Dünyanın Zenginleri Bitcoin’in 1 Milyon Dolar Olacağını Düşünüyor

Son birkaç yıldır Bitcoin’le yatıp Etherium’la kalkar olduk. Bitcoin’dir Altcoin’dir derken iyice kripto para dünyasının altını üstüne getirdik. Bitcoin 2017’de yatırımcısına ciddi paralar kazandırırken 2018 Bitcoin için kötü bir yıl oldu.

New York merkezli Fundstrat isimli butik bir yatırım stratejisi firması küçük bir grup kurumsal yatırımcı ile kripto (şifre) paralar hakkında bir araştırma yapmış. Araştırma sonucunda ortaya çıkan ilginç bulgular var.

23 Nisan 2018 tarihli Fundstrat araştırması kripto dünyasına dair önemli ipuçları da veriyor. Fundstrat ‘ın 16 ülkede müşterileri var. Söz konusu müşteriler arasında emeklilik fonları, özel bankalar, büyük zenginler, hedge fonlar vb bulunuyor. Fundstrat bu müşterilerin tüm dünyada yönetilen paranın yüzde 70’ini temsil ettiğini düşünüyor. 

Araştırmanın Sonuçları:

Milyarlarca Dolar parayı yöneten kurumsal yatırımcıların sorulara verdikleri cevaplar:

Soru 2: Kriz olursa kripto paralar yükselir mi? 
Evet %65 

Soru 3: Bitcoin dibi gördü mü?
Evet %82 

(Tom Lee bu cevabı ‘şifre paralara büyük para akacak’ şeklinde yorumladıklarını söylemiş)

Soru 9: #McAfee iddiasını kazanacak mı? (#Bitcoin 2020 sonu 1 milyon $’ı görecek mi?) 
Evet %40!

Bu Sonuçlara Göre:

Kurumsal yatırımcı şifre para alıyor, çünkü BTC dip yaptı diye düşünüyor. Kriz olursa kurumsal yatırımcılar şifre paralara (da) yönelecek. BTC’nin 1 milyon $ olacağına inanan %40’lık bir kesim var. Ciddi oranda kurumsal yatırımcı şifre paralarda büyük potansiyel görüyor.

Şimdi bu sonuçları bugün yaşanan bazı gelişmelerle birlikte okuyalım. ABD 24 Nisan’da 10 Yıllık bono faizi %3’ü test etti. Yine 24 Nisan’da ABD Borsası 500 puan civarında ciddi bir düşüş daha yaşadı. Ama başta BTC şifre paraların çoğunda yükseliş görüldü. Yani kurumsal yatırımcıların beklentilerine paralel olarak konvansiyonel piyasaların yaşadığı sorunlar şifre paralara olumsuz değil olumlu şekilde yansıdı. Üstelik ABD borsasında kayıpların başını teknoloji hisseleri çekiyor.

Bu sene ABD merkez bankasının piyasadan 450 milyar $ çekeceğini ve en az 2-3 faiz arttırımı yapacağını daha önceden görmüştük. Bu olayların tüm dünyada şirketlerin nakit akışlarını zora sokacağı ve ABD borsasını vuracağı muhakkak.

ABD’nin piyasadan $ çekmesi ve faizlerin artacak olması şimdiden uluslararası faizleri çıldırttı. Dünya’da 370 trilyon $’lık kredi türev vb aracın gösterge faizi LIBOR son 2 yılda %0.3’ten %2.36’ya fırladı! Yani 100’lerce trilyon $’lık piyasalarda fonlama maliyeti 7 kat arttı!

Bunların üzerine Trump’ın vergi indirimleri ve yatırımlarla ile ABD’ye 2 trilyon $ daha bütçe açığı bindireceğini eklediğimizde pek de uzak olmayan bir gelecekte küresel bir finans krizi görebiliriz. Kurumsal yatırımcılar bu durumda şifre paralara da yöneleceklerini söylemiş.

Geçen hafta da ilginç bir gelişme yaşandı ve Türkiye’nin de altın alımlarını arttırarak ve altınlarının ciddi kısmını yurda getirerek bu hazırlıklara katıldığını gördük. Görünüşe göre küresel kurumsal yatırımcıların da ciddi bir oranı krize hazırlanıyor ve şifre paralara bu konuda önemli bir rol biçiyor. 

Haber Hazırlanırken Erkan Öz'ün Tweetlerinden yararlanılmıştır.
Erkan Öz‏ @erkanozz


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları