Temizlik İşçisinin Oluşturduğu Kütüphane Yalanı
Muş Belediyesi’nde çalışan bir işçi tarafından çöpten toplanan kitaplarla oluşturulan kütüphaneyi gösterdiği iddia edildi. “Sosyal Demokrat” isimli bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 5 bin 250 kişi tarafından beğenildi ve bin kullanıcı tarafından retweet edildi.

Sosyal medyada ilgi gören fotoğrafın daha sonra Muş, Dersim ve Hakkari gibi illerde çekildiği de belirtildi. Bazı kullanıcılar ise fotoğrafın Afgansitan’dan olduğu iddiasında bulundu. Peki doğrusu ne ?

Muş Belediyesi’nde çalışan bir işçi tarafından çöpten toplanan kitaplarla oluşturulan kütüphaneyi gösterdiği iddia edildi. “Sosyal Demokrat” isimli bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 5 bin 250 kişi tarafından beğenildi ve bin kullanıcı tarafından retweet edildi.

Sosyal medyada ilgi gören fotoğrafın daha sonra Muş, Dersim ve Hakkari gibi illerde çekildiği de belirtildi. Bazı kullanıcılar ise fotoğrafın Afgansitan’dan olduğu iddiasında bulundu.

Fotoğraftaki kitapçı Fas’ta

Ancak fotoğrafın, Muş Belediyesi’nde çalışan bir işçi tarafından çöpten toplanarak oluşturulan kütüphaneyi gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu kitapçı fotoğrafı Fas’ın Rabat şehrinde çekilmiş. Getty Images isimli stok fotoğraf sitesine “Fas’ta Günlük Yaşam” başlığıyla 30 Haziran 2017’de yüklenen bir fotoğrafta kitapçı görülebiliyor.

Yine bir kullanıcı tarafından fotoğraf paylaşım sitesi Flickr’a 2014’te “Rabat Medina’daki Kitap Dükkanı Sahibi” başlığıyla yüklenen bir fotoğrafta söz konusu kitapçıya rastlanabiliyor.  Fotoğrafın açıklamasında ise dükkanın 1967’den beri Rabat’ta bulunduğu ifade ediliyor.

Türkiye'nin En Kaliteli Sosyal İçerik Platformu

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları