Star TV'ye 400 Bin Liralık Vezir Parmağı

1 Temmuz'da Star TV'de yayınlanan Vezir Parmağı kanalın başına bela oldu. RTÜK şikayetler sonrası filmi izledi ve Star TV'ye ceza kesti.

Mahsun Kırmızıgül’ün senaryosunu yazdığı ve aynı zamanda yönetmen koltuğunda oturduğu, Osmanlı döneminde savaşa götürülen hamalların başından geçen hikayelerin anlatıldığı “Vezir Parmağı” filmi, Star TV’de 1 Temmuz’da yayınlandıktan sonra şikayet üzerine RTÜK’ün gündemine geldi. RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi tarafından raporlanan ve Üst Kurul'a havale edilen film hakkında, Osmanlı Devletine yönelik eleştirilerin “mizah sınırlarını aştığı” öne sürüldü.

RTÜK Üst Kurul uzmanı tarafından hazırlanan değerlendirme raporunda, kadı ve vezir gibi karakterlere yönelik ironik yaklaşımlar eleştirildi. Uzman, değerlendirme yazısında, “Döneme ait devlet kadrolarını temsil eden kişilere yönelik eleştirilerde, mizah sınırlarını zorlayan bir yaklaşımın sergilendiği dikkat çekmiştir” tespitinde bulundu. Üst Kurul Uzmanı, kullanılan “Kadın: Ya hatunlar koca Vezir-i Azam Hazretlerine ne diyecek biz? ‘İzdivaç yapmak istiyoruz da bize damızlık herif gönderin’ mi diyeceğiz?” sözlerini tespitlerine kanıt olarak gösterdi.

İdari para cezası kararı

RTÜK uzmanınca hazırlanan rapor, CHP’li RTÜK üyelerinin karşı oyuna rağmen değerlendirmeye alındı ve Star TV’ye ceza verilmesine karar verildi. Oy çokluğu ile alınan kararda, yayınlarla ilgili, “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” ve “Toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez” maddeleri gereği Star TV, 400 bin TL idari para cezasına çarptırıldı.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları