Şehir efsanesi gibi kulaktan kulağa dolanan Apple'ın yeni modellerini satmak için çıkardığı yeni iOS versiyonlarla eski iPhone modelleri yavaşlattığı iddiası var. Peki Apple gerçekten böyle bir şey yapıyor mu? Eğer yapmıyorsa neden eski model iPhone'lar yavaşlıyor?

Her iOS güncellemesinden sonra Apple’ın eski iPhone’ları kasten yavaşlattığına dair komplo teorileri mutlaka kulağınıza gelmiştir. İddialara göre Apple, müşterilerin bir üst model telefonu almalarını sağlamak için sunduğu güncellemelerle düzenli bir “eskitme politikası” uyguluyor. Futuremark’ın verileri ise bu iddiaları yalanlar nitelikte.

Futuremark 2016’dan bugüne kadar 7 farklı iPhone modeline 3 farklı iOS sürümünde yaptığı 100.000 test sonucunun verilerini toparlayarak bir kıyaslama yapmış.

Referans olması açısından ilk olarak Apple’ın iOS 11 ile çalışabilen en eski cihazı iPhone 5S’i ele alalım. 2013’te piyasaya sürülen telefon A7 işlemcisiyle Apple’ın ilk 64 bit destekleyen iPhone’u olarak biliniyor. 

Futuremark’ın kullandığı 3DMark Sling Shot Extreme Graphics ve Extreme Physics testlerine göre iPhone 5S’in üç farklı iOS sürümünde performansları şöyle:

Futuremark’ın kullandığı 3DMark Sling Shot Extreme Graphics ve Extreme Physics testlerine göre iPhone 5S’in üç farklı iOS sürümünde performansları şöyle: İşlemci performansı. Yüksek olan daha iyi
Grafik işlemcisi performansı.

Sonuçlara bakacak olursak iPhone 5S’in GPU kısmında neredeyse her güncellemede daha iyiye gittiğini söylemek mümkün. İşlemci kısmında ise ufak tefek iniş çıkışlar yaşayan cihazın iOS 9 ve iOS 11 arasında ciddi bir performans farkı olduğunu söylemek zor. Futuremark raporunda bu sonuçları “normal seviyeler için iyi düşüş” olarak değerlendiriyor.

Futuremark’ın diğer iPhone’lara yönelik yaptığı test sonuçlarının kıyaslamaları ise şöyle:

Futuremark’ın diğer iPhone’lara yönelik yaptığı test sonuçlarının kıyaslamaları ise şöyle:

Sonuçlarda cihazların işlemci performansında hafif düşmeler gözleniyor. Futuremark bunlara küçük iOS güncellemeleri ve diğer faktörlerin etki edebileceğini ayrıca bunların günlük kullanıma etkisinin oldukça az olacağının da altını çiziyor. Futuremark bu test verilerinin kıyaslama sonucuna göre herhangi bir komplo izine rastlanmadığını belirtiyor.

“Bizim test verilerimiz eski modellerin kasıtlı olarak yavaşlatıldığını değil Apple’ın düzenli olarak sunduğu güncellemelerde eski modellerin performansını koruduğunu gösteriyor.”

Her ne kadar Futuremark’ın verileri güncellemelerle birlikte iPhone’ların performansında bir düşme olmadığını gösterse de testlerde kullanılan ham işlemci verileriyle kullanıcının deneyimi arasında farklılıklar olabiliyor. Yeni özelliklerin daha fazla güç istemesi, çeşitli uygulamalar ve birçok farklı faktörden dolayı zaman zaman kullanıcılar arayüzde sıkıntılar yaşayabiliyor. Kimi zaman ise kapsamlı güncellemelerin ilk versiyonlarındaki birtakım hatalar hissedilir performans sıkıntılarına neden olabiliyor. Tüm bunlar test sonuçlarına ne kadar yansıyor tartışılır.

Şu zamana kadar hiç yaşamasam da yeni güncellemelerle birlikte birtakım performans sıkıntıları baş gösterebilir; ancak Apple gibi müşteri deneyimini ön planda tutan bir şirketin bunu ‘kasten’ yaptığı iddialarını mantıklı bulmuyorum. Neticede bu bir Apple ürünü ile olan deneyiminizi kötü yönde etkileyecekse neden bir daha Apple ürünü almak için istekli olasınız ki? kaynak: sihirli elma

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları