Yeni Göç Yasası’nın Meclis sürecini tamamlaması 2019’un yaz aylarını bulabilir. Taslağın kabul edildiği toplantı sonrasında konuşan Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Alman iş piyasasında bundan sonra da önceliğin Alman ve Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarında olacağını söyledi.

1.2 milyon kalifiye iş gücüne ihtiyacı olan Almanya, Yeni Göç Yasası’nı onayladı. 61 branşta kalifiye elemana ve bu branşlarda uzman akademisyenlere çok büyük avantajlar var.

Noel tatili öncesinde son kez bir araya gelen Federal Hükümet, kalifiye iş gücü açığını kapatmak için hazırlanan göç yasası taslağını onayladı. Bakanlar Kurulu tasarıyı oy birliğiyle kabul etti. Tasarı bundan sonraki aşamada Federal Meclis ve Federal Konsey’in onayına sunulacak.

2019 YAZ AYLARINDA YASALAŞABİLİR

Yeni Göç Yasası’nın Meclis sürecini tamamlaması 2019’un yaz aylarını bulabilir. Taslağın kabul edildiği toplantı sonrasında konuşan Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Alman iş piyasasında bundan sonra da önceliğin Alman ve Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarında olacağını  söyledi.

Ancak diğer Avrupa Birliği ülkelerinden çalışmak amacıyla Almanya’ya gelenlerin sayısı gerilediği için bir çok iş sahasında yeteri kadar eleman bulunamadığına dikkat çekti.

KALİFİYE İŞ GÜCÜ İÇİN BİR GÖÇ ÜLKESİYİZ

Federal Ekomomi Bakanı Peter Altmeier ise Almanya’nın artık kalifiye elemanlar için bir göç ülkesi olduğunu söyledi. Altmeier tasarı yasalaştıktan sonra ekonominin yüzde 0,5-1 puan arasında ilave büyüme göstereceğini tahmin ettiğini aktardı.

TOPLAM 61 BRANŞTA ALMANYA’YA GÖÇ

Nitelikli iş gücü ihtiyacı her yıl daha da büyüyen Almanya’da çalışmak isteyen AB dışından ülkelerden nitelikli insanlar için yeni imkânlar sunan tasarı, hemşirelik, hasta ve yaşlı bakıcı, inşaat, metal, bilgi teknolojileri (IT) gibi toplam 61 branşta meslek diploması bulunanlara hitap ediyor.

Üstelik bu branşlarda meslek diploması olanlar Almanya’ya herhangi bir iş sözleşmesi olmadan iş aramak için belli bir süreliğine gelebilecekler. Kanunda vasıflı elemanlar ve söz konusu branşlarda eğitimli akademisyenler için bu iş arama süresi 6 ay olarak yeraldı.

TÜRKİYE’DEN DE MÜRACAAT EDİLEBİLECEK

Türkiye’de diploması olan akademisyenler ve tüm alanlarda meslek eğitimi diplomasına sahip kişiler de söz konusu uygulamadan yararlanabilmek için başvurabilecekler.

Kanuna göre Almanya’ya gelmeden önce bir iş sözleşmesi imzalanması durumunda, vasıflı eleman Almanya’ya gelip hemen çalışabilecek.

DİPLOMA ALMANYA’DA TANINMIŞ OLMALI

Ancak bu kişilerin meslek diplomasını denkleştirme yoluyla Almanya’da tanıtmış olması gerekiyor.

Söz konusu kişiler iş aramak için gelen AB vatandaşlarına verilen sosyal yardımı alamayacak. Müracaat eden kişiler iş arama safhasında 6 ay Almanya’da yaşayacak kadar paraya sahip olduğunu Almanya’ya belgeyle ispatlamak durumunda.

İspatın ardından Almanya büyükelçiliklerinden 6 aylık vize alınabilecek.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları