Icon (ICX) Nedir?
2020 yılında gösterdiği büyük yükseliş ivmesi ile birlikte yatırımcılarına dört katına kadar kazanç sağlayan popüler kripto para ICON’u (ICX) sizler için inceledik. Bu yazımızla birlikte ICON’un ne işe yaradığına ve ICON blokzincirinin nasıl çalıştığına dair geniş bir bilgiye sahip olacak, ICX’in yakalamış olduğu bu yükseliş ivmesinin nedenlerini anlamış olacaksınız.

ICON’u; Bitcoin, Ethereum ve QTUM gibi çeşitli blokzincirlerini birbirlerine bağlayan zincirler arası bir blokzincir platformu olarak tanımlayabiliriz. ICX token’in iki adet temel kullanım amacı bulunmakta. Bu tokenin ilk kullanım amacı bir aracı kripto para olarak kullanılması. ICX, döviz kurunu DEX Reserve üzerinden belirleyerek farklı kripto paralar arasında işlem yapılmasını sağlıyor. ICX’in bunun dışında ikinci bir kullanım amacı da bulunmakta. Popüler kripto para, Kore Üniversitesi Konsorsiyumu için ICON blokzincir ekibi tarafından geliştirilen bir DApp tokeni olan ve birçok kullanım amacına hizmet edecek olan U-Coin için kullanılabiliyor. ICX ayrıca bir ICO platformu için ERC-20 gibi bir token olarak da kullanılabilmekte.


ICON’un temel hedefi dünyayı birbirine bağlamaktan ziyade sistemin ağır veri yükü nedeniyle karşılaştığı zorlukları yerle bir etmek. Dünyamızın dijitalleşmesiyle birçok önde gelen endüstrinin veya küçük endüstrilerin bu denli fazla veri yükü ile başa çıkmakta zorlanmaları pek de şaşırtıcı değil.

Eğer bu zorluklar en aza indirilebilirse bankalar, hayır kurumları, sigorta sağlayıcıları, hastaneler ve eğitim kurumları gibi her türlü kurum sorunsuz bir şekilde çalışabilir.

ICON dünyayı farklı milletlerden ziyade bir arada duran bir topluluk olarak görmekte. Bu, dünyadaki her topluluğun bireysel görevlerinin olduğu ve aynı zamanda bu görevleri başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmek için birbirlerine güvendiği anlamına gelmekte.

ICON’un Yapmaya Çalıştığı Şeyi Örneklendirelim

ICON’un amacı, kafa karışıklığına yol açmış olabilir. Gelin bu örneği iyice açıklayarak kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

Hastalandığınızı, bu sebeple bir hastaneye gideceğinizi ve tüm masraflarınızı sigortanız ile karşılamak istediğinizi düşünün. ICON’un burada yapabildiği şey, blokzincir hesabınızla ilişkili tüm sigorta bilgilerinizi sigorta şirketine göndermek oluyor.

Bu şekilde sigorta şirketi talebinizi daha hızlı bir şekilde işleyebilirken, evrak işlerinin çoğundan kurtulmanıza yardımcı oluyor. Sistem, sigorta bilgilerini öncelikle ICON ağında saklamanızı gerektiriyor. Bunu yaptığınızda ICON tokeni ICX’i kullanarak işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz.

ICX Nasıl Çalışıyor

Esasen ICON’a, loopchain teknolojisine dayanan çok kanallı bir blokzinciri diyebiliriz. Loopchain denilen teknoloji ise akıllı kontrat özelliklerine sahip özelleştirilebilir, yüksek performanslı bir kurumsal blokzincir olarak tanımlanabilir. Adı üstünde (loop) bir döngü ürünü olan loopchain, farklı bir grup endüstrinin ihtiyaçlarına uyacak şekilde esnek bir özelleştirme ile geliştirilmiş bir teknoloji. Loopchain, Loop Fault Tolerance (LFT) adı verilen konsensus mekanizması kullanarak hızlı ve fork’suz bir konsensusu destekliyor.

ICON sistemi, tüm potansiyellerin kilidini açan yeni bir blokzincir teknolojisinin başlangıcı olabilir. ICX, whitepaper’ında yazdığına göre her türlü sektöre sorunsuz bir şekilde entegre olabilir ve bu sektörlerle sorunsuz bir şekilde çalışabilir…

https://kriptokoin.com

ICX Nasıl Satın Alınır

ICX satın almak için Binance'ı kullanabilirsiniz. Binance üye olmak ve ICX satın almak için tıklayınız. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları