Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar Görevden Uzaklaştırıldı
İçişleri Bakanlığından Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Belediye Meclisi üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil'in Anayasa'nın 127'nci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu kapsamında mal varlığına yönelik olarak yürütülen soruşturma; FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan yürütülen soruşturma; ayrıca belediye hizmetlerinin zorunlu bağışa tabi tutularak iş sahiplerinden zorla para alınması, usulsüz ihale ve ruhsat verilmesi, kamu malının özel şahısların menfaatine kullandırılması ve bunun karşılığında haksız kişisel menfaat temin edilmesi ve görevi kötüye kullanma niteliğindeki diğer eylemlerinden hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Murat Hazinedar Beşiktaş Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmıştır."

Açıklamada, Belediye Meclisi üyesi Sipahi'nin görevinden uzaklaştırılmasında, yetkisi ve görevi olmadığı halde imar ve ruhsat işlemlerinde talep sahiplerinin kendisine yönlendirildiği ve bağış adı altında zorla para alınmasına aracılık ettiği, haksız kişisel menfaat sağladığı, ayrıca mal varlığında ciddi artışlar olduğu yönündeki iddialarla ilgili yürütülen soruşturmaların dikkate alındığı belirtildi.

Belediye Meclisi üyesi Kırışgil'in ise kayıt dışı paraların transferine aracılık ettiği yönündeki iddiayla ilgili yürütülen soruşturma göz önünde bulundurularak görevinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

CHP Parti Sözcüsü Tezcan'dan açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Parti Genel Merkezi'ndeki basın toplantısında, İçişleri Bakanlığının Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın görevden uzaklaştırma kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar'ın haksız bir şekilde görevden uzaklaştırıldığını savunan Tezcan, "İçişleri Bakanlığının bu kararında hukuk, adalet yoktur, haksız bir karardır. Hükümet kumpas içerisindedir." ifadesini kullandı. 

Tezcan, şunları ifade etti:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesini kaybedeceğini anlayan hükümet, kumpas yoluyla İstanbul Büyükşehir Belediyesini kurtarma yolunu seçmektedir. Önümüzdeki yerel seçimde büyükşehirleri kaybedeceğini anlayan hükümet, CHP'li belediye başkanlarına kumpas kurarak onları çalışamaz, hizmet üretemez, karar veremez hale getirip ondan sonra önümüzdeki dönem yeniden belediye başkanlıklarını kazanacağının hesabını yapmaktadır ama bu hesap tutmayacaktır, bu hesap başarılı olamayacaktır. Kumpasçıların iktidarı devam etmeyecek. Bu kumpasçı hükümet milletten önümüzdeki yerel seçimlerde de genel seçimlerde de hak ettiği şamarı yiyecektir. Biz yarından itibaren bununla ilgili Türkiye'de hem hukuk önünde hem siyaset mecrasında mücadelemize devam edeceğiz.

Yarın Sayın Genel Başkanımız İstanbul'a gidiyor, Beşiktaş'ı ziyaret edecek ve orada bu konuda, bu haksızlığı bütün Türkiye'ye ve dünyaya genel başkanın ağzından bir kere daha duyuracağız. Biz, belediye başkanlarımızın verilemeyecek hiçbir hesabı olmadığını biliyoruz ve belediye başkanlarımızı sizin kirli hesaplarınıza yem etmeyeceğiz."

Tezcan, konuşmasının sonunda, yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile İstanbul'a gideceklerini, süreci yakından takip edeceklerini kaydetti.

Türkiye'nin En Kaliteli Sosyal İçerik Platformu

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları