iPhone Yavaşlatan Apple’a Türkiye’den Dava Açılıyor

Apple’ın eski iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığını itiraf etmesi dünya ve Türkiye’den açılan davalarla karşılık buldu.

Eski telefonları bilerek yavaşlatan ve bunu kabul eden Apple'a Türkiye'den dava açılacak. Yurt dışında açılan davalarda Apple'dan yüklü miktarda tazminat istendi.

Apple, eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığını kabul etti. Bataryası eskiyen iPhone modellerinde pil seviyesine bağlı olarak işlemcinin çalışma hızının düşürüldüğü itiraf edildi. iPhone 7 ve öncesi modellerin hızı düşüren Apple sebep olarak kapanmalara karşı önlem alındığını belirtti.

Bu açıklamanın ardından yurt dışında bulunan bazı kullanıcılar, iPhone satın aldıklarında Apple'ın bu durumu satın alma sözleşmesinde belirtmediğini ve Apple'ın cihazlarına izinsiz olarak müdahale ettiğini gerekçe göstererek Apple'a dava açtı. Violetta Mailyan ve bir grup avukat ise Apple’a açtıkları davada rekor bir tazminat talebinde bulundu. Mailyan, cihaz yavaşlatma sebebi ile Apple’dan 999,999,999,000 dolar (Yaklaşık 4 trilyon TL) talep ediyor.

Yaşanan gelişmelerin ardından Apple’a Türkiye’den de dava açılacak. Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Üyesi Ersin Kula ve Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu hukuki sürevin başlatılacağını belirterek “Apple suçlamaları kabul etti. Yılbaşından hemen sonra konu ile ilgili hukuki süreci başlatacağız.” dedi.

Türkiye’deki hukuk sürecinin ABD ile aynı olmadığını ve ABD’deki gibi bir miktarla tazminat açılamayacağını söyleyen Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu konuşmasında” Türkiye’deki hukuki süreç ABD’deki gibi işlemiyor. Bizde bu miktarlarda bir dava açılamaz. En fazla ürün iadesi olarak bir dava açılabilir. Bizde bu konu ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Yılbaşından hemen sonra ilk davamızı açacağız” şeklinde konuştu.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları