Kuşkusuz her çağın bir hastalığı var. Ama insanlar yeryüzünde var oldu var olalı yani insanlık tarihi kadar eski bir hastalık var. Genel de ileri yaşlarda görülen bu hastalığın adı da Alzheimer. Erken teşhis şüphesiz faydalı ama bu hastalıktan korunma yolları var mı? İşte uzmanların tavsiyeleri.

İyi Uyuyun ve Bol Bol Dinlenin

İyi Uyuyun ve Bol Bol Dinlenin

Araştırmacılar stresle demans arasında bir bağlantı olduğuna inanıyorlar. Stres kişiden kişiye değişebilen bir ölçüye sahip. Bu nedenle Alzheimer’ı gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor.

Yine uyku beyin için çok önemlidir. Yeterince uyumamak demansa yol açmaktadır. İsveç’te yapılan bir araştırmada uyku sorunu olan erkeklerin demansa yakalanma risklerinin bir hayli fazla olduğunu kanıtladı.

Bulmaca ve Sudoku Çözün

Bulmaca ve Sudoku Çözün

Beyninize tıpkı kaslarınıza davrandığınız gibi davranmalısınız.

Bunun için de en bilinen yöntemler bulmaca çözmek ve puzzle. Yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin. Yeni şeyler öğrenirken beyniniz ekstra efor sarf eder ve bu da sizin için sağlıklıdır.

Alkol Tüketmeyin Veya Azaltın

Alkol Tüketmeyin Veya Azaltın

Fazla alkol tüketimi demans riskini arttırıyor. Günde bir kadeh şarap içmenin Alzheimer’ı önlediğine dair araştırmalar olsa da fazla alkol tüketiminin Alzheimer’a neden olduğu bir gerçek.

Kafanızı Çarmamaya Dikkat Edin

Kafanızı Çarmamaya Dikkat Edin

Başınızı çok sert bir yere çarparsanız demansa yakalanma riskiniz var. ABD’de yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı görüldü.

Motor sürüyorsanız kask takmayı ihmal etmeyin.

Düzenli Kahve İçin

Düzenli Kahve İçin

Kahve içiyor musunuz? Çoğu kişi bilmese de kahve beyninizi korumakta.

Kahve bolca magnezyum içerir ve güçlü bir antioksidandır. Alzheimer’a yakalanma riskinizi %50 azaltır. İtalya’da yapılan bir araştırma günde bir bardak kahve içmenin Alzheimer’ı önlediğini savunuyor.

Bol Bol D Vitamini Alın

Bol Bol D Vitamini Alın

ABD’de yapılan bir araştırmada D vitamini eksikliğinin Alzheimer’a yakalanma riskini %125 arttırdığı görüldü. Araştırmacı Miia Kivipelto, SVT’ye “D vitamini alımı Alzheimer’a yakalanmamak için önemli faktörlerden” dedi.

Olabildiğince güneş ışığı almaya çalışın. Güneşin fazla olmadığı yerlerde yaşıyorsanız D vitamini takviyesi alın.

Spor Yapın Ve Sık Sık Yürüyüş Yapın

Spor Yapın Ve Sık Sık Yürüyüş Yapın

Düzenli olarak spor yapın. Hem kalbiniz düzenli atacaktır hem de kan dolaşımınız sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir.

Tansiyonunuza dikkat etmenizde de fayda var. Orta yaşlıysanız ve kolesterolünüz yüksekse, Finlilerin yaptığı araştırmaya göre demansa yakalanma riskiniz çok fazla.

B12 Vitamini Almaktan Çekinmeyin

B12 Vitamini Almaktan Çekinmeyin

B vitamini sizi demanstan korur. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre B12 vitaminini ne kadar çok alırsanız, Alzheimer’a yakalanma riskiniz o kadar düşüyormuş.

Genelde yaşlılarda B12 vitamini eksikliği görülmekte. B12 vitamini yumurtada, ette, balıkta ve deniz mahsullerinde bolca bulunmakta.

Mutlaka Sigarayı Bırakarak %45 Riski Azaltın

Mutlaka Sigarayı Bırakarak %45 Riski Azaltın

Sigara içmek vücudunuz çeşitli bölgelerine zarar verir ve beyin de bunlardan biridir. Sigara içenlerin, içmeyenlere oranla Alzheimer’a yakalanma riski %45 daha fazla.

İşte sigarayı bırakmanız için iyi bir neden.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları