Teknoloji hayatımıza müdahil olma noktasında her geçen sınırlarımızı zorluyor. Gün boyu elimizden düşürmediğimiz mobil cihazlar, akış hızına yetişmekte zorlandığımız sosyal ağlar, güvenlik amaçlı kullanılmaya başlayan parmak ve göz tanıma sistemleri…

Teknolojini bu baş döndürücü hızına yetişmek elbette mümkün değil. İnsanlığa faydaları yönünde sürekli olumlu propagandası yapılan çağımızın yeni iletişim araçlarına tamamı ile teslim olmak ise aynı zamanda başka bir tehlikeyi barındırıyor o da “özel hayatın gizliliği”. Günümüzde sosyal ağlar bunu zorunlu kılmasa da “sizin özelinizi” yabancı insanların görmesini teşvik etmekte hatta izin verdiğiniz takdirde hiç tanımadığımız kişilerin size ait olan “o özel anı” görebilmesine izin vermiş oluyoruz.

Dave Eggers eserinden beyazperdeye uyarlanan “Cirle”filmi ise tam da bu notadan hareketle birazda fütürist yaklaşımla “insanların hayatını 24 saat gözlemleyen gizli bir göz olsa ne olurdu? ”sorusundan hareketle yola çıkmış.

Halkanın dışında vasat bir hayat sürdüren Mae (Emma Watson)  dünyanın en büyük teknoloji ve sosyal medya şirketinden Halka’dan (Cirle) bir arkadaşı aracılığı ile iş teklifi alır. Halka’da çalışmaya başlar. Gecesini gündüzüne katan Mae azmi sayesinde dikkat çekerken aynı şirketin kurucusu Eamon Bailey (Tom Hanks) tarafından mahremiyet sınırlarını zorlayan bir deneye katılması yönünde cesaretlendirilir.

Halka şirketinin iddiası şudur ; “gizli bir gözün gözetiminde sınırsız şeffaflık” ; siyaset kurumunun şeffaf olmamasından dem vuran Cirle, bir yandan siyasileri tam şeffaflığa davet ederken , öte yandan tüm dünyada yaşayan insanların yüksek çözünürlüklü kameralarla izlenmesini teklif ediyor. Cirle, bu şeffaflaşma sayesinde suç oranlarının düşürüleceği yönünde muazzam bir kampanya düzenler ve milyonlarca insanın ise bu düşünceye sıcak bakmasını sağlar.

Hayatını milyonlarca izleyiciye açarak zorlu bir deneye tabi tutan Mae ise yabancı gözlerin özel hayatına gözlemci olarak dâhil olması birlikte yakın çevresine telafisi mümkün olmayan mahcubiyetlerin yaşatmasının yanında “düşüncesiz bir insan grubunun” fütursuzca davranışları yüzünden çocukluk arkadaşının ölümüne neden olacaktır.

 

  • Filmin Künyesi: The Cirle
  • The Cirle filminin yönetmenliğini ve senaristliğini James Ponsoldt üstlenmiş. Oscarlı oyuncu Tom Hanks varlığı filme ile kısmi katkılar sağlasa da filmin asıl sürükleyici karakteri olan Mae’yi canlandıran Emma Watson ise oldukça etkili bir oyunculuk sergiliyor.

    Kaynak

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları