Yine Bir Tür İçses / İç Döküş Şeysi...
Dikkat ettim de (ister istemez insan gözlemleme yönümün internetteki ayağından ötürü bu olabiliyor. Grupların kendi yapısında daha kendine özgü bir şekilde gerçekleşiyor.

X kişiyle ikili sohbetten farklı oluyor buradaki gözlem...) çoğu insanda göze batan bir sertlik var. (negatif somurtma anlamında değil bu) Yani katılar. Akışkan değiller. Geçirgen değiller. Neden bu kadar katısınız ki arkadaşlar? Başınız göğe mi eriyor böyle olunca? Prim mi kazandırıyor? Gece yatağa kafanızı koyduğunuzda daha mı huzurlu uyuyorsunuz? Hiçbiri olmuyorsa bunu neden sağlamak için çabalayıp duruyorsunuz?

Nereden geliyor bu çok bilmişlik?

Tasvirlemeye çalışayım. İnsanların böyle kollarını birbirine bağlayarak, çoğu paylaşıma, yoruma vs karşı bir tür "onay mekanizması" rolü var gibi. Sanki önlerinde bir bant var ve paylaşımlar, yorumlar oradan sırayla geçiyormuş da onlara karşı o duruşla "hmmm, kötü, geç, ıh ıh, meeh" damgasıyla tüketiyorlarmış gibi. Kendilerinin olduğu noktada kalın bir çizgi var. İçeriye geçmek imkansız. Kendisi bile zaten o içeriye girmediğinden, girmek istemediğinden, senin girmen imkansız. Kocaman duvarlara sahipler. Her şey oradan sert bir şekilde geri sekiyor. Muhteşem bir "ben oldum" algısındalar. Mutlak doğru timsali şeklindeler. Karşımda ne olursa olsun bana dokunmasın, beni bozmasın, beni değiştirmesin de ne olursa olsun. Manyak bir koruma kalkanı. Kendilerini değil, kendileri dışına ördükleri duvarı koruduklarının farkında değiller. Bu çok saçma ve yorucu değil mi yahu? Değişime bu kadar net bir kapalılık ve siz olduğunuzu sandığınız kişiden bu kadar emin olmanız beyhude değil mi? Karşılarında ne olursa olsun bu zaten kendilerine asla dokunmayacakmış, tamamen ayrı bir şeymiş algısında olmak nedir böyle? Nereden geliyor bu çok bilmişlik?

Gölgeni onun duvarlarına düşürmeyesin.

X bir şey olduğunda onun hakkında fikri varsa tamam. Olmadığında ise fikrinin olmama halini bile düşünmüyorlar. Biraz şey gibi; "fikrim olması gerekseydi olurdu zaten.." O derece bir eminlik ve umursamazlık. Haliyle fikri varsa belirtiyor, yoksa geyiğini yapıyor (çünkü kesinlikle olması gereken ve hakkı olan şeyin bu olduğundan da emin. "Fikrim yoksa geyiğim vardır o konuda. Geyiğim olmasa zaten fikrim olurdu..." )

Neyse geyik açılımından hemen uzaklaşıyorum. Yoksa bu yazı "geyiğe karşı bir tutum" gibi algılanacak. Değil çünkü. İnsanların yorumlarına şöyle genel olarak baktığınızda bunu hissediyor olmanız lazım. Hissetmiyorsanız bu daha vahim. Anlatmak istediğim o direnci görmeniz lazım.

Hani filmlerde olur ya, böyle karakterler afili cümlelerle, hafif bir alınganlıkla, böyle bir tür "ya beni kimse anlamıyor biliyor musun? bu dünyaya fazlayım ben anlıyor musun? aslında şu an çok öfkeliyim ama belli etmiyorum, ama genel olarak küsüm, mesela şu anda bana gel sahile inelim diye teklif yapsan, benimle zaman geçirmek istesen, bunu ne kadar istesem de şu cool tavrımı bozmamak için teklifini nemrut bir şekilde geri çevirmem gerekecek" ruh halinde caka satarlar ya, onun gibi. Aman ki ona dokunmayasın. Gölgeni onun duvarlarına düşürmeyesin. Çünkü o çoktan mutlak bir doğru haline gelmiş, varlığı çok değerli bu hayatta falan. Oysa böyle bir şey yok ki yahu. Annen baban seviştiği için bu dünyadasın. O kadar. Kimliklerine tamamen yapışmış ve bundan dolayı da övüne övüne dolaşan duvarlara maruz kalmak çok sıkıcı ve heves kırıcı. Thor'un balyozu elimde olsa çoğunu un ufak etmiştim.

Bırakalım arkadaşlar bu kadar katı olmayı. Duvarınızı ölene kadar taşımaya gönüllü hamal mısınız yahu? Değişim diye bir şey var. "benim değişmem gerekmiyor" diye bir şey söz konusu olamaz. "Ben değişmeyeyim ama herkes değişsin, dünya değişsin" şeysi ise küstahlıktır.

Yazdıkça yazasım geliyor. susuyorum artık. zaten tam da istediğim gibi gelişmedi yazı. muhtemelen vermek istediğim fikri verememişimdir. düşünmeden, başladığım gibi yazdım çünkü. :)

Dipnot: Bu yazı herhangi bariz bir konudan ya da kişilerden ötürü yazılmamıştır. Genel bir gözlem sonrası fark edilen boğucu atmosferden ötürü yazılmıştır.

/pause

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları