BitCoin Caiz Midir?

Son bir yıldır hatta son iki yıldır ‘Sanal Para’ terimiyle yatar kalkar olduk. Tabi bu sanal para dendiğinde de akla ilk gelen kuşkusuz ‘BitCoin” oluyor. Peki bu sanal para yani BitCoin ve türevleri olan AltCoin caiz midir?

Bir internet kullanıcısı Diyanet İşleri Başkanlığı’na yazdığı soruda bizim başlıkta yazığımız soruyu sordu: “BitCoin Caiz Midir?”

Türk hükümetinin de Sanal Para üzerine çalıştığı şu dönem de hatta bazı iddialara göre adının bile konduğu bu dönemde Diyanet’in verdiği fetva önem arz ediyor.

Diyanet bu soruya verdiği cevapta önce paranın tanımını yaparak, “Devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı kağıt ya da metal nesnedir” ifadeleri kullandı.

Sanal Para için ise Diyanet, “Arkasında herhangi merkezi bir finans kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir” dedi.

“Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için değerini ya devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır” denilen Sanal Paranın fetvasında şu açıklamaya yer verildi: “Sanal paralar, her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile ile para olarak değerlendirilemez. Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda spekülasyona açık olmaları daha çok kara para aklama amaca gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplere sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir.”

Diyanet’in fetvasından da anlaşılacağı üzere Sanal Para olarak bilinen BitCoin ve AltCoin’ler İslam dinine göre tamamen caiz değildir.

Peki Türkiye’nin de Sanal Para üzerine çalıştığı bir dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği bu fetva ne kadar bağlayıcı olacak ve bazı ifadelerinde değişikliğe gidilecek mi?

Aslında Diyanet verdiği fetvada Sanal Para üzerinde bazı değişiklikler yapılarak “Caizleştirilebileceğini” de alttan alta söylemiş oluyor.

Sanal Para Nasıl Caiz Olabilir?

"Türk Sanal Parası Nasıl Caizleştirilebilir" bir soru da akla geliyor. Peki nasıl değişiklikler yapılabilir?

İşte o değişiklikler;

Diyanet fetvasında, “Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için değerini ya devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır” diyerek aslında Türkiye’nin üreteceği sanal paranın devletin kesin otoritesine alınmasını ve veya bu sanal paranın karşılık biriminde altın olması gerektiğini söylüyor. Yani Türk sanal parası devlet biriminde olmalı ve her ‘1 Türk Sanal Parası”nın altın değeri olmalı.

Diyanet fetvasında, “…sanal paranın arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile ile para olarak değerlendirilemez” diyerek Türkiye’nin üreteceği sanal paranın devletin teminatı altında olması gerektiğinin önemle altını çiziyor.

Diyanet Sanal Paranın caiz olmadığını verdiği fetva ile ilan ederken bir paranın nasıl caiz olabileceğini de bu şekilde açıklamış oldu.

Peki dünya insanları tarafından sanal para özellikle Diyanet’in caiz olarak görmediği yönleri tarafından tercih edilirken, Türkiye'nin Sanal Parası eğer Diyanet’in fetva vereceği şekilde piyasa sürülürse tercih edilip edilmeyeceği şimdiden merak konusu oldu. Öyle görünüyor ki Türk Sanal Parası piyasaya çıktığında BitCoin’e benzemeyecek ve tamamen farklı bir kimlikle piyasaya çıkacak. Bu yönüyle de dünyanın rağbet etmediği bir sanal para birimi olarak kalacak. 

Diyanet'in "BitCoin Caiz Midir?" Sorusuna Verdiği Cevap

Diyanet'in "BitCoin Caiz Midir?" Sorusuna Verdiği Cevap

loading...


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları