Bilim Dünyasından Sevindirici Bir Haber: Matrix Gerçek Oluyor

Matrix'in içerik olarak gerçek olması elbet insan ırkı için hiç iyi bir şey değil. Bun inanlığında sonu demek. Sevindirici kısım sadece Matrix'teki bir ayrıntı gerçek oluyor.

Matrix'i izleyenlerin hatırlayacağı bir sahne vardır. hatta bu sahneleri arttırabiliriz de. Ama o sahnelerin özü Neo'nun bilmediği şeylerin beynine dosya yükler gibi yükleniyor olmasıydı. Kung-Fu bilmeyen Neo anında Bruce Lee'ye dönüşüyordu.

ABD, Kaliforniya'daki HRL Laboratuvar'larından bir grup bilim insanı, Matrix filmindekine benzer bir eğitim yöntemi geliştirdiklerini açıkladılar!

Sistem en yalın ifâdeyle beyni elektriksel uyarıcılarla doğrudan besleyen çok gelişmiş bir eğitim simülasyonu.

Şu an için çok yeni bir aşamada olan bu model, özellikle pilotluk gibi, aynı anda hem bilişsel hem de motor becerileri geliştirmeyi hedefliyor.

Frontiers in Human Neuroscience isimli akademik dergide yayımlanan bilimsel çalışmaya göre, bu yöntemin kullanıldığı denekler, öğrenme sürecinde plasebo grubuna kıyasla %33 daha başarılı oldular.

Araştırmacı Dr. Matthews Phillips, yöntemin ilerleyen dönemde daha da ilerletilecek çok gelişmiş bir yazılım başlangıcı olduğunu söylüyor. 

Sistemimiz, kendi türünün ilk örneği durumunda. Bu bir beyin simülasyon sistemi. Kulağa bir nebze bilim kurgu gibi geliyor fakat, sistemimizi geliştirebilmek adına çok kapsamlı bir bilimsel temel var. Bizim üzerinde çalıştığımız özel proje havacılık ve pilotluk için tasarlandı. Çünkü pilotluk aynı anda bilişsel ve motor becerileri kullanmayı gerekli kılıyor.  

"Yeni bir bilgiyi ya da beceriyi öğrendiğimizde beynimiz fiziksel olarak da değişir."

"Yeni bir bilgiyi ya da beceriyi öğrendiğimizde beynimiz fiziksel olarak da değişir."

Dr. Matthews Phillips, bu yeni teknolojinin beyindeki bazı işlevleri geliştirdiğini belirtiyor: 

Yeni bir bilgiyi ya da beceriyi öğrendiğimizde beynimiz fiziksel olarak da değişir. "Nöroplastisite" olarak adlandırılan süreç ile beynimizde yeni bağlantılar ortaya çıkar ve var olanlar da güçlenirler. Özellikle de beynimizin konuşma ve hafıza gibi bazı işlevlerini yerine getiren bölgeler.


http://www.ancientegyptianfacts.com/ancient-egyptian-embalming-1.jpg

http://www.ancientegyptianfacts.com/ancient-egyptian-embalming-1.jpg

Bizim sistemimiz de esas olarak bu bölgeleri uyarmayı ve değişiklikleri gerçekleştirmeyi hedefliyor. Yöntemin kendisi aslında oldukça eski. Antik Mısırlılar 4000 yıl önce ağrıları azaltmak için elektrikli yılan balıklarını uyaran olarak kullanıyorlardı.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları