Sait Faik Belgeselinin Gösterim Tarihi Belli Oldu

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hayatı belgesel oldu. Senaristliğini ve yönetmenliğini Onur Barış'ın üstlendiği 'Benden Hikayesinde Sait Faik kendi hikayeleriyle izleyiciyle buluşacak. Belgeselin ilk gösterimi usta yazarın ölüm yıl dönümü olan 11 Mayıs'ta Baba Sahne'de gerçekleşecek.

Kültür Bakanlığının destekleriyle 2017 Temmuz ayında çekimlerine başlanan 'Benden Hikayesinin görüntü yönetmenliğini Hikmet Merdan yaparken usta yazar Sait Faik'i genç oyuncu Mert Er canlandırdı. Belgeselde Sait Faik'in hayatı hikayelerinden pasajlarla izleyiciye aktarıldı. Senaryoyu 2013 yılında kaleme aldığını söyleyen senarist ve yönetmen Barış, "'Benden Hikayesi' Sait Faik’in hikayeleriyle bize kendini anlattığı bir belgesel. Benden Hikayesi’ni 2013'te yazmaya başladım. Sinema fiziksel şartlarla yapıldığı için bir süre destek aradım. Kültür Bakanlığından desteği aldıktan sonra çekimlere 2017'nin temmuz ayında başladım. Şu an belgesel kurgu aşamasında, yakın zamanda bitmiş olacak" dedi.

İLK GÖSTERİM 11 MAYIS'TA BABA SAHNE'DE

Belgeseli çeken ekip arkadaşları ve gösterimine ilişkin de bilgi veren Barış, şöyle dedi:

"8 kişilik bir ekiple çekimlere Bursa’da başladık. Onun dışında doğduğu yer Adapazarı’nda çekimler oldu, daha sonra İstanbul’a geldik. Türk edebiyatının büyük ustalarından ve öykücülerinden Sait Faik’in İstanbul ile çok bütünleşmiş bir yaşamı var. Burgazada’yla birlikte çekimlerimizi sonlandırdık. Benden Hikayesi’nin kurgusu şu an bitmek üzere. Hedefimiz şu an İstanbul Film Festivali’nde filmimizin gösterilmesi. Sait Faik’in ölüm yıl dönümü olan 11 Mayıs'ta Kadıköy’deki Baba Sahne’de anma töreni yapacak ve aynı zamanda Şevket Çoruh’un katkılarıyla belgeselin ilk gösterimini yapacağız."


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları