Vizyona giren Arif V 216 için hem yazılı hem video yorumlarımız...

Garip hislerle gittik filme. Sevgili Münir Özkul ve Aydın Boysan’ı kaybettiğimiz günün akşamı idi. Zaten eski güzel günlere hasretimiz boyumuzdan büyük iken film de bizi can damarımızdan vurdu.

Öncelikle videomuzda da bahsettiğim gibi Cem Yılmaz gerçek bir sinemasever ve Türk Filmi aşığı. Sadri Alışık’a olan hayranlığı zaten malum iken bu filmde de sinemamızın devlerine saygısını sunmuş ve gerçekten muhteşem olmuş.

Filmin konusu ile başlayalım dilerseniz. İnsan gibi yaşamak ve hatta aşık olmak için dünyaya gelen 216’nın yolu yine Arif ile buluşur. Çıkmak zorunda kaldıkları bir zaman yolculuğunda 1969 yılına giderler ve GORA’da Ceku ile izlediği Türk Filmlerinin hayranı olan 216 tam olarak o filmlerin içine düşer ve aşkı da bulur…

Konu spoiler vermeden kabaca böyle.

Peki neden film hakkında başka bişey söyleme şansım yok? Filmde o kadar çok gönderme, o kadar çok dönem esprisi var ki bir tanesini bile anlatsam izleme keyfinizin kaçmasından korkuyorum. Şahsen benim film boyunca hem gülmekten hem de duygusallıktan gözlerim yaşardı. Senaryo zaman içerisinde yolculukta sapıtmıyor, görsellik inanılmaz kaliteli, oyunculuklar harika. Çağlar Çorumlu’nun Zeki Müren performansı ayakta alkışlanmalı. Keza her bir oyuncunun performansı muazzam. Bir insan bir filmden daha ne bekler değil mi?

Ama bekleyenler var demekki. Sosyal medyada bu sefer olmamış Cem (Askerlik arkadaşıya) diyenleri görmezden gelmenizi rica edeceğim. Filmi beğenmezseniz iban gönder diyemem ama inanılmaz eğlenceli iki saat geçireceğinize kefil olabilirim.

Velhasıl kelam, izleyiniz izlettiriniz efendim. Türk Sinemasının yüz akı işlerinden biri olmuş. Kopup geldiği orjine büyük bir saygı sunan ama bugünün izleyicisini de inanılmaz mutlu eden bir film.

Yazının bundan sonrası filmle ilgili ipuçları ve sürprizler içermektedir :

SPOILER!!!

SPOILER!!!

SPOILER!!!

Gelelim detaylara. İnatla buraya kadar okudu iseniz tekrar uyarayım, yazının bundan sonrası filmle ilgili ipuçları ve sürprizler içermektedir.

Kerem Alışık’ın oynadığı Turist  Ömer tiplemesi ile Sadri Alışık’ın muhabbetleri, hele ki baba oğula olan gönderme beni mahvetti. Mert Fırat muhteşem bir Sadri Alışık, Şükrü Özyıldız da muhteşem bir Ayhan Işık olmuş. Hele ki kavga sahnesindeki doğaçlama cümleleri bizi alıp eski Türk Filmlerinin ortasına bıraktı.

Cüneyt Arkın’ı canlandıran Murat Arkın (Cüreklibatır) ile olan sahnede gülmekten kendimi kaybettim desem yeridir. Az daha Cüneyt’den dayak yiyordum muhabbeti harikaydı.

Hangi birini sayayım. 90lar popuna olan göndermeler, Mustafa Sandal sürprizi, Seden Gürel elbisesi detayı, Bob Marley Faruk’u unutmamaları. O kadar çok espri üstüste geldi ki insanlar bazılarını kaçırdı bile. İçime kurt düştü esprisini yakalayan var mı mesela?

Umarım siz de keyif almışsınızıdır. Hem filmden, hem yazımızdan.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları