatih Turan’ın rejimine (Bu diyalog çok önemli. Türkiye’deki rejimden demokratik değil de Turan Rejini diye bahsediliyor) para aktarıyormuş. Vakfın başkanının adının Emre Sadık olduğunu ve ABD Başkanının müstakbel gelin adayı ‘Sibyl’in de Emre Sadık’ın kızı olduğunu işte bu sahnede öğreniyoruz. 

Şimdi burada bir parantez açmak gerekiyor. Zira Emre Sadık ismi ve Ankara Vakfı önemli. 

Neden mi?

Kısa bir süre önce ABD medyasında ilk sıralarda gündem olan bir olay olmuştu. Ekim Alptekin, Michael Flynn isimlerini Google’da yan yana aratırsanız oldukça fazla habere ulaşabilirsiniz. Yani, Ekim Alptekin olayını da Designated Survivor’da izlemiş oluyoruz tabi oldukça fazla değiştirilmiş içeriğiyle. Ekim Alptekin’in Ertuğrul Özkök’e yazdığı mektubu da okumanızda fayda var.

Klip 9.

Ve artık ABD Başkanı oğluna gerçeği söylüyor. Sibyl isimli kızın tamamen babası Emre Sadık’ın isteği ile hareket ettiğini ve kızın düzmece bir ilişki yaşadığını söylüyor.

Klip 10.

Tom Kirkman dizi de sakin bir Başkan olarak gösterilse de bu sahnede oldukça sinirlendiğini görüyoruz. Kayınvalidesinin rüşvet skandalı, oğlunun internete düşen görüntüleri ve NATO’dan çıkmak isteyen bir Türkiye, Türkiye’deki ABD üslerini kaybetme tehlikesi ABD Başkanı’nı iyice çılgına çeviriyor. 

Danışmanlarından biri, “Ellerinizi çözmenin bir yolu..” diyerek başladığı cümle Kirkman tarafından kesiliyor ve Kirkman “Nuri Şahin’i aslanlara atmayacağım. Başka bir yol bulun” diyerek ekliyor: “Nuri Şahin ile basın toplantısı yapacağım.”

Klip 11.

ABD Başkanı ile Nuri Şahin basın toplantısı yapacağı bilgisi Türk Cumhurbaşkanının kulağına gidince hemen Oval Ofis'te bir toplantı yapılıyor. Toplantı Türkiye ile ABD liderleri arasında. Bu toplantıda ABD Başkanı Türk Cumhurbaşkanına göstericiler ve diğer gelişmelerle ilgili olarak tüm detaylara vakıf olduğunu ve ailesini bu işe karıştırdığı için Türkiye Cumhurbaşkanına demediğini bırakmıyor. Bununla da kalmayıp Türkiye Cumhurbaşkanına şantaj yapıyor. 

Nuri Şahin ile yapacakları basın toplantısında Nuri Şahin’in Türkiye için çok önemli olduğunu ve iade edilmesinin de söz konusu olmadığını söyleyeceğini belirtiyor. Bu şantajlar karşısında Türk Cumhurbaşkanının Oval Ofis'ten eli boş döndüğü izleyiciye gösteriliyor.

Hangi İsmin Hangi İsmi Temsil Ettiğini Herkes Biliyor

Toplamda 12 dakika süren Türkiye ile ilgili sahneler Designated Survivor isimli dizide bu kadar. Böylece bu dizi ile birlikte resmi olmasa da ABD’nin 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimine nasıl baktığını da görmüş oluyoruz. Elbet ABD resmi olarak Türkiye’ye düşüncelerini bu şekilde iletmemiştir. Türkiye Cumhurbaşkanına bu şekilde pervasızca ağır saldırmamıştır. Ama bir dizi olsa bile yine de Türkiye’ye bakış açılarının dolaylı olarak bu şekilde göstermiş olmaları onur zedeleyici bir durum.

Designated Survivor’ın yayınlanan 2.sezon 7.bölümünde Türkiye Cumhurbaşkanı olarak gösterilen kişinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu herkes biliyor. 

Designated Survivor’ın yayınlanan 2.sezon 7.bölümünde eğitimci, devrimci olarak gösterilen kişinin FETÖ olduğunu herkes biliyor.

Durup dururken Designated Survivor’ın Türkiye’ye saldırmasının sebebi ne? Aslında sebebini de herkes biliyor. Cüneyt Özdemir’in de dediği gibi bu dizide hedef alınan ve yıpratılmaya çalışılan kişinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu da herkes biliyor. 

Türkiye 'A Kalite' olmayan bir dizide yer alan mesajlarla bir yere mi çekilmeye çalışılıyor? 

Designated Survivor’da ciddi bir algı operasyonu yapıldığı taraflı ve tarafsız herkes tarafından kabul ediliyor. Öyle ki Sosyal Medya’da #BoycottNetflix etiketiyle yüz binlerce masaj atıldı ve herkes yapılan algı operasyonuna tepki gösterdi. 

Son olarak Netflix’te yayınlanan Designated Survivor’ın gelecek bölümlerinde Türkiye ile ilgili sahnelerin yer alıp almayacağı, alsa bile Netflix Türkiye’nin bu içeriğe yer verip vermeyeceği de ayrı bir merak konusu. 

Designated Survivor 2.Sezon 7.Bölümde Türkiye İle İlgili Skandal İfadelerin Tamamı

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları