7 Temmuz Cuma yola çıkış 16 Temmuz Pazar geri dönüş olacak şekilde Selvi ile birlikte Balkan turu yaptık. Toplam rotamız 3.471 Km oldu. Rota ve gezi ile ilgili bazı notlarım aşağıdaki gibidir.

Bulgaristan;

Eskiden tehlikeli bir yer olduğu söylenirdi. Geçen sene dış işlerinin sitesinde bile gece seyahat etmeyin uyarısı vardı. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Ülkede Vignet uygulaması var ama motosikletler için geçerli değil. Sabit radar uygulaması çok yaygın ama ön plakayı aldığı için bir sorun teşkil etmiyor motorlular için. Kredi kartı çoğu yerde geçerli değil. Euro çoğu yer kabul etmiyor. Sofya güzel şehir hatta belki de tek güzel şehri ülkenin. En azından sokaklarda insanlar var.

Sırbistan;

Bulgar sınırından sonra tek şerit yola giriyorsunuz. Niş şehrine kadar tek şerit devam ediyor, sonrası otoyol. Benzin istasyonları ve dinlenme tesislerinin sayısı arttı. İstasyonların gördüklerimizde kart geçerli. Merkezde kaldık. Motorsuz gezdik tarihi yerleri. İnsanlar sıcak kanlı ve güler yüzlü idi. Radar uygulaması tripod üzerine kurdukları polis çevirmeleri var. Karşı şeritten yapılan sellektörlere dikkat edin.

Bosna Hersek;

Gps’e Saraybosna yazdığım için yolu uzatarak farklı bir sınır kapısından girdik. Amacımız Srebrenitsa’ya gitmekti. Hüzün dolu bir yer ama yine de ziyaret etmek gerekiyor diye düşünüyorum. Ülkede çift şeritli yol gördüm dersem yalan olur. Belki vardır ama ben denk gelmedim. Saraybosna merkezde kaldık. Yemekler bizdeki ile aynı idi. Mostar güzel yer fakat çok aşırı turistik olmuş. Blagaj daha sakin bir yer idi. Yemeğimizi orada yedik. Kravice şelalesi ise mutlaka görülmesi gereken bir yer. Savaş zamanı kulanılan bir tünel var. Onu da ziyaret edebilirsiniz.

Hırvatistan;

Kredi kartı neredeyse hiçbir yerde geçmiyor. Çok küçük bir sahil kasabasında kaldık. Yolları ve virajları güzel. Şarap sevenler için çok güzel uğrak noktaları var. Dubrovnik çok pahalı ve kalabalık. Rotanın tamamında gördüğümüz motorcu sayısından fazlasını orada gördük. Star Wars ve The Game of Thrones’un bazı yerleri burada çekilmiş her yerde hediyelik eşyaları vardı.

Karadağ;

Hırvat sınırından sonra Kotor’a kadar tek şerit. Kotor’a giderken arada kullanabileceğiniz bir feribot var. 3 Euro istiyorlar ve yine kart geçerli değil. Kotor kalesini çok beğendik. Farklı bir yapısı vardır. Denizi çok sıcak. Yüzerken kendiniz denizden çok Alp dağlarında bir gölde yüzüyormuş gibi hissediyorsunuz. 4 yanınız dağlar ile çevrili çünkü. Budva güzel bir tatil kasabası. Otel alternatifleri çok. Deniz tatili sevenler için gidilebilecek bir yer.

Arnavutluk;

Skadar gölü güzel yer. Yollarda polis sayısı fazla ama yabancı plakalı kişileri çevirmiyorlarmış. Skadar kasabasını geçip doğuya dağlara döndüğünüz yere kadar geneli tek şeritli yollar. Sonrası ise oto yol tadında.

Kosova;

Bağımsızlığı bazı Avrupa Birliği üyeleri tarafından tanınmadığı için yeşil sigortanız burada geçerli değil. Gidip paşa paşa 10 Euro verip giriş yapabiliyorsunuz. Yolları düzgün. Başlangıçta otoyol idi. Üsküp için yoldan ayrıldıktan sonrası tek şerie düştü.

Makedonya;

Gördüğümüz en kötü şoförler burada idi. Virajın içinde iki sefer hatalı sollama yapan araba ile kafa kafaya geldim. Son anda kurtardım ikisinden de. Otoyol ücretli ve isterseniz kart ile ödeyebilirsiniz. Yunana geçerken Dojran sınır kapısını kullandık. Tek araç biz idik ve en rahat geçişimizi yaptık.

Yunanistan;

Otoyollarındaki gişeler kart kabul etmiyor. Eğer paranız da yok ise bizim gibi o zaman size bir kağıt imzalatıp veriyorlar. 20 gün içinde o hesaba parayı yatırmanız gerekiyor. Yolları güzel ve radar olan yerlerde uyarılar var. Burada dikkat edin çünkü arkadan çekiyor fotoğrafı. Thasoss’a giden feribot 30 dakikada bir kalkıyor. 2 kişi ve bir motor için 12 Euro veriyorsunuz tek yön. Adada benzinci de banka da var. Onlarca plajdan kafanıza yatanı seçin.

9 Gece Konaklamanın Sonunda...

Kart çoğu yerde geçmediği için en kötü ihtimalle yanınızda mutlaka Euro bulundurun. Sınır geçişlerinde hiç öne geçmedim. Zaten geçen bir motorcu da görmedin cidden o kadar sınır kapısından. Herkes paşa paşa bekliyordu. Selvi’yi gölgede beklemesi için ön tarafa yolladığım zaman elinde kask ile beklediğini gördükleri için 2 yerde bize öze gişe açtılar sadece 

9 gece konaklama
3471 KM yol
12 sınır geçişi
52 saat 32 dakika sürüş süresi
5.2 LT ortalama yakıt (Yunanistan’dan sınıra giderken uzun bir süre yüksek hız sonucu 5.0 ortalamadan bu rakama çıktı)
662,91 TL benzin

Srebrenitsadaki Anıt Soykırım Mezarlığı

Srebrenitsadaki Anıt Soykırım Mezarlığı

Srebrenitsadeki Birlesmis Milletlere ait gercek bir nobet kulesi. Mezarligin tam karsisinda olmasi ise ironik.

Srebrenitsadeki Birlesmis Milletlere ait gercek bir nobet kulesi. Mezarligin tam karsisinda olmasi ise ironik.

Saraybosna

Saraybosna

Saraybosnadaki savas zamaninda tunelin girisinin oldugu ev.

Saraybosnadaki savas zamaninda tunelin girisinin oldugu ev.

Hirvatistanda konakladigimiz kucuk sahil kasabasi

Hirvatistanda konakladigimiz kucuk sahil kasabasi

Dubrovnik

Dubrovnik

Kotor Kalesi

Kotor Kalesi

Skadar Gölü

Skadar Gölü

Metalia Plaji

Metalia Plaji

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları