Brunei Havayolları Suudi Arabistan’da Bir İlke İmza Attı
Kadınların Araç Kullanılmasına İzin Verilmeyen Suudi Arabistan’a Kadın Pilotlar Uçak İndirdi.

NewsGo.Net’de yer alan habere göre Brunei Havayolları, Brunei’nin Ulusal Günü olan 23 Şubat’ta Kaptan Pilot Sharifah Czarena ve yardımcı pilotlar Dk Nadiah Pg Khashiem ve Sariana Nordin’den oluşan kokpit ekibi ile Suudi Arabistan’a uçtu. 

Uçak filoları içinde en büyük uçak olarak kabul edilen Boeing 787 Dreamliner ile gerçekleştirilen uçuşun yapıldığı ülkede kadınların araba kullanmasına izin verilmemesi ise dikkatlerden kaçmadı. Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanmasına yönelik resmi bir kanun bulunmasa da, muhafazakar din adamları tarafından bunun din açısından yasak olduğu empoze edilmiş durumda.

Riyad’dan sonra Suudi Arabistan’ın en büyük 2. Şehri olan Cidde’ye gerçekleştirilen uçuşun kaptanı Czarena, Güneydoğu Asya’nın ilk kadın kaptanı, Brunei Times’a yaptığı açıklamada ‘‘Pilot olmak insanlar tarafından erkek egemenliğinde bir meslek olarak görülüyor. Brunei’li bir kadın olarak pilot olmak oldukça büyük bir başarı.’’ dedi ve genç kızlara da hayalleri ne ise onu yapabileceklerine inanmaları yönünde telkinde bulundu.

Brunei Havayolları da havacılık sektöründe daha fazla kadının yer alması gerektiğini ve bu yönde hem kadınlar hem de erkekler için mühendis olarak stajyerlik imkanı sunduklarını ve kararlılıklarının devam edeceğini açıkladı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları