Geçen gün "aşk nedir?" gibi bir tartışmanın üstüne bir süre düşündükten sonra bu konuda bir aydınlanma yaşadım ve artık çok daha rahatım. :) "tabi olm ya, işte bu" dedim kendime. Sonra da bir türk kahvesi ile ödüllendirdim hatta. :) Bunca zaman iyi tırmalamışız.

Felsefi, derin, mistik anlamlar yaratıp, bu anlamlar üzerinden sorular sorup cevaplar bulmak için kasmışız da kasmışız. İnsan zihninin absürtlüklerine bir örnek işte.

Şöyle ki;

"Aşk" diye bir şey yok arkadaşlar. Var da genel bilinen haliyle yok. Ve tüm sorun bu. Olmayan bir şey üzerinden en başta "nedir?" olmak üzere bir sürü soru üretip zihinler boşuna bulanıyormuş. O soruların hepsi boş. Çünkü zaten "aşk" diye bir şey yok.

Bu bizim dilimizin bir saçmalaması. İcat etmişiz adeta. Sevgi var sadece. Sevginin modelleri var. Ya da yoğunluğu. Anne sevgisi, hayvan sevgisi, arkadaş sevgisi, sevgili sevgisi vs. O kadar.

Peki neden böyle saçmalamışız diye düşününce de şu sonuca vardım. Muhtemelen ulvi anlamdaki mistik "aşk" kavramı (bkz: mevlana - tanrı aşkı) ile karıştırılmış. Ya da ego yapılarak klonlanmış. "bir tanrıya duyulan o özel aşk kavramı neden sevgiliye de duyulamasın" diyerek adeta sevgi kavramı 2. plana itilerek değersizleştirilmiş. Çünkü ego böyle çalışır. var olanla yetinmez, onu pohpohlar, üst sürüme yükseltmek için ıkınır. Sevmek sevilmek yetmemiş. Daha çok sevmek, daha çok sevilmek açlığına kaptırılmış.

Yabancılara bakalım. "i love you" var. O kadar. Ötesi var mı? bu sebeple "seni seviyorum" çok özel bir açılımdır. ben hiç görmedim "seni seviyorum" yerine "sana aşığım" ifadesinin kullanıldığını ya da daha çok değer verildiğini onlarda. "Love" var işte kelime olarak. Bu da sevgi oluyor. ("I am in love with you" falan var en fazla ama farklı bir şey değil)

Güzel bir rahatlama oldu bu bana. zihnim bir yük ile daha vedalaştı. :) Size de tavsiye ederim. aşk ya da aşık olmak yok. (ilk görüşte aşk da yok haliyle. o sadece hormonel düzeyde bir etkilenme, hoşlanma hali.) sadece sevgi ve sevmek var. Bununla yetinemiyorsanız, bunu değersiz buluyorsanız kendinizle ilgili problemleriniz var demektir. Üstüne gitmenizi tavsiye ederim.

Kafalarınız çoktan "error" verdi değil mi? :) Versin. Ona aldırmayın. O sadece artık orada olmayan kıymığın geçici bir süre hissedilecek olan izi.

Ve bu bize ek bir parantez daha açıyor. Aslında "diller" bir çok şeye zarar da veriyor bu anlamda. Gereksiz yükler yaratıyor. Dil bizim için "zaman" kavramı gibi önemli bir pranga. Kısıtlı bir hapishane yaratıyor.

Bundan böyle asla benim için var olan bir konu başlığı olmayacak aşk. "Aşk olsun" dediğinizi duyar gibiyim. :D

Sizce Aşk Var mı?

Sizce Aşk Var mı?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları