Olur da bir gün yolunuz bu ülkelere düşerse mutlaka o ülkenin kütüphanesini de ziyaret edin. Birbirinden güzel 22 kütüphane işte bu galerimizde.

1. Livraria Ler Devagar – Lizbon, Portekiz

Livraria Ler Devagar – Lizbon, Portekiz Fotoğraf: Isabel Campos / Livraria Ler Devagar

Modern görünümlü Livraria Ler Devagar kitabevinin bulunduğu, eskiden bir tekstil atölyesi görevi gören ilginç bina, aynı zamanda birçok reklam ajansı, tasarım butiği ve sanat galerisini de içinde barındırıyor. Burası pazar günleri antika ve el işlerinin satıldığı işlek bir pazara dönüşüyor. İnsan bir kitapçıdan fazla ne isteyebilir ki?

2. Barter Books – Alnwich, İngiltere

Barter Books – Alnwich, İngiltere Fotoğraf: Dave Morris / Flickr

İngiltere’nin küçük bir kasabasında bulunan Barter Books, Victoria dönemi mimarisine sahip bir tren garında bulunuyor. 1991 yılında açılan bu sahafta ikinci el kitap satın aldığınız gibi kitap takası da yapabiliyorsunuz ("Barter" kelimesi de zaten İngilizce'de "değiş tokuş" anlamına geliyor). Buranın İkinci Dünya Savaşı’dan kalma “Keep Calm and Carry On” yazılı posterleri eski bir kutuda bulup, bu sloganı tüm dünyada meşhur eden yer olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

3. Libreria Acqua Alta – Venedik, İtalya

Libreria Acqua Alta – Venedik, İtalya Fotoğraf: Aubrey Dunnuck / Flickr

Böyle bir kitabevi yalnızca Venedik’te bulunabilir. Burada yer alan yüzbinlerce kitap arasında gizli hazineler de saklı, ama bunları bulmak için teknelerin, küvetlerin ve hatta gondolların içine bakmanız gerekecek. Venedik’in ünlü kanallarına bakan Libreria Acqua Alta'nın 70 yaşındaki sahibi Luis Frizzio, müşterileriyle tanışıp sohbet etmekten çok keyif alıyor.

4. Cook and Book – Brüksel, Belçika

Cook and Book – Brüksel, Belçika Fotoğraf: Cook and Book

Cook and Book aynı zamanda hem bir kitabevi hem de bir restoran. Brüksel’in kalbinde yer alan, süpermarket büyüklüğündeki bu mekan, farklı tasarımlara sahip sekiz farklı odadan ve restoran bölümünden oluşuyor. Antika bir Fiat 500'ün yer aldığı yemek kitapları bölümünden, bir karavan süslediği seyahat bölümüne kadar, bu otantik kitabevi-restoran hem karnınıza, hem ruhunuza ziyafet çekecek! İnanın, buradan hiç ayrılmak istemeyceksiniz.

5. Atlantis Books – Santorini, Yunanistan

Atlantis Books – Santorini, Yunanistan Fotoğraf: Cara Tobe / Atlantis Books

Santorini’nin masmavi gökyüzüne nazır bu kitabevine gidip istediğiniz bir kitabı seçebilir, ardından bir sonraki seyahatiniz için hayal kurmaya başlayabilirsiniz. Kıbrıs, İngiltere ve ABD’den bir grup arkadaşın proje olarak başlattığı Atlantis Books, 10. yılını çoktan geride bıraktı bile.

6. Livraria Lello e Irmao – Porto, Portekiz

 Livraria Lello e Irmao – Porto, Portekiz Fotoğraf: Javier Caro / Flickr

Bu kitabevinin sırf binası bile başlı başına tarih ve sanat kokuyor. 1869 yılında kurulan Livraria Lello e Irmao, kesinlikle dünyanın en güzel kitapçılarından biri. Asıl ününü ise, Harrry Potter filmlerinin birçok sahnesinin çekildiği yer olmasına borçlu.

7. Ateneo Grand Splendid – Buenos Aires, Arjantin

Ateneo Grand Splendid – Buenos Aires, Arjantin Fotoğraf: Longhorn Dave - Flickr

Burası muhtemelen dünyada bir opera binası salonunda yer alan tek kitabevi! Orijinal kadife sahne perdesinin olduğu gibi korunduğu salonda, sahneye bakan balkonlarda sıra sıra kitap rafı bulunuyor. Bu sahnenin de, canlı piyano müziği eşliğinde yemek yiyebileceğiniz bir restoran ile çevrildiğinden bahsetmeden olmaz!

8. The Last Bookstore – Los Angeles, Kaliforniya, ABD

The Last Bookstore – Los Angeles, Kaliforniya, ABD Fotoğraf: James Martinez / The Last Bookstore

Eski bir bankanın, yapısı oldukça iyi korunmuş bir binasında yer alan cennetten bu köşe, Kaliforniya’nın büyük bağımsız kitabevlerinden biri. Yüzbinlerce kitaplık kolleksiyonu, mermer sütunlar ve devasa kapıların arasında yer alıyor. Burada düzenlenen etkinlikler ve konserlere katılmanın yanı sıra, ucuz kitapların bulunduğu bölümde kendinizi kaybetmenizi de tavsiye ederiz.

9. Shakespeare and Co – Paris, Fransa

Shakespeare and Co – Paris, Fransa Fotoğraf: Luciano Mortula / Shutterstock.com

Burası artık bir kitapçı olduğu kadar, Paris’in turistik gözbebeği yerlerinden de bir tanesi. Notre Dame Katedrali’nin yanında yer alan bu dar ve kaotik kitabevi (özellikle de turistlerle doluyken), buna rağmen oldukça cezbedici. Üstelik alt katında içine bozuk para atıp dilek dileyebileceğiniz bir kuyu da yer alıyor.

10. Libreria El Pendulo – Mexico City, Meksika

Libreria El Pendulo – Mexico City, Meksika Fotoğraf: El Pendulo

Bu kafe-kitabevi, kahve ve kitapları, kaliteden ödün vermeden, oldukça tarz bir şekilde birleştirmeyi başarıyor. Burada raflar arasında gezinebileceğiniz gibi kahvaltı yapabilir, öğlen ya da akşam yemeği yiyebilirsiniz. Üstüne üstlük, doğru zamanda gelirseniz canlı müzik, şiir dinletisi ya da stand-up gösterilerinin tadını da çıkarabilirsiniz.

11. Libreria Bardon – Madrid, İspanya

Libreria Bardon – Madrid, İspanya Fotoğraf: Libreria Bardon

1947 yılından beri kentin göbeğinde hizmet veren bu kitabevinde, gerçek edebiyat hazinelerini bulabilirsiniz. Kapıdan girin ve keşfedilmeyi bekleyen eski kitapların kokusunu içinize çekin!

12. The Bookworm – Pekin, Çin

 The Bookworm – Pekin, Çin Fotoğraf: The Bookworm

Burası şehrin yalnızca en popüler İngilizce kitapçısı değil, aynı zamanda kültürel etkinlikler için de önemli bir merkezi. 16.000’den fazla kitap arasında gezindikten sonra yorulursanız, muhteşem restoranında bir mola verebilirsiniz!

13. Librairie des Colonnes – Tanca, Fas

 Librairie des Colonnes – Tanca, Fas Fotoğraf: Librairie des Colonnes

Bu kitabevi biraz küçük de olsa, Fransız cazibesiyle dolup taşıyor. Pencereleri ve kırmızı kolonların ardında Beckett, Marguerite ve Yourcenar gibi klasik yazarların İngilizce, Fransızca ve İspanyolca eserleri bulunuyor. Sahipleri Pierre Bergé ve Simon-Pierre Hamlelin ise, imza günü ile film ve müzik gösterileri gibi etkinlikler düzenliyorlar. Tanca’nın keşmekeşinde bir gün geçirdikten sonra burası size çölde vaha gibi gelecek.

14. Scarthin Books – Peak District, İngiltere

Scarthin Books – Peak District, İngiltere Fotoğraf: Scarthin Books

İngiltere’nin en cezbedici kitapçısı olduğunu iddia eden Scarthin Books’u, Cromford (Derbyshire) köyündeki bir gölün kıyısında bulacaksınız ve bu iddialarına kesinlikle hak vereceksiniz. Yeni ve ikinci el kitaplarla dolup taşan, İngiliz kırsalının bu saklı cennetine girin ve bambaşka bir dünyanın kapısını aralayın!

15. Libreria Altair – Barselona, İspanya

Libreria Altair – Barselona, İspanya Fotoğraf: Libreria Altair

Avrupa’nın seyahat üzerine en çok kitabı barındıran kitapçılarından olan Libreria Altair, muhtemelen en güzel görünenlerinden de biri. Bir üniversitenin hemen yanında yer alan bu kitapçı, onlarca yıldır gezginlere bir sonraki seyahatlerine başlamaları için her türlü ilhamı sunuyor.

16. Bart’s Books – Ojai, Kaliforniya, ABD

Bart’s Books – Ojai, Kaliforniya, ABD Fotoğraf: Brett Childs / Barts Books Ojai

1964 yılında Richard Bartinsdale tarafından kurulan Bart’s Books, dünyanın en büyük açıkhava kitapçılarından birisi ve neredeyse yılın her günü açık. Burada, parlayan güneşin altındaki raflardan bazıları caddeye, bazıları da bahçeye bakıyor.

17. Livraria Da Vila – Sao Paulo, Brezilya

Livraria Da Vila – Sao Paulo, Brezilya Fotoğraf: Leonardo Finotti / Livraria Da Vila

Bu hayli modern kitabevi, mimar Isay Weinfeld tarafından tasarlanmış iki katlı bir binada yer alıyor. Çok büyük olmasa da, oldukça aydınlık ve ferah olan mekanın her yeri sizi okumaya ve keşfetmeye şevkediyor.

18. Words on the Water – Londra, İngiltere

Words on the Water – Londra, İngiltere Fotoğraf: Words on Water

Yüzen bir kitapçıdan daha havalı ne olabilir ki? Bu alternatif kütüphane Camden Lock ile London Paddington arasında gidip geliyor. Bu büyüleyici kitap teknesinde kültürel etkinlikler, resitaller ve konserler de düzenleniyor. Eğer güzel bir havada bu kitapçıya denk gelirseniz, kanal kıyısındaki çimlere oturun ve seçtiğiniz kitabın sayfalarını karıştırmaya başlayın!

19. Books Actually, Singapur

 Books Actually, Singapur Fotoğraf: Books Actually

Bu bağımsız kitabevi, hiçbir şey satın almayacak olsanız bile mutlaka ziyaret edilmeyi hak ediyor! 2005 yılında açıldığından beri Singapur'un en güzel yerleri arasında yer alan Books, Actually, hayal gücünüzü harekete geçirecek köşelerle dolu.

20. American Book Center – Amsterdam, Hollanda

American Book Center – Amsterdam, Hollanda Fotoğraf: American Book Center

Amsterdam’daki American Book Center, adeta bu dünyanın dışında bir yer. Çok kalabalık olmayan bu kitap evinin kesinlikle etkileyici ve kendine has bir ruhu var.

21. The Strand Books – New York, ABD

The Strand Books – New York, ABD Fotoğraf: The Strand Bookstore

The Strand Books, belki dünyanın en tarz, en şaşalı kitabevi değil, ama ikonik olduğu kesin! East Village’da, Broadway Street 828 numarada yer alan kitap evinin sloganı “18 mil kitap”. Sebebini ise burayı ziyaret edince anlayacaksınız. Strand Books, devasa bir alana sahip ve iki milyonun üzerinde kitaba ev sahipliği yapıyor. Eğer bu yeterli gelmediyse, efsanevi şair ve şarkıcı Patti Smith’in da bir zamanlar burada çalışmış olduğunu da ekleyelim.

22. Polare Maastricht – Maastricht, Hollanda

Polare Maastricht – Maastricht, Hollanda Fotoğraf: Bert Kaufmann / Flickr

Artık kapanmış olsa da, Polare Maastricht (eski ismiyle Selexyz Dominicanen) birçok kez dünyanın en güzel kitabevi unvanına layık görüldü. Kendinizi 700 yıllık tarihe sahip bir katedralin içinde, kitapların arısında kendinizi kaybetmekten daha güzel ne olabilir ki? Umarız ki en kısa zamanda tekrar açılır.

Kaynak: skyscanner

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları