Dijital Hizmet Vergisi TBMM’de kabul edildi. İşte Detaylar
Türkiye’de yer alan dev teknoloji şirketlerine yönelik “Dijital Hizmet Vergisi” TBMM’de kabul edildi. Bundan sonra ne olacak? İşte detaylar:

İlk kez geçtiğimiz ay ortaya çıkan ve başka ülkelerde de olduğu aktarılan “Dijital Hizmet Vergisi”, başka sürpriz vergiler ile beraber TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Bu vergi kapsamında başta ABD’li şirketler olmak üzere tüm büyük uluslararası teknoloji şirketleri, internet üzerinden yapılan her türlü alışveriş ve reklamlar yanında parayla indirilen oyun, müzik ve video gibi hizmetlerden elde ettikleri gelirlere karşılık yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi‘ni ödeyecek. Söylendiği kadarıyla Cumhurbaşkanı bu vergiyi yüzde 1’e kadar indirmeye ya da yüzde iki katına çıkarmaya yetkili olacak. Dijital Hizmet Vergisi’nin Türkiye’de en az 20 milyon TL ya da küresel ölçekte 750 milyon euro ve üzerinde hasılat elde eden şirketlere uygulanacağı yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Yani Türkiye’de elde edilen hasılatı 20 milyon TL’den veya dünya genelinde 750 milyon euronun altında olanlar Dijital Hizmet Vergisi’nden muaf olacaklar ifade ediliyor.

Dijital Hizmet Vergisi son kullanıcı için de kötü haber

Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi bu verginin şu an aktif olarak kullandığımız her türlü internet hizmeti üstünden artan fiyatlar olarak geriye döneceği söyleniyor. Bunun 2020 itibarıyla kendisini göstereceği tahmin ediliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları