Bankalar Uyarıyor: ''Beni Duyabiliyor Musun?''
Son yıllarda sık sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisi daha eklendi. Bu seferki yöntem ise hızla yayılırken, Bankalar vatandaşları uyarıyor.

Son yıllarda farklı dolandırıcılık yöntemleri ile birçok vatandaşımız mağdur olurken, gün geçmiyor ki yeni bir yöntem bu halkaya eklenmesin.

Bu sefer yayılan dolandırıcılık yöntemi ise ABD'nin gündemini meşgul ediyor. Independent'ın haberine göre, yerel hatlar üzerinden vatandaşları arayan ve kendilerini X şirketi/bankasından arıyor gibi tanıtan dolandırıcılar, vatandaşa ''Beni duyuyor musun?'' diye soruyor. Vatandaşın 'evet' demesi ile birlikte ilgili ses kaydını alan dolandırıcılar, bu ses kayıtları ile vatandaşları tehdit ederek satın alınmamış ürün/hizmetin ödemesini yapmaya zorluyorlar. Eğer ki vatandaşlar ısrarla karşı çıkarlarsa, ellerindeki ses kayıtları ile hukuki sürecin başlayacağını beyan eden dolandırıcılar nihai hedefine de ulaşmış oluyor.

Özel bir banka çalışanı ile yapılan görüşmede ise yetkili şu sözleri söylüyor. ''Son zamanlarda karşılaşılan dolandırıcılık girişimleri Bankaların kabusu olmuş durumda. Her gün yeni bir dolandırıcılık vakası ile karşılaşılırken taktiklerde de farklılıkların olduğu görülüyor. 'Beni duyuyor musun?' sorusuna verilen evet cevabına istinaden yapılan dolandırıcılık girişiminin benzerine aslında daha önceleri de rastlamıştık. Kendilerini sigorta şirketinden arıyormuş gibi tanıtan ve telefon görüşmesi ile yapılan sigorta poliçelerinin yenileneceği konusunda vatandaşı ikna eden birçok girişim ile karşı karşıya kalmıştık. Oysaki ses kayıtlarının talebi halinde telefon anında kapatılıyordu. Bu yeni girişim ile de müşteri onayladığı yönünde baskı altına alınmaya çalışılıyor. Müşterilere her ne kadar bilgi verilse de ne yazık ki bu tarz dolandırıcılık olaylarının önüne geçilemiyor. Bu tarz girişimler için bankaların özel güvenlik birimleri de hassas bir şekilde çalışmakta ve şüpheli işlem algılanması durumunda müşteri ile irtibata geçmeye çalışmaktadır. Öyle ki dolandırıcılık girişimi olduğuna dair şüpheye yer yoksa ilgili hesaplar için işlemler anında yapılmaktadır. Günümüzde belli bir eğitim hayatına ve kariyere sahip vatandaşın da başına gelen bu tarz olaylar ile karşılaşılması durumunda mümkün mertebede bilgi vermekten kaçınılması ve en yakın şube ile irtibata geçilmesi konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini anlatıyor ve bekliyoruz.''

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları