Hollywood'un Kirli Yüzü. Tacizciler Peş Peşe İfşa Oluyor!
Dünya sinemasının kalbi kuşkusuz Hollywood'da atıyor. Çekilen her film milyonlarca dolar olarak geriye dönüyor ve yapımcılar ve oyuncular ceplerini dolduruyor. Buraya kadar her şey normal. Ama Hollywood'un kadın oyuncuları da işte bu piyasada bir şekilde ayakta kalmaya çalışıyor.

Tacize Uğrayanlar Sadece Kadınlar Değil

 Kadın oyuncular (tabi erkek oyuncularda) ayakta kalmaya çalışıyorlar çünkü oyuncusundan yönetmenine, yapımcısından CEO'suna kadar erkeklerin cinsel tacizlerine maruz kalıyorlar. Bir itirafla patlak veren Hollywood'un kokuşmuş yüzü. (Kadınların yanında erkeklerde cinsel tacize uğruyor)

1- Harvey Weinstein

1- Harvey Weinstein

Harvey Weinstein adından bundan birkaç ay önce herkes saygıyla bahsediyor ve kendisinin iyi bir yapımcı olduğu ifade ediliyordu. Öyle ki Oscarlı filmlerin yapımcısı ve daha sonra Disney'e sattığı Miramax'ı bile kurmuştu. Sonrasında da kardeşiyle birlikte Weinstein yapım şirketini kurmuştu.

Her şey yolunda giderken Harvey Weinstein'ın hayatı 5 Ekim'de tarihinde  New York Times'ta çıkan bir haberle alt üst oldu. Meğer Weinstein'ın taciz ettiği kadınların sayısı şok edecek cinstendi. İlk itiraftan sonra tacize uğrayan isimler çorap söküğü gibi geldi. Öyle ki bu isimler arasında  Angelina Jolie ve Gwyneth Paltrow bile vardı.  

Sonuç:  Weinstein hakkında çıkan tüm iddiaları reddediyor. Reddetse bile kendi kurduğu Weinstein yapımcılık şirketinden kovuldu.

2- Kevin Spacey

2- Kevin Spacey

Kevin Spacey bir anlamda hayatının baharını yaşıyordu. Oscarlı bir oyuncuydu ama House of Cards'da (Netflix dizisi) adeta kariyerinin zirvesine çıkmıştı. Her şey yolunda giderken yine bir Netflix dizisi olan Star Trek: Discovery oyuncularından birinin bir siteye verdiği röportaj Kevin Spacey'nin hayatını adeta allak bullak etti. Kevin Spacey tacizcilikle suçlanıyordu ve taciz edildiğini söyleyen kişi de bir erkekti. 

Star Trek: Discovery dizisinde bilim subayı rolünde karşımıza çıkan Anhony Rapp yıllar önce yani 14 yaşındayken Kevin Spacey tarafından taciz edildiğini iddia etti. İddia etti demek biraz yanlış olur. Çünkü Kevin Spacey bu iddiayı tamamen reddetmedi. Özür diledi ve "İçkiliyken yapmış olabilirim" anlamına gelen bir açıklamada bulundu. 

Sonuç 1: Kevin Spacey  yıllardır bilinen cinsel kimliğini açıkladı ve eşcinsel olduğunu söyledi. Gündem saptırmakla suçlandı ve LGBT topluluğunun da tepkisine maruz kaldı. Anhony Rapp'ın açıklamalarından cesaret alan bazı taciz mağdurları da Kevin Spacey ile ilgili yaşadıkları taciz hikayelerini basına anlatmaya başladı. 

Sonuç 2: Daha kötüsü de oldu. Milyonların gönlünde taht kuran ve bu tahtın kuşkusuz en önemli ayağı olan House of Cards dizisinin Netflix iptal etti. Diğer yandan Spacey'ye verilmesi planlanan ödüller de bir bir geri çekilmeye başlandı. 

3- Dustin Hoffman

3- Dustin Hoffman

Dustin Hoffman'da oyunculuğunun zirvesinde olan hatta Oscar sahibi bir oyuncu.  Hoffman'ın taciz hikayesi yeni değil. 1985 yıllarına dayanıyor ama tacize uğrayan kadın bu itirafı yeni yaptı. Yani itiraf çok sıcak. Olay şöyle gelişiyor;

Anna Graham Hunter isimli yazar Hollywood Reporter için bir yazı yazdı. Yazısında daha 17 yaşındayken stajyer olarak Death of a Salesman filminin setinde bulunuyor. Yıl 1985. Filmin çekimleri sırasında Hoffman tacize uğradığını söyleyen Anna Graham Hunter'ın poposunu elliyor ve cinsel içerikli sohbetler ediyor. 

Anna Graham Hunter'ın iddiaları üzerine Hoffman hemen dergiye açıklama yaparak özür diledi. Kadınlara büyük saygısı olduğunu ve yaptığı hareketin iddia sahibini zor duruma soktuysa özür dilediğini ve son olarakta kendisinin "böyle" bir insan olmadığını söyledi.

Sonuç: Taciz iddiası daha çok yeni ve Hoffman ile ilgili bir kuruluş tarafından yapılmış bir açıklama yok.

4- James Toback

4- James Toback

Yönetmen James Toback ismini sinema severler 'Two Girls and a Guy' ve 'The Pick-up Artist' filmleriyle daha iyi hatırlayacaktır.

James Toback'ında Harvey Weinstein'dan aşağı kalır yanı olmadığı  Los Angeles Times'da çıkan bir haberler gün yüne çıktı. Haber göre Toback tam 38 kadını taciz etmişti. Haber o kadar etkili oldu ki Toback tarafından tacize uğradığını söyleyen kadınların sayısı 300'ü geçti. 

Rakamın önemli olmadığı bir kez daha anlaşıldı. Çünkü James Toback iddiların bir tanesini bile kabul etmedi. 

Sonuç: Yönetmen James Toback'ı temsil eden menajerlik firması artık bu yönetmenle çalışmayacaklarını ilan etti. 

5- Jeremy Piven

5- Jeremy Piven

HBO'nun 8 sezon süren  'Entourage' isimli dizide gözü pek oyuncu menajeri Ari Gold rolüyle çıktı karşımıza Jeremy Piven.

İşte iddia edilen taciz olayı da o yıllarda yaşanmış. İddianın sahibi Reality şov yıldızı Ariane Bellamar adında bir kadın. Bellamar yaşanan tacizi Twitter üzerinden duyurdu. İddiaya göre Bellamar, HBO stüdyolarında Jeremy Piven'ın tacizine maruz kalmış.

Jeremy Piven bu taciz iddiası karşısında, "Böyle bir olay yaşanmadı" açıklamasında bulundu.

Sonuç: Jeremy Piven şu anda CBS'de yayınlanan 'Wisdom of the Crowd' adlı dizide oynuyor. CBS'den yapılan açıklama da, "Çıkan haberleri takip ediyoruz ve konuyu inceliyoruz" denildi.

6- Ben Affleck

6- Ben Affleck

Ancak Affleck'in kaderinde Harvey Weinstein gibi tacizcilikle hatırlanacak bir adamın filmlerinde rol almak varmış. Weinstein'ın yıllar sonra ortaya çıkan tacizciliği ile ilgili olarak Afflecek, "Yıllarca birlikte çalıştığım bir kişinin bulunduğu pozisyonu bu şekilde kullanmasından ötürü üzgünüm ve kızgınım" açıklamasında bulunmuştu. 

Buraya kadar  "Affleck'in ne suçu var ki?" diyebilirsiniz. Evet Affleck'in bir suçu yok Weinstein konusunda ama Weinstein olayının patlak vermesi  Affleck'in tacizciliğini de gün yüzüne çıkardı. 

Affleck'in açıklamasının ardından bir Twitter kullanıcısı, "O da Total Request Live programı sırasında oyuncu Hilarie Burton'un memesini avuçlamıştı. Ama herkes unuttu" dedi. Tacize uğrayan Burton'un cevabı da gecikmedi. O Twitter kullanıcısının mesajına Burton, "Unutmadım" cevabını verdi.

Twitter bu olayla çalkalanırken Affleck'ten "Burton'a karşı uygunsuz biçimde davrandım. En samimi hislerimle özür dilerim" açıklaması geldi.

Sonuç: Worner Bros yapımı olan Batman filmlerinde Affleck (maalesef) başrol oynuyor. (Hatta yine maalesef Batman filmini de yöneteceği iddialar arasında) 
Warner Bros'tan henüz bir açıklama gelmedi ama Affleck'e ilk vetoyu Los Angeles'ta gittiği bir Budist rehabilitasyon merkezi koydu: "Artık gelme!" dediler.

7- Roy Price

7- Roy Price

Ülkemizde çok bilinen bir isim değil. Sadece meraklılarının bilebileceği bir isim Roy Price. 
Price, Amazon gibi büyük bir şirketin yapımcılık bölümünün başında olan önemli bir isim.

'The Man in the High Castle' dizisinin yapımcısı Isa Hackett, Hollywood Reporter dergisine bir röportaj verdi Ekim ayı içerisinde. Hackett verdiği röportajda Price'ın cinsel ilişki için inatla kendisi üzerinde baskı kurmaya çalıştığını söyledi.

Sonuç:
 Amazon yönetimi resmen Roy Price'ın kalemini kırdı. Önce görevini askıya aldı daha sonra da işten attı. 

Liste Uzun Aslında... Woody Allen, Roman Polanski, Bill Cosby'de Unutulmayacak

2017'ye damgasını vuran taciz açıklamaları aslında Hollywood'da yeni yaşanan bir olay değil. Tüm dünyanın bildiği önemli skandallara da yine Hollywood ev sahipliği yaptı bir anlamda.

Roman Polanski, 13 yaşındaki bir kıza tecavüz etmekten hüküm giydi. Şu anda kaçak. Hakkında çıkan 2016 tarihli haberde şu ifadelere yer verilmişti.

Hakkındaki Interpol kararıyla 188 ülkeye girmesi yasak olan Polanski, sadece Fransa, Polonya ve İsviçre arasında seyahat ederek iade edilmekten kaçıyor.

ABD'nin talebi üzerine 2009 yılı eylül ayında İsviçre'de tutuklanan Roman Polanski, Zürih'te iki ay cezaevinde kalmış, bir süre de Gstaad'da evde gözetim altında tutulmuştu. İsviçre 2010 yılında ABD'nin iade talebini reddetmiş ve ünlü yönetmenin gözetimini kaldırmıştı.

ABD, Ocak 2014'te de Polonya'dan yönetmenin tutuklanarak iadesini istemişti. Polonyalı savcılar, tutuklama talebini kabul etmemiş ancak ünlü yönetmene her davada bulunma zorunluluğu getirmişti.

Woody Allen’ın evlatlık kızı Dylan Farrow’a 7 yaşından itibaren cinsel istismarda bulunduğunu sağır sultan bile duymuş durumda. 

Bill Cosby ise işi ileri götürenlerin başında yer alıyor. 40'tan fazla kadına tecavüz etmekle suçlandı ve 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları