Kıyamet Ne Zaman Kopacak?

Yıllardır merak edilen bu soruya bilim adamları net cevap veremese de kıyametin kopmasına 200 yıldan daha az zaman kaldığını söylüyorlar.

ABD’deki Harvard Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, kâinattaki bütün maddelere kütle verdiği varsayılan “Higgs bozonu”adlı madde tarafından yayılan negatif enerji balonunun patlamasıyla, kâinatın aniden yok olabileceğini öne sürdü.

Sürekli genişleyen kâinatın yavaş yavaş ölümü, daha önce bilim insanları tarafından maddenin temel yapı taşlarını açıklamak için kullanılan “Parçacık Fiziği Standart Modeli”ile ortaya konmuştu. 

Ancak, yeni araştırma kâinatın sonunun yavaş yavaş değil, 139 yıl içerisinde aniden gerçekleşecek bir patlamayla geleceğini ön görüyor.

Harvard Üniversitesi teorisyenlerinin yaptığı çalışmada, “Higgs bozu”adı verilen kâinattaki bütün maddelerin kütlesini oluşturan kuantum parçacığının değerleri değiştiğinde ise hayatı mümkün kılan bütün süreçlerin bozulabileceği ortaya konuldu.

Araştırmacı Anders Andreasson konuyla ilgili olarak, “Önceki tahminleri mümkün olduğunca düzeltmek ve kâinatın yok olacağı tarihe dair olabildiğince somut veriler oluşturmak istiyoruz” dedi.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları