Türkiye Ortak Ödeme Platformu’na Hazırlanıyor

T.C. Başbakanlık ve T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayesinde Türkiye’nin bankacılık, telekomünikasyon, ulaşım ve finans alanında hizmet veren dev şirketleri güçlerini birleştirdi. Tamamen yerli ve milli olan bu oluşum ‘Türkiye Ortak Ödeme Platformu’ (TOÖP) adı altında tüm Türkiye’ye hizmet verecek.

İBB iştiraklerinden olan BELBİM A.Ş, Denizbank, PTT A.Ş., Turkcell, Türk Telekom ve Vakıf Katılım’ın işbirliği sayesinde vatandaşların para transferi, alışveriş, ulaşım gibi günlük hayatlarındaki ödeme ihtiyaçları tek bir platformdan kolaylıkla karşılanması hedefleniyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ev sahipliğinde, Başbakanlığın himayelerinde Ankara’da düzenlenen ‘Türkiye Ortak Ödeme Platformu’ (TOÖP) tanıtım toplantısına Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile platformu oluşturan şirketlerin üst düzey yetkilileri katıldı.

-Nüfusun Vatandaşların %43’ünün Banka Hesabı Yok-

‘Türkiye Ortak Ödeme Platformu’ (TOÖP) ile paranın dijitalleşmesi yoluyla ekonominin kayıt altına alınması, banka hesabı olmayan vatandaşın cep telefonundan para transferi ve ulaşım ödemelerini yapabilmesi gibi önemli faydalar vatandaşların hizmetine sunulacak.

TOÖP ile birlikte Türkiye’nin neresinde olursa olsun, vilayet, kasaba, köy ya da mahalle fark etmeksizin vatandaşlar bu hizmetlerden faydalanabilecek. Vatandaşların %43’ünün banka hesabı olmadığı göz önüne alındığında TOÖP’ün getireceği kolaylıklar daha iyi anlaşılacaktır.

-Kayıtdışı Gönderimler Kayıt Altında-

TOÖP’ün vatandaşların hayatına girmesi ile birlikte ülkemize ait olan ve esasen oldukça önemi bulunan ödeme verisinin ülke içerisinde kalması, kayıtdışı para gönderimleri ve alışverişler kayıt altına alınmış olacak. Vatandaşlar için hayati önem taşıyan ama ilk bakışta önemsiz gibi görünen, elektrik faturasını ödemek, askerdeki oğluna ya da gurbetteki babasına para göndermek yaygın bir ağa sahip tek bir platform üzerinden kolay bir şekilde yapılabilecek.

Platformu oluşturan şirketler dışında tarafsız biri tarafından yönetilecek olan TOÖP’ün ticari unvanı “Türkiye Ortak Ödeme Platformu A.Ş.”  olacak.

-TOÖP Vatandaşın Hayatınız Nasıl Kolaylaştıracak?-

• Alışverişten, ulaşıma tüm günlük harcamalar kolay ve güvenle yapılabilecek.

• Türkiye’ye ait olan ve aslında oldukça stratejik önemi bulunan Ödeme Verisi ülke içinde kalacak

• Kayıt dışı para gönderimi ve alışverişler kayıtlı hale gelecek.

• Nüfusun yüzde 43’ünü  oluşturan ve banka hesabı bulunmayan kişilere para yükleme ve para transferi gibi finansal işlemleri ulaştıracak.

• Yurtdışı ödeme şemalarına ödenen takas komisyonları azalacak.

• Sanal cüzdan üzerinden para gönderimi ile maliyetler azalacak.

• Güvenlik standartları artırılacak.

• KOBİ’lere yüzbinlerce kişiye maliyetsiz ulaşma imkânı sunulacak.

-TOÖP Nasıl İşleyecek?-

Ayırt etmeksizin Tüm GSM şirket abonelerinin yararlanabileceği TOÖP hayatın her alanında vatandaşlara kolaylık sağlayacak. Ulaşımdan alışverişe, sinemadan futbol karşılaşmalarına kadar hayatın her alanında yer alacak TOÖP, HGS, kiosklardan yapılan fatura ödemeleri, restoranlarda yapılan mobil ödemeleri de kolaylaştıracak. 

Dünyada benzer örnekleri de bulunan TOÖP, “Vocalink (Birleşik Krallık), Equens (Avrupa), Nets (Singapur), Swish (İsveç)” gibi ülkelerde vatandaşlarına hizmet veriyor. 


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları