Konut Kredisi ile Ev Alma Süreci nasıl İşliyor?
Konut kredisi olarak da ifade edilen Mortgage, bireylerin mesken olarak kullanacakları bir konutu satın almaları için konut üzerine ipotek konularak kullandırılan ve kredilerden alınan KKDF ve BSMV vergilerinden muaf tutulan finansman şeklidir.

Konut kredisi için kredi hesaplaması yapılırken, ödenecek konut kredisi faizi her taksit döneminde kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanır. Ödeme planı oluştururken kalan konut kredisi anapara tutarı konut kredisi faiz oranı ile çarpılır, aylık ödemeler sabitlenerek konut kredisi taksit tutarı belirlenir. 

Düzenlenen mevzuata göre alınması düşünülen her konut için konut kredisi kullanmak uygun değildir. Bir evin krediye uygun olması için belirli özellikleri taşıması gerekir. 

BU özellikler:

• Tapuda niteliği “mesken” olarak geçmeli ve kullanımı mesken olmalı,

• Konutun yapı kullanma izin belgesi (iskanı) alınmış olmalı,

• Projeye aykırı olarak sonradan değişiklik yapılmamış olmalı,

• Banka haricindeki kurum ve kişilerin ipoteği olmamalı,

• Bina hakkında kamu kuruluşlarında yıkım kararı olmamalı,

• Konutun en az %80’i tamamlanmış olmalı.

Konut Kredisi Aylık Taksit Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Genel olarak aylık kayıtlı gelirin en fazla yarısı “ödenebilir aylık taksit tutarı” olarak bankalar tarafından kabul edilir. Ancak bu durum kayıtlı gelir ve kredi notuna göre de değişebilir. Örneğin aylık 5 bin TL geliri olan bir kişi en fazla 2.500 TL aylık kredi taksiti ödeyebilir şeklinde bir hesaplama yapılarak çekilebilecek toplam konut kredisi tutarı hesaplanır.

Konut Kredisi Peşinatı Ne Kadar Olmalı?

Konut kredisinde ilgili yönetmelik kapsamında gayrimenkul değerleme uzmanının (konut eksperinin) belirlediği değerin en fazla %80’ine kadar konut kredisi kullanılabilir. Örneğin eksper eve 300 bin TL değer biçtiyse en fazla 240 bin TL konut kredisi kullanılabilir ve kalan 60 bin TL’nin peşin olarak bulunması gerekir. 

Konut Kredisinde Hangi Gelirler Kabul Edilir?

Konut kredisi başvurusunda aynı hanede ikamet eden tüm aile bireylerinin belgeli gelirleri kabul edilir. Bu sayede beyan edilen gelir yükselir ve kullanılabilecek kredi limiti artar. Ancak geliri beyan edilen tüm aile bireylerinin kredi notu da değerlendirmeye alındığı için kredi başvurusunun olumlu veya olumsuz sonuçlanmasına aile bireylerinin kredi notu etki eder.

Konut Kredisi Ödeme Planı Seçenekleri Nelerdir?

Konut kredisi ödeme planı sabit, artan, azalan ve kişiye özel olmak üzere birkaç şekilde oluşturulabilir. Ülkemizde en fazla tercih edilen ödeme planı ise “sabit” ödemeli plandır. Ödeme planı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise kredinin toplam maliyetidir. Örneğin aylık ödemeleri düşükten başlayan bir ödeme planı seçilmesi durumunda, genel olarak toplam kredi maliyeti daha yüksek olur. 

Konut Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar Alınır?

Konut kredilerini kapsayan Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği’ne göre, tüketiciden kullanılan kredinin en fazla binde 5’i oranında dosya masrafı alınabilir. Örneğin 200 bin TL konut kredisi kullanılması durumunda en fazla 1000 TL dosya masrafı alınabilir. Ancak farklı kurum ve kişilere ödenen ekspertiz, ipotek ve sigorta masrafları alınabilecek dosya masrafından hariç tutulur. 

Hesapkurdu.com

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları