Artık hayatımıza özellikle son 3 yılda bir terim girdi: Sanal Para.
Sanal Paranın ne olduğunu 7’den 70’e herkes öğrendi. Tabi Sanal Para dendiğinde de akla ilk gelen Bitcoin. Peki bu Bitcoin (BTC) üretmek yani kazanmak mümkün mü?

Kuşkusuz Bitcoin’le herkesin ilgilenmesinin altında yatan kolay para kazanma aşkı. Kuşkusuz az biraz İnternet bilgisi olan Bitcoin’le alakalı oldukça fazla makale okumuş, “Acaba ben de girsem mi şu işe, gireyim de nasıl gireyim ki?” diye düşünmüştür. Hele son günlerde 1 Bitcoin’in değerinin 14 bin Doları geçtiği düşünüldüğünde dediğimi daha iyi anlatmış olurum. ( 09.12.2017 1 BTC = 14 285.71 Dolar)

Bulut Madenciliği - Cloud Mining

Bitcoin’i elde etmenin pek çok yolu var. Paranız varsa İnternetten bitcoin alabileceğiniz gibi, kendi çabanızla da (tabi bilgisayarla) Bitcoin kazanabilirsiniz.

Kendi çabanızla Bitcoin kazanmanın da iki yolu var. Ben bunlardan size “Bulut Madenciliğini” (Cloud Mining) anlatmaya çalışacağım. Diğeri ise evinizde kuracağınız sistemle (tabi ucuz bir sistem değil. Bu sitem için avinizin bir odasını ayarlamanız, elektrik faturasını umursamamanız ve odanızda iyi bir soğutma olması gerekiyor.)

“Odama ben sistem kurmayayım, ama başkaları bu iş için odalarına sistem kurmuşsa onlara para vereyim de onlar benim için Bitcoin kazsın” derseniz işte bu Bulut Madenciliğe giriyor. Yani siz bu sistemi kuranlara para ödüyorsunuz ve o pahalı sistemleri sizler adına çalıştırıp BTC kazıyorlar. 

Bulut Madenciliği, Kazan - Kazan Mantığında Çalışır!

Bulut Madenciliğinde kullanılan sistemlerin devasa sistemler olduğunu ve hatırı sayılır bir köyün elektriği kadar elektrik kullandığını bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden de sizden elektrik parasını da alıyorlar.

Bulut Madenciliğinde elektriği yemiyor içmiyorlar. Bu elektriği BTC kazmak için kullanıyorlar. BTC kazma işinde de Ekran Kartı (GPU), İşlemci (CPU), Anakart, Ram ve soğutma kullanıldığı düşünüldüğünde ve ekran kartlarının aynı anda binlerce, hatta 10 binlercesinin çalıştırıldığı düşünülünce kullanılan elektriği varsın siz düşününün.

Mining sistemlerinin pahalı olması sebebiyle bunu ucuza getirmenin yöntemini bulan girişimciler devasa sistem odalarını İnternet kullanıcılarına açarak bir anlamda “kazan – kazan” sistemini geliştirdiler. Sizin için BTC kazan odalar geliştirdiler. Çok para kazanmak isteyen girişimciler bu sistemlerin giderlerini tek başına karşılayamayacakları için bir anlamda İnternet kullanıcılarına muhtaçlar. Sizler de böyle devasa sistemleri evinize kuramayacağınız için bu girişimlere muhtaçsınız. Durum böyle olunca da, “Besle beni, besleyeyim seni” olmuş oluyor. Tabi burada paranın çoğunu girişimciler kazanıyor. 

Bitcoin’in çıkış tarihi 2009 olarak gösterilse de ve hala bunun “yaratıcısı” bilinmiyor olsa da BTC’nin bilinmeye başladığı yıllar 2013 - 2014 yılları gösteriliyor.

Bulut madenciliğinin çıkış tarihide işte bu yıllara dayanıyor. Bu işi yapan pek çok şirket (?) kuruldu. Zaman içerisinde artan maliyetlerden dolayı pek çoğu kapandı ve bazıları da kasıtlı olarak vurgun yapıp ortalıktan kayboldu. Yani bu işe yatırım yapacaksanız da böyle bir riskin olduğunu bilmeniz gerekiyor. Evi arabayı satıp bu işe girerseniz sonucuna da katlanmanız gerekiyor. (Kim bilir belki de o ev ve arabadan onlarcasını da alabilirsiniz)

Bulut Madenciliği (Cloud Mining) Yapan Siteler: Genesis Mining ve HashFlare

Bulut Madenciliği (Cloud Mining) Yapan Siteler: Genesis Mining ve HashFlare Genesis Mining'in çalışanı ve BTC kazan sistemin bir bölümü

Zaman içerisinde ayakta kalabilen şirketler 7/24 çalışan sistemlerini çok daha gelişmiş sistemlere çevirdi ve hem müşterilerine hem kendilere daha çok para (BTC) kazandırdı.

Yukarıda da belirttiğim gibi Cloud Mining işini yapan çok sayıda şirket var. Ama bunlardan en güvenilir olanları ve en bilinenleri kuşkusuz Genesis Mining ve HashFlare siteleri. Bu iki siteye de ücretsiz üye olabilir kredi kartınızla “Kazım Gücü” satın alabilirsiniz. Bu yazıyı hazırladığım sırada Genesis Mining’in artık “BTC” kazmadığını diğer Coinleri kazdığını da belirteyim. 

 Cloud Mining yapan şirketler direkt parayı sizin kredi kartınıza göndermediğini de mutlaka bilmelisiniz. BTC cüzdanınız olmak zorunda. Ama yoksa da onlar sizi başka sitelere yönlendirerek BTC cüzdanı açmanızı isteyeceklerdir. Çünkü kazandığınız BTC’leri ancak bu cüzdanlar vasıtasıyla kullanabilirsiniz. En bilinen ve en güvenli BTC cüzdanlarından biri de Blockchain.info isimli web sitesidir. 

Tüm riskleri ve getirisini de göz önüne alarak karar sizin.

loading...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları