WhatsApp’ta Silinen Mesajları Görebilmenin Yolu

WhatsApp uzun süredir tüm kullanıcılarının merakla beklediği “Mesajı Sil” özelliğini Ekim ayında kullanıcılarına sunmuştu. Bu özellikle birlikte yanlışlıkla veya isteyerek attığınız ama sonra pişman olduğunuz bir mesajı daha karşı taraf görmeden silebiliyorsunuz.

Sadece Android 7.0 Nougat’ta

Mesajı silmesine silebiliyoruz ama yine de insan meraketmiyor değil, “Acaba bana ne yazmıştı?” diye.

İşte bunu çok merak eden birileri yani İspanya çıkışlı www.androidjefe.com isimli site WhatsApp’ın bir açığını yakaladı. Bu açık hiç kuşkusuz Android tabanlı istemlerde geçerli.

 Yakalanan bu açıkta gönderilen mesajı karşı taraf görmeden, 7 dakika içerisinde silinmiş olsa bile silinen bu mesaj karşı taraf görebiliyor.

Bu açığın sebebi ise Android işletim sistemine sahip cihazlar uygulamaların bildirimlerini sakladığı için gelen mesajın bildiriminde de mesaj içeriğinin bir bölümünün yer alması.

Bu açık şimdilik (tabi bir düzeltme yapılmazsa) sadece Android 7.0 Nougat yüklü cihazlar görülebiliyor. Tabi bu açık yolu kullanabilmenizi için cihazınıza başka bir uygulama daha kurmanız gerekiyor. Bu uygulamanın adı da, Nofitication History.

Bu uygulama bazı kısıtlamalar içeriyor olsa da yollanan ama sonradan silinen mesajı görmek için birebir. Bu kısıtlamalardan bazıları ise şunlar.

-        Mesajın ilk yüz karakteri
-        Eğer cihazınızı restart ederseniz tüm bildirim geçmişi silindiği için o mesajı da göremiyorsunuz.

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi bu açık sadece Android cihazlar için geçerli. Henüz iOS yüklü cihazlarda bilinen bir açığa rastlanmadı.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları