Nakit ihtiyacınızı karşılamak için kredi çekmek ilk aklımıza gelen seçeneklerden biridir. Peki, ihtiyaç kredisi tam olarak nedir, nasıl kullanılır ve ihtiyaç kredisi kullanırken nelere dikkat edilmeli?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bireysel kredi veya tüketici kredisi olarak da ifade edilen ihtiyaç kredisi, düşük tutarlı ve kısa vadeli ihtiyaçları karşılamak için “bireyin kendi adına” kullandığı ipotekli ve ipoteksiz tüm kredilerdir. 

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi başvurusu şubeden, ATM’den, internet üzerinden veya çağrı merkezinden yapılabilir. Online başvurunun avantajı kişinin anında ön onay alabilmesidir. Anında kredi kullanabilmek için başvurulan bankada aktif bir hesabın olması ve kredi notunun riskli seviyede yer almaması gerekir. 

En Uygun Krediyi Nasıl Bulurum?

En uygun kredi; bankaların dönemsel kampanyaları, kredi tutarı, talep edilen vade, kişinin kredi notu ve maaş müşterisi olması gibi kriterlere göre değişir. En uygun krediyi bulmak için mümkün olduğunca çok bankayı kredi taksiti ve toplam kredi maliyetine göre kıyaslamak gerekir. Kıyaslama yapmadan banka seçmek çoğunlukla daha yüksek bir maliyete katlanılmasına neden olur.

İhtiyaç Kredisi Çıkar mı?

Kredinin kullandırılması temel olarak üç faktöre bağlıdır. Bunlar:

• SGK kaydının aktif olması,

• Kredi notunun yeterli seviyede olması,

• Belgelenebilir gelirin mevcut ve yeni krediler için taksit ödemelerini karşılayabilmesidir.

Ne Kadar Kredi Kullanabilirim?

Ne kadar kredi kullanılabileceği kredi notuna ve gelire bağlıdır. Bankaya ne kadar çok gelir beyan edilirse kredi kullanma ihtimali ile çekilebilecek kredi tutarı da o oranda artar. Ayrıca ipotek vermek veya kefil göstermek de gelir ve kredi notunun yanında çekilebilecek kredi tutarını arttıracak etkenlerdir. Detaylı bilgi için Ne Kadar Kredi Çekebilirim sayfamızı ziyaret edin.

İhtiyaç Kredisi Vade Hesaplama

İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz olarak en fazla 36 ay vade ile kullanılabilir. Vade uzadıkça faiz oranı ile toplam kredi maliyeti artar ama taksit tutarı düşeceği için daha yüksek tutarda kredi çekmek mümkün hale gelir.

İhtiyaç Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Bankaları kredi maliyet oranı üzerinden kıyaslayın.

• Mümkün olduğunca çok bankadan ihtiyaç kredisi teklif alın.

• Zorlanmadan ödeyebileceğiniz taksit tutarını net olarak belirleyin.

• Farklı ödeme planı ve vade seçeneklerini değerlendirin.

• Sadece bilgi almak için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmayın.

• Yaptırılması zorunlu tutulan sigorta ve ücretlerini öğrenin.

Hesapkurdu.com

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları