Havacılıkla İlgili En İyi Filmler
Hollywood bazı temaları çok seviyor "havacılık ya da uçaklarla" ilgili filmler de yine sevdiği temalardan.

TOP GUN

Listemize 1. sıradan Tom Cruz abimizin klasiği olan Top Gunile başlayalım; donanma pilotu olan PeteMitchell'ın (Maverick) Top Gun onur ödülünü almak için verdiği mücadeleyianlatmaktadır. Top Gun 1986 yılının en çok hâsılat yapan filmidir. Türkiye 'de gösterime girme tarihi Şubat 1987 dir.

Yanında ne iyi gider derseniz tabi ki ; Take My Breath Away 

PEARL HARBOUR

Geçelim listemizin 2.sırasına "hunhar Japonlar" tarafından ansızın baskına uğrayan “zavallı Amerikalı dostlarımızın”  Pearl Harbour dramını anlatan filmin başrolünde Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, AlecBaldwin, Tom Sizemore, Cuba Gooding gibi etkili oyuncular yer alıyor. 

Mutfak’ta patates soyarak askerlik yapan Doris Miller’ın ( Cuba Gooding)  baskın sırasında birden bire keskin nişancıya dönüşüp Japon uçağını düşürmesi bile sadece gözyaşlarına boğulmamıza yeter de artıyor bile  :)

CON AİR

3 numara’da Con Air . Birkaç azılı suçlunun nakli sırasında gelişen olaylarıkonu alan bir film. Vizyona girdiği yıl (1997) geniş ve seçkin oyuncu kadrosuyladikkatleri üzerine çeken Con Air'deki karakterlerin neredeyse hepsini hapishane kaçkını azılı katiller oluşturuyor. 

Mahkûmlar Alabama'daki yeni ve daha güvenlibir hapishaneye transfer edilmek üzere uçağa bindiriliyorlar, ama kemerleri çözme sinyali verilmeden, Malkovich'in canlandırdığı sapık katil 'Virüs'lakaplı Cyrus Grissom liderliğinde uçağı ele geçirerek rotayı özgürlüğe çeviriyorlar. 

Ancak uçağın yolcuları arasında yeni tahliye olmuş temiz pak bir adam da var. Eski asker Cameron Poe(Nicolas Cage) adam öldürmekten sekiz yıl yattıktan sonra iyi halden salınıyor, fakat karısına ve hiç görmediği küçük kızına kavuşma hayalleri kurarken kendini birden gürültü ve patırtının içinde buluyor. 

Catch Me If You Can

Listemizin 4. sırasında “Sıkıysa Yakala” (Catch Me If You Can ) var. Frank Abagnale (Leonardo DiCaprio) ne bir uçuş okuluna,ne hukuk fakültesine, ne de tıp fakültesine gitmemiştir. 

Çünkü, Frank hala birlise öğrencisidir. FrankAbagnale Jr henüz 18 yaşına gelmeden doktorluk, avukatlık ve büyük bir havayolu şirketinde pilot yardımcılığı yaptı. Kılık değiştirme ustası olan Abagnale, aynı zamanda son derece zeki bir dolandırıcıydı. 16 yaşındayken başladığı çek sahtekârlığını 26 ülkede sürdürerek milyon dolar çapında dolandırıcılık yaptı. 

ABD tarihinin en başarılı banka soygununu gerçekleştirir.Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı filmde kovalayan rolünü Tom Hank canlandırıyor

Aviator (Göklerin Hakimi)

Listemizin 5.sırasında yine Leonardo DiCaprio var. Aviator ( Türkiye’deki çevirisi ile“Göklerin Hakimi” )  Dicaprio  bu sefer sahtekarlıktan çok parayı bulmuş biradam olan dolar milyoneri Howard Hughes olarak karşımıza çıkıyor. Dicapriofilmde ciddi bir oyunculuk başarısı gösterdi. Film BAFTA En İyi Film Ödülü veDrama dalında En İyi Film Altın Küre Ödülü'nü kazandı. En İyi Film dahil 11dalda Oscar'a aday gösterildi. 5 Oscar kazandı. Teknik dallarda verilen ödüllerin çoğunu toplamasına, BAFTA ve Altın Küre'de En İyi Film ödülünü almasına rağmen En İyi Film Akademi Ödülü'nü ödülünü alamadı. Alamadı çünkü DiCaprio’nun bir ayıdan temiz bir dayak yemesi gerekiyordu.

Flight Plan ( Uçuş Planı)

6. sırada gerçekten sıkı bir film var. Eşinin ölümünden sonra zor günler içeren Kyle Pratt( Jodie Foster) kızı ile beraber bir yolculuğa çıkar. Son derece modern bir jet uçakta geçen bu yolculuk sırasında küçük kızı aniden kaybolur. Çıldırma noktasına gelen kadın kızını hiçbir yerde bulamaz. Üstelik hosteslerden bazıları seyahati boyunca yalnız olduğunu ve uçak listesinde kızının adına benzer bir kayıt olmadığını söylerler.

Kyle gerçekten aklını mı kaçırmaktadır yoksa uçaktaki herkesin dahil olduğu bir komplo ile karşı karşıya mıdır? Genç kadının cevaplaması gereken kocaman bir soru işareti bütün gizemiyle onu beklemektedir.

Türkiye'nin En Kaliteli Sosyal İçerik Platformu

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları