Elon Musk Kimdir? Geleceğe Dair Öngörüleri Nedir?
Elon Musk adını daha önce hiç duymadıysanız bu sayfayı kapatabilirsiniz. Ama daha önce adını duymuş ve pek detay bilmiyorsanız o zaman bu içeriği okumaya devam edebilirsiniz.

Elon Musk adını ne kadar çok duymuş olsakta kuşkusuz 8 Kasım 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştükten sonra Türk kamuoyu daha bir haşır neşir oldu bu isimle. O zaman geçmişten günümüze doğru Elon Musk'u mercek altına yatıralım.

İlk parasını 12 Yaşında Kazandı

İlk parasını 12 Yaşında Kazandı

Elon Musk daha çocukken bir yardım almadan bilgisayar dilini öğreniyor ve 12 yaşındayken Blaster isimli pek bir özelliği olmayan bir oyun yazdı ve bunu 500 dolara satarak hayatındaki ilk para kazanma deneyimini yaşadı.

Arama Motorları Üzerine Tez

Arama Motorları Üzerine Tez

Daha Google'ın G'si bile ortada yokken 1993 yılında "arama motorları" üzerine bir tez yazıyor ama bu konuya eğilmiyor. Çünkü onun aklına başka bir şey var.

Abisi İle zip2 Şirketini Kurdu

Abisi İle zip2 Şirketini Kurdu

 Elon Musk daha 24 yaşındayken abisi ile "zip2" adında bir şirket kurdu. 28 yaşına geldiğinde 300 milyon gibi yüksek bir rakamla bu şirketi sattı ve bu satıştan kendisine 22 milyon dolar kaldı.

Paypal'ın Kurucusu Alon Musk

Paypal'ın Kurucusu Alon Musk

Alon Musk, "Nasılsa 22 milyon dolarım var, bu para bana ölünceye kadar yeter" demiyor ve X.com adlı siteyi kuruyor. Bu siteyi kurmasının amacı internet üzerinden para transferi yapmak. Bu amaç doğrultusunda başka bir şirketle iş birliği yaparak hepimizin yakından bildiği (ve şu anda Türkiye'den işlem yapmak yasak) Paypal.com ortaya çıkıyor. Paypal'ın herkesin hayatına girdiği dönemde o buradan da ayrılıyor ve 1,5 Milyar dolara Paypal'ı satıyor. Bu satıştan Musk'un cebine giren 165 milyon dolar.

SpaceX Şirketini Kurdu

SpaceX Şirketini Kurdu

Elon Musk Paypal'ın satışından sonra boş durmuyor ve 31 yaşındayken düm dünyanın bileceği SpaceX adlı şirketi kuruyor. Musk varını yoğunu SpaceX'e yatırıyor. Musk bunun karşılığını 2008 yılına geldiğinde alıyor. Oldukça kısıtlı bir bütçeyle uzaya ilk roketini fırlatıyor. Tarihler 2015'i gösterdiğinde uzaya gönderilip çalışır halde geri gelen roket 21 Aralık'ta denemeleri başarıyla tamamlıyor.

Tesla Diye Bir Şey Var Artık

Tesla Diye Bir Şey Var Artık

Alon Musk 2003 yılında kurulan Tesla'ya 2004 yılında yatırım yapmaya başlıyor. Bu tarihe kadar başarısız bir çizgisi olan Tesla'nın yönetimini Elon Musk devralıyor. 2012 yılına geldiğimizde ise Musk, "Model S" aracını piyasaya sürüyor.

Saatte 1120 km = Hyperloop

Saatte 1120 km = Hyperloop

2013 yılına geldiğimizde Elon Musk yeni bir sistemle karşımıza çıkıyor. Bu sisteme verdiği isim Hyperloop ve bu sisteme göre saatte 1120 km hızla yol alınabiliyor. Musk buna aynı zamanda, "Beşinci ulaşım aracı" adını veriyor.

SolarCity'de Musk Dönemi

SolarCity'de Musk Dönemi

Alon Musk, 2006 yılında  Lyndon Rive, Peter Rive tarafından kurulan ABD'nin en büyük güneş enerjisi sistemi SolarCity'yi Kasım 2016 yılında satın alıyor. 

Geleceğe Dair Musk Öngörüleri

Şimdi aşağıda yer alan öngörüleri başkası söylemiş olsaydı, "Hadi oradan" diyebilirdik. Ama Musk söylendiğinde insanın inanası geliyor. İşte o öngörüler: 

2018: İnsanlar tekrar kullanılabilir roketlerle uzaya uçabilecekler.

2024: Yapay zeka insanlar için gerçek bir tehdit oluşturacak.

2025: Tesla, Apple kadar değerli hale gelecek.

2025: İnsanlık Mars'a ayak basacak.

2027: Yeni üretilen tüm araçların yarısından fazlası elektrikli olacak.

2033: Güneş ana güç kaynağı haline gelecek.

2037: Arabalar artık bir direksiyona sahip olmayacak.

2040: İnsalık Mars'a bir şehir kurup gezegeni kolonize edecek.

2040: Yapay zeka her alanda insanı tamamen geride bırakacak.

2060: Yaklaşık 1 milyon insan Mars'ta yaşıyor olacak.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları