Ve Bir Dönem Bitti! Altyazi.org (divxplanet) Kapandı!
Türkiye'nin en büyük forum sitelerinden bundan da daha önemlisi bir çok insana yabancı film ve yabancı dizi izleme kolaylığı getiren eski adıyla divxplanet.net ve yasal problemlerden dolayı adını altyazi.org olarak değiştiren web sitesi kapandı.

Yabancı film sevip yabancı dili olmayanlar için kuşkusuz  divxplanet.net büyük bir nimetti. Yabancı dizileri izlemek ancak  divxplanet sayesinde mümkündü. Çünkü bu site de gönüllü çevirmenlik yapan yüzlerce kişi yabancı dizi ve filmleri Türk izleyicisiyle buluşturuyordu. Hatta bir dönem CNBC-e'nin bazı dizi alt yazılarını  divxplanet'ten aldığı bile söylenmişti.

Yayın hayatına Divxplanet olarak başladı

Yayın hayatına Divxplanet olarak başladı

Divxplanet uzun süre bu isimle yayın hayatına devam etti. Ama DİVX adı tescil edilince patent sahipleri Divxplanet'ten adlarını değiştirmelerini istedi.  Bunun üzerine de Divxplanet adını değiştirerek Altyazi.org adı altında yayın yapmaya devam etti. 

Altyazi.org'un kapandığını Twitter'dan duyurdular

Altyazi.org'un kapandığını Twitter'dan duyurdular

Altyazi.org adını alan siteye baskılar devam etti. Film şirketleri ve yabancı dizi yayınlayan tv kanalları Altyazi.org'un üzerindeki gölgelerini bir an olsun geri çekmedi. Özellikle de Netflix'in Türkiye'ye giriş yapması Altyazi.org üzerindeki baskıları daha da arttırdı. 

Ekşi Sözlük'te yardım Kampanyası

Bu kapanmanın ticari sebeplerden dolayı kaynaklandığını düşünenler Ekşi Sözlükte yardım kampanyası başlatıldı.
Image


bilmem kaç yıldır altyazi.org'un nimetlerinden faydalanan birisi olarak başlatmak istediğim kampanya. eminimki altyazı.org adminlerinden burada yazarlar var. herkes elini cebine atsa gönlünden ne kopuyorsa verse eminim uzun bir sürü altyazı.org'un ihtiyaçları karşılanabilir. ve şundan da eminimki buradaki yazarların çoğu altyazı.org'u türkiye'de en çok kullanan kişiler. o yüzden pamuk ellerimizi cebimize atıyoruz az çok demeden yardım yapıyoruz. kampanya destek görürse parayı bir şekilde ulaştırırız altyazı.org'a.

edit: sitenin adminlerinden birinin ekşi sözlükte yazdığına göre sitenin kapanma nedeni mali. ilgili entry:

(bkz: #66123971)


Altyazi.org'un adminlerinden biri açıklama yaptı

Altyazi.org'un adminlerinden biri açıklama yaptı

Ekşi Sözlük'te zhang adıyla yazan Altyazi.org admini sitenin kapanmasının maddi sebeplerden dolayı olmadığını duyurdu. Sitede alt yazı çevirisinde bulunanların sadece bir kesime ait olmadığını, bu çevirileri yapanların toplumun her katmanından kişiler olduğunu söyledi.

 "çevirmenleri arasında kemalist, çarşaflı, gay, lezbiyen, ülkücü, akpli, tarikatcı, tarikat düşmanı, liberal, ayyaş... ne ararsanız vardı."

Ekşi Sözlük'ten bir yazar da sitenin reklam almadığına inanmadığını ima etti.

Ekşi Sözlük'ten bir yazar da sitenin reklam almadığına inanmadığını ima etti.

Altyazi.org'un kapanma sebebi siyasi mi?

Altyazi.org'un kapanma sebebi siyasi mi?

Ekşi Sözlük'ten başka bir yazar ise sitenin her yerine girilemediğini bazı yerlerin de sadece kıdemli üyelere açık olduğunu yazdı. Bu özel bölümlerde hükümet karşıtı tartışmalarında yapıldığını ifade eden yazar, Altyazi.org'un kapanmasında siyasi nedenlerin de etkili olabileceğini ima etti. Yine aynı yazar Altyazi.org'un'un ciddi reklam geliri olduğunu yazdı. 

normal şartlarda ciddi reklam alan bir site, parasal sorunları olacağını düşünmüyorum, çok büyük datalar tutmuyorlar ellerinde. kurucuları siteden iyi kötü para kazanıyorlar ve 40'lı yaşların üzerinde, meslek iş güç sahibi aklı başında insanlar bu arkadaşlar. bir dönem üye idim oradan biliyorum. link


"Ciddi reklam gelirleri vardı" iddiasına Altyazi.org Admininden yanıt gecikmedi

"Ciddi reklam gelirleri vardı" iddiasına Altyazi.org Admininden yanıt gecikmedi

Altyazi.org'un kapanmasıyla ilgili farklı başlıklarda tartışmaların yaşandığı Ekşi Sözlük'te Altyazi.org'un Admini zhang çok para kazanıyorlar iddiasına da sert çıktı. 

bir de muazzam reklam gelirinden bahseden zevzekler var: sitenin son 5 yılında tek bir reklam yok! :) adam o kadar ezbere konuşuyor ki, bırakın muazzam reklam gelirini, bir kuruş reklam geliri yoktu, farkında bile değil. server kirası vs masraflar cepten ödeniyordu.

Altyazi.org hemen kapatılmayabilirdi

Altyazi.org hemen kapatılmayabilirdi

Ekşi Sözlük'ten başka bir yazar da sitenin hemen kapatılmasının doğru olmadığını,  en azından tüm arşivin bir süreliğine daha açık tutularak kullanıcıların ellerinden geldiğince indirebildikleri kadar alt yazı indirmelerine olanak sağlanması gerektiğini yazdı.

Altyazi.org'dan geriye Google'ın kaydettiği son görüntüsü kaldı.

Altyazi.org'dan geriye Google'ın kaydettiği son görüntüsü kaldı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları