2005 yılında ilk motorumu aldım. O kadar heyecanlıydım ki siyah rengi İstanbul’da olmadığı için gidip Sakarya’dan almıştım Asma Motor’u. Çeşitli yıllarda çeşitli modellerde motor sahibi oldum.

Toplamda yaptığım km 110.000 km’yi geçmiştir. Facebooktaki motor gruplarının bir kısmını aktif olarak takip ediyorum. Bazı buluşmalara gittiğimde olmuştur. Arkadaşımın yaptığı paylaşımdan önce de yazmak istiyordum ama üşendiğim için yazmıyordum ama artık yazayım dedim.

Motor kullanmak İstanbul’da cidden zor. İnsanın insana saygısının olmadığı bir ülkede motor kullanıcısı olarak araç sahiplerinin bize saygı göstermesini bekliyoruz. Peki biz gösteriyor muyuz? Motora bindiğimiz için her şeyi yapmayı kendimize mübah mı görüyoruz? Evet arabalar bizi sıkıştırıyor, evet bizi görmüyorlar, evet özellikle sıkışık trafikte ellerinden telefonlarını düşürmüyorlar. Peki biz onlarca km yaparken her gün trafikte bunun hala bilincine varamadık mı? Karşımızdaki insanın hata yapacağını hala öğrenemedik mi?

Her zaman kendimizce haklı sebepler bulsak da emniyet şeriden giden biziz, Anadolu yakasında E-5 hattında sol bariyer tarafından giden bizi, sıkışık trafikte 20-30 ile giden arabaların arasında yakaladığımız koridorda 60-70 ile giden biziz, ters şeride giren biziz, kırmızı ışıkta durmayan biziz, kaldırama çıkıp üstüne bir de orada yürüme hakkına sahip olan insanlara korna çalanlar biziz, çakarlarımızı yakarak köprü yolu gibi yollarda önümüzdeki arabaları sıkıştırıp sürekli korna çalan biziz ama sürekli saygı bekleyen de biziz.

Biraz da oturup kendi yaptıklarımızı görmemiz gerekmez mi? Defansif sürüş yapmamız gerekmez mi bu kadar sorunlu bir trafikte? İnsanların aynasını kırma hakkını ne zamandan beri kendimizde görebiliyoruz ki? Ne zaman şerit değiştirirken sinyal verdiniz en son? Ya da şeridin solundan giden yavaş bir motorun yanından deli gibi geçerken o küfür ettiğiniz araba sahiplerinden ne farkınız kaldı?

Hadi her seferinde bizi sıkıştıran arabaların sahiplerini dövelim, aynalarını kıralım. Peki nereye kadar yapacağız bunu? Bırakalım artık bu vandallığı hep birlikte. Örnek olacak isek bu topluma motorcular olarak köprüde bir köpeği korumaya alan çocuklar gibi olalım. Kafamızda kamera var diye sağa sola sataşan serseri görüntüsü çizenlerden olmayalım bir zahmet.

Barkın’ın örneği bu kadar taze iken önümüzde bu sinir ve kendimizi bilmezlik neden? Rahmetli sürüş ustası idi. Onun videolarını motor kullanmayanlar bile izlerdi. Yayaya kapalı olan bir yolda küçük CC bir motor ile kaza yaptı. Haklı olması neyi değiştirir ki? İkisi de hakkın rahmetine kavuştu. En baba trafikte 10 dakika oynamaz “insan” gibi motor kullanmak.

Karşı tarafa sinirlenip sövmeden önce lütfen kendinizi düşünün önce.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları