Game of Thrones Hakkında Hiç Duymadığınız 10 Sürpriz Detay

6 sezondur yayınlanan ve kitleleri bağımlısı haline getiren HBO yapımı Game of Thrones hakkında tüm bilmedikleriniz ve duymadıklarınızı bir araya getirdik.

6. sezonu ile izleyiciyi bir kere daha ekranlara kilitlemeyi başaran ve her bölümden sonra bir diğeri yayınlansın diye dört gözle beklediğimiz Game of Thrones (Taht Savaşları) hakkında neyi, ne kadar biliyorsunuz? Gelecek bölümlerde ne olacak sorusunu aklınızın bir diğer köşesine bırakıp, geçmişte neler olmuştu diyerek aslında bir çoğunuzun farkında bile olmadığı ilginç şeyleri keşfetmek istiyorsanız bu haber tam size göre. Diziyi çevresinden duymuş fakat hiç izlememiş olanları da uyarmakta fayda var: Dikkat ağır spoiler içerir!

Game of Thrones’un bu denli başarıya ulaşmasında kuşkusuz ki en büyük etkiye sahip olan yaratıcıları, dizinin içinde bizler için sürpriz yumurtalar bırakmış ki bu dünyanın içinde daha fazla eğlenelim ve tekrar tekrar izleyelim istemişler. Şimdi siz de hazırsanız şu gözümüzden kaçırdığımız 10 sürpriz yumurtanın içinden neler çıkacak bir bakalım.

10- Orta Dünya’ya Yolculuk

10- Orta Dünya’ya Yolculuk

George R. R. Martin henüz ‘‘Buz ve Ateşin Şarkısı’’nı (A Song of Ice and Fire) yazmadan önce kimden ilham almıştır? J.R.R. Tolkien desek size? Ya da Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serilerinin hikayesinin geçtiği Orta Dünya? Evet, Martin henüz bu seriyi yazmadan önce tam bir Tolkien hayranıydı ve ufkunu açan en önemli ilham perisi Tolkien’in eserleriydi.

Bildiğimiz üzere Game of Thrones, hepsini hafızamızda tutamayacağımız kadar çok karakter ile dolu. Tolkien’e karşı kendini borçlu hisseden Martin’in, bazı karakterlerde Tolkien’in karakterlerine atıfta bulunduğu görülmektedir. Yedi Krallığı tehlikeye karşı koruyan Duvar’ın yeminli Gece Nöbeti askerleri Samwell ve Pypar’ın, Yüzüklerin Efendisi’nde karşımıza çıkan Samwise Gamgee ve Peregrin Took (Pippin) karakterlerine atıf olarak adlandırıldığı gözlerden kaçmamaktadır.

9- Ünlü Ejderhalar

9- Ünlü Ejderhalar

Game of Thrones kitleleri hayran bırakan karakterlere olduğu kadar antipati toplayan karakterlere de sahip. Bunlardan biri, belki de ilki, Viserys Targaryen. Kendini beğenmiş tavırları ile ablası Daenerys’in davranışlarını suistimal eden kötü kalpli bir karakter olarak hafızalarda yerini almayı başardı.

Dothraki kabilesinin banyosunda Viserys Targaryen’e ejderhaların nesli hakkında sorular soran Doreah’ı (Daenerys’in yardımcısı) baştan çıkarmak için ejderhalar hakkında hikayeler anlatan Viserys’in bahsettiği en ihtişamlı ejderhalardan ‘Vermithrax’ tanıdık geliyor mu size de? 1981 yılında sinemalarda yerini alan ‘‘Ejderha Avcısı’’ filminde karşımıza çıkan Vermithrax ilerleyen bölümlerde Martin’in gözde ejderhası olarak karşımıza çıkmıştır.

8- New York Devi

8- New York Devi

Dizinin büyüleyici görünüşünün ardından yatan nedenlerden bir diğeri kuşkusuz ki Westeros’un fantastik yaratıklarıdır. Dizide Wun Wun(Wun Weg Wun Dar Wun) olarak karşımıza çıkan 12 ayaklı dev yaratık, kuşkusuz insanın içini ürperten ve devlerden oluşan bir ordunun ne kadar korkunç sonuçlarının olabileceği düşüncesini akıllara getiren bir görünüşe sahip.

Dizinin içeriğine baktığımızda, Martin’in hayatında yer edinmiş tüm sevdiği şeyler ile her an karşı karşıya kalabiliyoruz. Fark edemesek de! New York devi de Martin için anlam ifade eden bir karakter aslında. Tam bir Amerikan futbolu hayranı olan Martin’in favori takımın adı‘‘The New York Giants’’.

7- Demir Taht

7- Demir Taht

Ahh ne canlar gitti taht uğruna! Evet, dizinin  o Demir Taht’ın da içinde gizem yüklü. Bildiğiniz üzere Demir Taht, Fetih Savaşı sonrasında Aegon Targaryen’a bağlılık yemini olarak teslim edilen bin kılıçtan yapılmıştı. Demir Taht’ı dikkatli bir şekilde incelediğinizde Martin’in birkaç filme göndermede bulunduğunu açık bir şekilde görürsünüz.

Fotoğrafın sağında belirtilen kılıç ‘‘Yüzüklerin Efendisi’’ hayranlarına pek yabancı gelmemiş olmalı. Evet, kendileri Gandalf’ın kılıcıdır. Solda belirtilen kılıcı nereden hatırladığınıza gelecek olursak, 2005 yılında gösterime giren ‘‘Cennetin Krallığı’’ filminde Balian de Ibelin’i canlandıran Orlando Bloom’un kullandığı kılıç gözlerinizde canlanmış olmalı. Eee sizin de dikkatinizi çeken bir kılıç varsa bize yazın. Ne de olsa binlerce var. Belki de başka bir sürpriz vardır gözlerden kaçan.

6- Artık Intro'yu Daha Dikkatli İzleyin

6- Artık Intro'yu Daha Dikkatli İzleyin

Diziyi henüz açmışsınız ve insanın tüylerini diken diken eden o intro müziği size hoş geldiniz diyor. Ve dizinin introsunda  Winterfell’den King’s Landing’e tüm krallıklara ait görsellerin müzikle ahenkli dansı. Peki burada nasıl bir detayı atlıyoruz dersiniz? Girişte gördüğünüz krallıkların her bölümde değiştiğini farkettiniz mi?

Dizinin her hafta yayınlanan yeni bölümü öncesinde kullanılan haritalar, dizide yer alan karakterlerin bir önceki bölümde bulundukları krallığa göre değişiyor. E bundan sonra daha dikkatli izleriz.

O muhteşem Intro'yu mu dinlemek istediniz. Buyurun efendim. Hizmetinizde :)

5- George Bush’a da Küçük Bir Rol Var

5- George Bush’a da Küçük Bir Rol Var

Fotoğraftaki kazığa geçirilmiş kafa gerçekten de benzemiyor mu? Belki de binlerce insan ABD eski başkanı Bush’u böyle görmeyi hayal etmiştir, ama eminim ki bir gün Game of Thrones sahnesinde karşılaşacaklarını hayal etmemişlerdir.

Game of Thrones ilk sezonunda tabi ki de çok büyük bir bütçeye sahip değildi. Bir deste kelle kullanma ihtiyacı doğunca da haliyle ellerinde olan ne varsa ona yöneldiler. George Bush’un kafası kullanılırken de herhangi bir kötü niyetle hareket edilmemiş. Bu durumu bütçe kısıtı nedeniyle oluşan şanssız bir tesadüf olarak nitelendirmelerinden anlıyoruz. Game of Thrones yapımcılarının ne yaptığını geç de olsa fark eden HBO yöneticileri ,özel efektler ile ilerleyen bölümlerde bu görüntüyü değiştirmeye çabaladılar ve izleyicilerden özür diledilerse de artık ok yaydan çıkmıştı bir kere.

4- Kitap ile Dizi Arasında Ufak Farklılıklar

4- Kitap ile Dizi Arasında Ufak Farklılıklar

Daha önce kitabını okuduğunuz bir eserin filmine gittiğimiz zaman hep şunu demez miyiz? ‘‘Ya abi hiç kitabı okurken hayalimde canlandırdığım gibi değildi.’’ Game of Thrones senaristleri de her ne kadar kitaba bağlı kalmak için özel bir emek sarfetmiş olsa da zaman zaman kitaptaki çizgiden kaydıklar ıgözden kaçmıyor.

Kitapta anlatılan hikayeye göre Demir Taht bin kılıçtan oluşuyordu fakat ihtişamlı bir tahtın yapılması için gerekli olan bütçe sağlanamadığı için daha makul bir taht yapıldığı görülmekte. Dizide Varys tahtın hikayesini anlattığı sırada Lord Baelish’in ‘‘Burada bin kılıç yok. İki yüz bile değil. Saydım.’’ diye Varys’i düzeltmesi kitapta anlatılanlara bir gönderme niteliğindeydi. Bir diğeri ise, kitapta Tyrion Lannister’ın savaş esnasında burnunu ağır bir yara ile kaybettiği anlatılırken, dizide bunun fuzuli bir masraf olarak görülmesi ve daha küçük bir yara karşımıza çıkmasıdır.Öyle ki, çok sevgili kız kardeşi Cersei’nin, Tyrion’ın burnunu gördüğünde ‘‘Burnunun geri kalanını da kaybettiğini duymuştum’’ derken kitaba gönderme yaptığı düşünülmektedir.

3- Duvardaki Tanıdık Yüzler

3- Duvardaki Tanıdık Yüzler

Siyah ve Beyaz’ın Evi sanırım Bravos’un en ilginç tapınağı. Yüzsüz adamların karargahı olarak kullanılan evin ortasında daha fazla acı çekmek istemeyenler için kullanılan zehirli su bulunurken, Çok Yüzlü Tanrı’yı temsil eden birçok heykel görülmektedir. Suikast yapacak olan kişilerin yüzlerini değiştirmek için kullandıkları bu tapınakta bulunan yüzler içinde hiç dikkatinizi çeken simalar oldu mu?

Demir Taht’ın içine gizlenmiş sürpriz kılıçlar gibi, bu duvarlarda bulunan yüzlerin arasına da birkaç kişinin yüzü ikon olarak yerleştirilmiş. Mesela dizinin senaristleri David Benioff ve Dan Weiss... Görselde Arya Stark’ın dokunduğu yüz ise Barry Gower’ın annesine ait. BarryGower kim diyecek olursanız, bu zat-ı şahane insanlara plastik yüz makyajı yapıp insanların görünümlerini değiştiren ve dizide duvarda gördüğümüz bu yüzleri oluşturan kişidir. Dünyanın ilgisini bu kadar üstüne çeken bir dizide yaptığınız iş ile annenizin yüzünü ölümsüzleştirmek güzel bir hatıra olsa gerek.

2- Joffrey'nin Kılıcı

2- Joffrey'nin Kılıcı

Eddard Stark’ın korkunç infazının ardından Valyria çeliğinden yapılan değerli kılıcı, Tywin Lannister tarafından eritilerek yeni 2 adet kılıç yapılmıştı. Bunlardan biri Jaime Lannister’a, bir diğeri ise Joffrey’e armağan edilmişti. Joffrey’nin kılıcı için yapılan isim önerileri ise yine başka önemli yapımlara atıfta bulunur gibiydi.

İlk öneri ‘Fırtına Koparan’ olmuştur. Bu isim, yazar Michael Moorcock’un eserinde ana karakter olan Melnibone Kralı Elric’in kullandığı kılıcın ismidir. İkinci öneri ise ‘Terminus’tur. Bu isim de yazar Gene Wolfe’nin ‘Yeni Güneşin Kitabı’ eserinde adı geçen kılıçtan gelmektedir.

1- Jon Snow'un Sırrı Duvarda Gizli

1- Jon Snow'un Sırrı Duvarda Gizli

Bu dizide ölmez dediğimiz herkes bir bir ölürken, 5. sezonun sonunda bu da mı öldü dedirten kahramana finalde yer verdik. Öldü mü ölmedi mi derken 6. sezonun ortasına gelirken, Jon Snow ile ilgili bir sır çıkmaması imkansızdı zaten.

Jon Snow’u hepimiz Eddard Stark’ın piçi olarak biliyoruz.(Burada affınıza sığınıyorum. Ama diziden hepiniz alışık olduğunuz için bu ifade sizlere yabancı gelmeyecektir diye düşünüyorum.) Jon Snow’un kimliği hakkında illa ki spekülasyonlar duymuşsunuzdur. Jon Snow’un kimliğinin duvarda gizlendiği kaçınızın aklına gelirdi ki?

Görselde de gördüğünüz gibi R+L = Jon Snow.

R=RhaegarTargaryen (Çılgın Kral) + L= Lyanna Stark (Eddard Stark’ın kardeşi).  Görsellerde dikkati çeken bu ayrıntılar ise, Jon Snow’un bu ikilinin çocuğu olduğu söylentilerini doğrular nitelikte.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları