Burası Konya, Hollanda değil

Laleleriyle meşhur Hollanda'nın pabucu dama atıldı artık. Türkiye'nin göbeği Konya'da 300 hektar dönüm alanda Lale Tarlaları görenleri hayrete düşürüyor.

Konya'da bir firmaya ait 300 dekar büyüklüğündeki 80 adet lale çeşidinin bulunduğu tarlayı fotoğraflamak için yüzlerce amatör ve profesyonel fotoğrafçı birbiriyle yarıştı.

Karatay ilçesinde Asya Lale firmasına ait 80 çeşit lalenin üretildiği bahçeye, özellikle fotoğraf tutkunları ilgi gösteriyor. Fotoğrafçılar, görsel şölende en iyi kareyi yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.  Drone denilen hava araçlarıyla bahçeyi farklı açılardan görüntülemeye çalışan fotoğraf meraklıları gerektiğinde toprak zemine yatmaktan çekinmiyor. 

Toplam 50 milyon adet üzerinde çiçek soğanı ürettiklerini belirten Asya Lale Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yetgin, “Yıllık bir milyon civarında kesme çiçek üretimimiz mevcut, bu dahada artacak. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 30'nu belediyeler, yüzde 40'nı süper market zincirleri, yüzde 10'nunu peyzajcılar ve üreticiler, yüzde 20'si ise ihracatta değerlendirilmektedir” dedi.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları