Türkiye’nin en zengin 25 insanı

Forbes Dergisi'nin belli zaman aralıklarıyla yayınladığı zenginler listesi güncellendi. Kamuoyu tarafından zenginlerin hepsinin adı bilinse de kimin kimden daha zengin olduğu bilinmiyordu. İşte isim isim servet miktarlarıyla o zenginler.

1. İbrahim Erdemoğlu

İbrahim Erdemoğlu

İbrahim Erdemoğlu 1962 yılında Besni’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Gaziantep’te bitirdi. Aktif iş hayatına 1983 yılında başladı. 1998 yılında, bugün parça halı sektöründe dünya lideri olan Merinos Halı’yı kurdu.

Parça halı ve iplik üretimindeki başarısının ardından 2005 yılında köklü bir duvardan duvara halı markası olan Dinarsu’yu Akkök Grup’tan devraldı. 2015 yılında polyester elyaf, filament, polyester bazlı polimerler konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden olan Sasa Polyester A.Ş. şirketininhisselerinin %51’ini Sabancı Holding’den satın aldı. Zorunlu pay alım teklifi sonrası Ağustos 2015 tarihi itibariyle Erdemoğlu Holding’in Sasa Polyester A.Ş’deki hisse oranı %84,80’e ulaştı.

Forbes’in verilerine göre Türkiye’nin en zengin insanı olan İbrahim Erdemoğlu’nun 5.3 milyar dolar serveti bulunuyor.

2. Murat Ülker

Murat Ülker

Murat Ülker, Türk iş insanı ve Yıldız Holding'in Yönetim Kurulu Başkanıdır. 1959 yılında İstanbul'da doğan Murat Ülker, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra ABD'de Michigan Üniversitesi'nde MBA derecesini aldı.

1980'li yıllarda babası Sabri Ülker'in kurduğu Yıldız Holding'de yönetici olarak görev yapmaya başladı. 1996 yılında Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlendi. Murat Ülker, Yıldız Holding bünyesinde yer alan birçok uluslararası markanın da sahibidir. Özellikle dünyaca ünlü çikolata markası Ülker, Yıldız Holding'in en önemli markalarından biridir. Murat Ülker, aynı zamanda Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yönetim kurulu üyesi ve World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) yönetim kurulu üyesidir.

Forbes’in verilerine göre Ülker’in 5 milyar dolar serveti bulunuyor.

3. Ali Erdemoğlu

Ali Erdemoğlu
Ali Erdemoğlu

SASA’nın diğer patronlarından olan Ali Erdemoğlu, İbrahim Erdemoğlu ile birlikte Forbes’in en zengin insanları listesinde yer alıyor.

Açıklanan verilere göre Ali Erdemoğlu’nun 4.7 milyar dolar serveti bulunuyor.

4. Semahat Arsel

Semahat Arsel

8 Eylül 1928 doğumlu olan Semahat Arsel, Vehbi Koç’un kızı ve Koç Holding Yönetim Kurulu üyesidir. Forbes’in verilerine göre 2023 yılında Türkiye’nin en zengin kadını olmuştur.

Koç ailesinin varisi olan Semahat Arsel’in 3 milyar dolar serveti bulunmaktadır.

5. İpek Kıraç

İpek Kıraç

İnan ve Suna Kıraç’ın evlatlık kızı İpek Kıraç, Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Koç Holding’in varisidir.

Açıklanan 2023 verilerine göre İpek Kıraç’ın 2.9 milyar dolarlık bir serveti ile Türkiye’nin en zengin insanları arasında yer alıyor.

6. Şaban Cemil Kazancı

Şaban Cemil Kazancı

Türkiye’nin en zenginleri arasında yer alan Şaban Cemil Kazancı, Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerinden biri olan Kazancı Holding’in en büyük hissedarıdır.

Forbes verilerine göre Şaban Cemil Kazancı’nın 2023 yılında 2.5 milyar dolar serveti bulunuyor.

7. Ferit Faik Şahenk

Ferit Faik Şahenk

Doğuş Holding’in Ferit Şahenk’in CEO’su olan Ferit Faik Şahenk, turizmden gayrimenkule, medyadan finansal hizmetlere, inşaattan otomobile kadar farklı sektörler içinde yer almaktadır.

Forbes’e göre Türkiye’nin en zengin insanları arasında yer alan Ferit Faik Şahenk’in 2023 yılında 2.5 milyar dolar serveti bulunmaktadır.

8.

Türkiye’nin En Zengin 25 İnsanı listesinin devamı şöyle:

Erman Ilıcak: 2,3 milyar dolar
Filiz Şahenk: 2,3 milyar dolar
Sezai Bacaksız: 2,2 milyar dolar
Hamdi Ulukaya: 2,1 Milyar Dolar
Bülent Eczacıbaşı: 1,9 milyar dolar
Faruk Eczacıbaşı: 1,9 milyar dolar
Mehmet Sinan Tara: 1,9 milyar dolar
Nihat Özdemir: 1,8 milyar dolar
Mustafa Küçük: 1,7 milyar dolar
Hamdi Akın ve ailesi: 1,5 milyar dolar
Ahmet Çalık: 1,5 milyar dolar
Aydın Doğan: 1,3 milyar dolar
Deniz Şahenk: 1,3 milyar dolar
Mehmet Aydınlar: 1,2 milyar dolar
Şefik Yılmaz Dizdar: 1,2 milyar dolar
Ali Metin Kazancı: 1,1 milyar dolar
Turgay Ciner: 1 Milyar Dolar
Murat Vargı: 1 Milyar Dolar